Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

2. runde XtraCon-Skakligaen enkeltresultater

Enkeltresultaterne fra anden runde i XtraConSkakligaen kan ses herunder. Tre af matcherne kunne følges live på internettet.

 

Anden rundes kampe:

Jetsmark - Nordre 4 – 4
GM Hannes Stefansson - IM Igor Teplyi ½ - ½
GM Allan Stig Rasmussen - FM Martin Bækgaard 1 - 0
FM Bjørn Møller Ochsner - FM Tom Petri ½ - ½
Bjarke Jensen - FM Jørn Sloth ½ - ½
Andreas Wiwe - FM Johnni Veng 0 - 1
Anders Helledie - WIM Nina Høiberg ½ - ½
Alexander Rosenkilde – Jan S. Christensen ½ - ½
Jakob Rathlev – Thomas Klitgaard Andersen ½ - ½


Brønshøj - Hillerød 4 – 4
FM Jakob Aabling-Thomsen - GM Lars Schandorff 0 – 1
IM Kim Pilgaard - IM Nikolaj Borge ½ - ½
IM Thorbjørn Bromann - FM Martin Percivaldi 1 - 0
FM Nikolaj Palm - Tim Jaksland ½ - ½
Jacob Carstensen - Jens Østergaard ½ - ½
Roland Greger - Jan Nordenbæk ½ - ½ 
Henrik Holmsgaard - Jan E. Motgomery ½ - ½
Peter Brondt Pedersen – Carsten Erlandsen ½ - ½


Nordkalotten - Århus/Skolerne 3½ – 4½
GM Jonny Hector - IM Jose F.C. Jimenez 0 – 1
GM Stellan Brynell - IM Rasmus Skytte ½ - ½
FM Jacob Sylvan - IM Jan Sørensen ½ - ½
FM Kåre Kristensen - IM Karsten Rasmussen 1 - 0
FM Peter Jakobsen - IM Tobias Christensen ½ - ½
FM Esben Hove – FM Finn Pedersen 0 – 1
Esben Ejsing – FM John Rendboe 0 – 1
FM Lars Aaes-Nielsen - Jakob Bjerre Jensen 1 - 0
 

Skanderborg - ØBRO 5 - 3
IM Mads Andersen - GM Jacob Aagaard ½ - ½
IM Rasmus Svane - Mads Smith Hansen 1 - 0
GM Daniel Semcesen - FM Søren Bech Hansen ½ - ½
IM Nicolai V. Pedersen - FM Karsten Larsen 1 - 0
IM Steffen Pedersen - Jakob Kaaber Hansen 1 - 0

Jackie Andersen - Thomas Schou-Moldt ½ - ½

FM Mads Hansen - Dennis Jørgensen ½ - ½
IM John Arne Nilssen - Carsten Simonsen 0 - 1


Esbjerg - SK1968 2½ - 5½

Niels Jørgen Fries Nielsen - FM Arne Matthiesen ½ - ½
Iver Poulsen - Pelle Bank 0 - 1
Ole Bønnelykke - Lars Hansen 0 - 1
Ove W. Hartvig - FM Martin Matthiesen ½ - ½
Torsten Lindestrøm - FM Magnus Lindfeldt ½ - ½
Michael Maarup - FM Poul Rewitz 0 - 1
Stefan Hansen - Niels Bindzus 0 - 1
Henrik T. Jensen - Torben Kyhl Sørensen 1 - 0

 

Hjemmeside: www.divisionsskak.dk 

 

jetsmarknordrechesshouse

Jetsmark mod Nordre (foto: thv)

 

Kommende begivenheder

 

ccc2018

 

Afsluttede begivenheder

 dm logo_2017_skak_dk

 Odense Mesterskabet 2017

 Hurtigskak DM 2017 Seniorer

 DM I Hurtigskak

 Aarhus Festuge 2017

 politiken cup

Øvrigt

danskskaksalg2

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media