Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

Stormestrene i front ved DM

Feltets fire stormestre ligger nu side om side på førstepladsen og har distanceret resten af Landsholdslassen med 1½ point.

 

Onsdag får vi et rigtigt topopgør når GM Lars Schandorff og GM Jacob Aagaard mødes.

 

Jacob Aagaard spillede hurtigt remis med Mikkel Antonsen, mens de fire resterende partier blev kæmpet til sidste blodsdråbe. Allan Stig Rasmussen var længe på hælene mod Simon Bekker-Jensen, men formåede alligevel at holde remis.

 

allan stig_4_runde

Allan Stig Rasmussen - flot fight i 4. runde (foto: thv)

 

4. rundes resultater:
Simon Bekker-Jensen - Allan Stig Rasmussen ½ - ½
Mads Andersen - Lars Schandorff 0 - 1
Rasmus Skytte - Jakob Vang Glud 1 - 0
Jakob Aabling-Thomsen - Sune Berg Hansen 0 - 1
Jacob Aagaard - Mikkel Djernæs Antonsen ½ - ½

 

Stillingen efter 4. runde:
1. - 4. GM Allan Stig Rasmussen, Jetsmark Skakklub, 3 point
1. - 4. GM Jacob Aagaard, Philidor, 3 point
1. - 4. GM Lars Schandorff, Hillerød Skakklub, 3 point
1. - 4. GM Sune Berg Hansen, Helsingør, 3 point
5. - 9. IM Mads Andersen, Skanderborg Skakklub, 1½ point
5. - 9. IM Jakob Vang Glud, Philidor, 1½ point
5. - 9. IM Simon Bekker-Jensen, Philidor, 1½ point
5. - 9. IM Mikkel Djernæs Antonsen, Næstved Skakklub, 1½ point
5. - 9. IM Rasmus Skytte, Århus/Skolerne, 1½ point
10. FM Jakob Aabling-Thomsen, Brønshøj Skakforening, ½ point


5. runde spilles onsdag kl. 13.00 og her ser programmet således ud:

 

Lars Schandorff - Jacob Aagaard
Allan Stig Rasmussen - Mads Andersen
Sune Berg Hansen - Simon Bekker-Jensen
Jakob Vang Glud - Jakob Aabling-Thomsen
Mikkel Djernæs Antonsen - Rasmus Skytte

På DMs hjemmeside skriver Per Andreasen referat af dagens runde.

 

Tilskuere, der ikke er i Rebild, kan også følge med i Per Andreasens live-kommentering på hjemmesiden, da der transmitteres direkte fra kommentatorlokalet.

 

Tirsdag startede Kandidatklassen og G7 grupperne kl. 17.15. Onsdag spiller de samtidig med Landsholdsklassen kl. 13.00.

 

start kandiklassen

Kandidatklassen i gang (foto: thv)


Spillested: Hotel Comwell Sport Rebild Bakker, Rebildvej 36, 9520 Skørping.

Turneringens hjemmeside: www.skak-dm.dk

 

Kommende begivenheder

 

ccc2018

 

Afsluttede begivenheder

 dm logo_2017_skak_dk

 Odense Mesterskabet 2017

 Hurtigskak DM 2017 Seniorer

 DM I Hurtigskak

 Aarhus Festuge 2017

 politiken cup

Øvrigt

danskskaksalg2

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media