Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

XtraCon-Skakligaen i gang lørdag

De øvrige divisioner tyvstartede i søndags og i denne weekend er der fuldt program i den øverste division: XtraCon-Skakligaen. Der spilles i Jetsmark og i Hillerød. Fra Hillerød vil der både lørdag og søndag bliver livetransmitteret fra to af holdkampene.


På Kulturværkstedet, Christiansgade 3-5, 3400 Hillerød ser programmet således ud:


1. runde, lørdag den 2. november kl. 14.00:
Team Nordea Skanderborg. – Nordkalotten, Live: www.liveskak.dk/2013/ht/liga/r1/m1/
Nordre – Hillerød, Live: www.liveskak.dk/2013/ht/liga/r1/m2/
K41 - Brønshøj


2. runde, søndag de 3. november kl. 10.00:
Hillerød – Brønshøj, Live: www.liveskak.dk/2013/ht/liga/r2/m1/
K41 - Team Nordea Skanderborg, Live: www.liveskak.dk/2013/ht/liga/r2/m2/
Nordkalotten – Nordre

 

hector juli2013
GM Jonny Hector, Nordkalottens førstebræt, kan møde IM Mads Andersen lørdag kl. 14.00 i Hillerød (foto: thv)


På Jetsmark Centralskole, Skolegade 2, Kås, 9490 Pandrup ser programmet således ud:


1. runde, lørdag den 2. november kl. 14.00
Nørresundby – Jetsmark
SK1968 – Århus/Skolerne


2. runde, søndag de 3. november kl. 10.00
Jetsmark – SK1968
Århus/Skolerne – Nørresundby


Team Nordea Skanderborg er forsvarende mestre mens Hillerød og Nørresundby er oprykkere.


Hjemmeside: www.divisionsskak.dk

 

Kommende begivenheder

 

ccc2018

 

Afsluttede begivenheder

 dm logo_2017_skak_dk

 Odense Mesterskabet 2017

 Hurtigskak DM 2017 Seniorer

 DM I Hurtigskak

 Aarhus Festuge 2017

 politiken cup

Øvrigt

danskskaksalg2

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media