Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

1. runde XtraCon-Skakligaen resultater

Se resultaterne fra 1. runde her under. Partier fra tre af kampene kan gennemspilles her.

 

Esbjerg - Jetsmark ½ 

FM Niels Jørgen Fries Nielsen - GM Hannes Stefansson 0 - 1
Iver Poulsen - GM Allan Stig Rasmussen 0 - 1
Ole Bønnelykke - FM Bjørn Møller Ochsner 0 - 1
FM Ove W. Hartvig - Bjarke Jensen 0 - 1
Torsten Lindestrøn - Andreas Wiwe ½ - ½
Michael Maarup - Anders Helledie 0 - 1
Stefan Hansen - FM Stefan Christensen 0 - 1
Henrik T. Jensen - Alexander Rosenkilde 0 - 1

 

Brønshøj - Århus/Skolerne 4½ - 3½

FM Jakob Aabling-Thomsen - IM Jose F.C. Jimenez ½ - ½
IM Kim Pilgaard - IM Rasmus Skytte ½ - ½
IM Thorbjørn Bromann - IM Jan Sørensen 1 - 0
FM Nikolaj Palm - IM Karsten Rasmussen ½ - ½
FM Jacob Carstensen - IM Tobias Christensen ½ - ½
Roland Greger - Finn Pedersen ½ - ½
Henrik Holmsgaard - John Rendboe ½ - ½
Peter Brondt Pedersen - Jakob Bjerre Jensen ½ - ½

 

SK1968 - Nordre 35

FM Arne Matthiesen - IM Igor Teplyi 0 - 1
IM Klaus Berg - FM Martin Bækgaard ½ - ½
Pelle Bank - FM Tom Petri 0 - 1
Lars Hansen - FM Jørn Sloth ½ - ½
FM Martin Matthiesen - FM Johnni Veng ½ - ½
FM Magnus Lindfeldt - WIM Nina Høiberg 0 - 1
FM Poul Rewitz - Jan S. Christensen 1 - 0
Niels Bindus - Thomas Klitgaard Andersen ½ - ½

 

ØBRO - Nordkalotten 3½ 

GM Jacob Aagaard - GM Jonny Hector ½ - ½
IM Mads Smith Hansen - GM Stellan Brynell ½ - ½
FM Søren Bech hansen - Jacob Sylvan ½ - ½
Karsten Larsen - Kåre Kristensen 0 - 1
Jacob Kaaber-Hansen - Peter Jakobsen 0 - 1
Thomas Schou-Moldt - Esben Hove 1 - 0
Dennis Jørgensen - Esben Ejsing ½ - ½
Nikolai Skousen - Lars Aaes-Nielsen ½ - ½

 

Hillerød - Skanderborg 2½ 

GM Lars Schandorff - IM Mads Andersen ½ - ½
IM Nikolaj Borge - IM Rasmus Svane 0 - 1
FM Martin Percivaldi - GM Daniel Semcesen ½ - ½
Tim Jaksland - IM Nicolai V. Pedersen ½ - ½
Jens Østergaard - IM Steffen Pedersen 0 - 1
Jan Nordenbæk - Jackie Andersen 0 - 1
Jan E. Motgomery - FM Mads Hansen 1 - 0
Ib Hother Andersen - IM John Arne Nilssen 0- 1

 

Stillingen efter 1. runde

1. Jetsmark, 7½ brætpoint, 2 matchpoint
2. Skanderborg, 5½ brætpoint, 2 matchpoint
3. Nordre, 5 brætpoint, 2 matchpoint
---
4. Brønshøj, 4½ brætpoint, 2 matchpoint
4. Nordkalotten, 4½ brætpoint, 2 matchpoint
6. ØBRO, 3½ brætpoint, 0 matchpoint
6. Århus/Skolerne, 3½ brætpoint, 0 matchpoint
8. SK1968, 3 brætpoint, 0 matchpoint
---
9. Hillerørd, 2½ brætpoint, 0 matchpoint
10. Esbjerg, ½ brætpoint, 0 matchpoint

 

Hjemmeside: www.divisionsskak.dk

 

pokal divisionsskak

Kommende begivenheder

 

ccc2018

 

Afsluttede begivenheder

 dm logo_2017_skak_dk

 Odense Mesterskabet 2017

 Hurtigskak DM 2017 Seniorer

 DM I Hurtigskak

 Aarhus Festuge 2017

 politiken cup

Øvrigt

danskskaksalg2

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media