Spil skak online
på Skakserver.dk



























Kvindelige skakspillere

Vælg hovedkreds

Opdateringsdato: 2. april 2013

# Navn KlubRating ELO
1 Anna Gasik Århus Skakklub/Skolerne 2246 -
2 Nina Høiberg Nordre Skakklub 2184 2212
3 Oksana Vovk Brønshøj Skakforening 2127 2133
4 Evgenia Hansen Enkeltmedlem 2. HK 2116 2139
5 Louise Winther Fredericia Skakklubben K41 2070 2101
6 Carina Eilegaard Jørgensen Tåstrup Skakforening 2053 2057
7 Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2050 2089
8 Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2050 2078
9 Elena Gerassimovich Steffensen Skørping Skakklub 2023 2068
10 Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 2020 2044
11 Sofia Henriques Frem Skakklub 2020 2023
12 Trine Treppendahl Brønshøj Skakforening 2003 2009
13 Julia Almer Frem Skakklub 1949 1957
14 Tine Berg Nordre Skakklub 1930 -
15 Marie Frank-Nielsen Jetsmark Skakklub 1919 1984
16 Marthe Benzen Bov Skakklub 1910 1925
17 Miriam Frida Olsen BMS Skak 1896 1971
18 Christine Meyer Enkeltmedlem 2. HK 1893 1936
19 Emma Le Besq Frem Skakklub 1867 1773
20 Torill Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1857 1922
21 Thea Nicolajsen Vejlby-Risskov Skakklub 1796 1759
22 Margarita Baliuniene Skakklubben Evans 1789 -
23 Maj-Britt Andreasen Sjælsø Skakklub 1767 -
24 Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1743 1682
25 Marianne Izaura Nielsen Allerød Skakklub 1741 1868
26 Ingrid Fløe Pedersen Odense Skakklub 1730 -
27 Maria Aurora Ventila Skakklubben af 1968 1709 -
28 Siv Haubro BMS Skak 1674 1788
29 Louise Højen Jetsmark Skakklub 1651 1637
30 Merete B. Hoffmann Jetsmark Skakklub 1630 -
31 Mette Dalsgaard Larsen Viborg Skakklub 1603 -
32 Tina Vehl Skakforeningen ØBRO 1585 1809
33 Helene Breinholt Søndergaard Jetsmark Skakklub 1560 -
34 Amalie Heiring Lindestrøm Esbjerg Skakforening 1507 -
35 Kirsten-Johanne Andersen Vorgod Skakklub 1499 -
36 Else Arentoft Ishøj Skakklub 1493 -
37 Lene Kuntz Frem Skakklub 1487 1672
38 Helle Kronborg Pedersen Nørresundby Skakklub 1457 -
39 Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1434 1645
40 Susan Clausen Gråsten Skakklub 1402 -
41 Ellen Winther Fredericia Skakklubben K41 1376 1516
42 Vinni Nørremark Helsinge Skakklub 1367 -
43 Ninna Bente Mørch Nielsen Skakklubben Evans 1356 1501
44 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1349 1533
45 Annie Zeemann Brøndby Skakklub 1224 1462
46 Aase Morling Nørrebro Skakklub 1211 1573
47 Mette Ellegaard Christensen Jyderup Skakklub 1161 -
48 Pia Jørgensen Ejby Skakklub 1144 -
49 Linnea Holmboe Borregaard Skakforeningen Odysseus 1131 -
50 Charlotte Helsen Neerdal Skakforeningen Odysseus 1118 -
51 Kirsten Lund Allerød Skakklub 1108 -
52 Katinka Holmboe Borregaard Skakforeningen Odysseus 1105 -
53 Dorrit Mikkelsen Skakklubben Alssund 1094 -
54 Thea Veng Basse Nr.Åby Juniorskakklub 1092 -
55 Lissi Sønderskov Allerød Skakklub 1082 1345
56 Anne Svensson Nr. Snede Skakklub 1075 -
57 Olga Niedzwiecka Lyngby-Virum Skakklub 1052 -
58 Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1047 -
59 Kristine Gejl Jørgensen Vojens Skakklub 1045 -
60 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1043 -
61 Mikala Høyerup BMS Skak 1036 -
62 Ninara Oraha Skakklubben af 1968 1031 -
63 Camilla Bak Maribo Skakklub 1028 -
64 Ilse Rathfelder Jakobsen Skørping Skakklub 1023 -
65 Ninna Alexandersen Poulsen BMS Skak 1018 -
66 Naya Winter Berggreen Hillerød Skakklub 1016 -
67 Benedicte Kistrup BMS Skak 1016 -
68 Margret Petersen Tåstrup Skakforening 1005 -
69 Lotte Zsigri Dyndgaard Nørrebro Skakklub 1000 -
70 Kathrine Fredenslund Ringkøbing Skakklub 1000 -
71 Vibeke Grue Skanderborg Skakklub 1000 -
72 Frida Harndahl Nr.Åby Juniorskakklub 1000 -
73 Maja Agermose Jensen Nr.Åby Juniorskakklub 1000 -
74 Pia Kindberg Joergensen Vojens Skakklub 1000 -
75 Anne-Marie Knudsen Viborg Skakklub 1000 -
76 Henriette Lund Allerød Skakklub 1000 -
77 Britta Møller Madsen Furesø Skakklub 1000 -
78 Caterina Wul Micalizio Springeren Kolding 1000 -
79 Elisabeth Mechlenburg Møller Enkeltmedlem 3. HK 1000 -
80 Sara Bürgel Sindal Nielsen Jyderup Skakklub 1000 -
81 Asha Ramtel Frederiksberg Skakforening 1000 -
82 Ida Rasmussen Helsingør Skakklub 1000 -
83 Sandra Sørensen Nr.Åby Juniorskakklub 1000 -
84 Lene Wul Springeren Kolding 1000 -
85 Francesca Crawford Skakklubben Nordkalotten - -
86 Sophia Crawford Skakklubben Nordkalotten - -
87 Belma Duzel Esbjerg Skakforening - -
88 Hana Duzel Esbjerg Skakforening - -
89 Lene Guldborg Skakforeningen ØBRO - -
90 Grethe Joergensen Grenå Skakklub - -
91 Inger Brønd Jørgensen Kolding Skakklub - -
92 Mie Knudsen Møn Skakklub - -
93 Letizia Jane Lind BMS Skak - -
94 Hannah Mikkelsen Allerød Skakklub - -
95 Marie Nielsen Esbjerg Skakforening - -
96 Signe Nielsen BMS Skak - -
97 Ester Møller Nyborg Hillerød Skakklub - -
98 Cecilie Ostenfeldt Allerød Skakklub - -
99 Mariann Petersen Helsingør Skakklub - -
100 Patricia Petersen Nørrebro Skakklub - -
101 Afina Seidova Allerød Skakklub - -
102 Mathilde Skousen Nr.Åby Juniorskakklub - -
103 Amalie Tissera BMS Skak - -
104 Melanie Tissera BMS Skak - -
105 Elisabeth Uweis BMS Skak - -
106 Lone Vigh Viborg Skakklub - -
Skakbladet
Dansk Skak Unions trykte medlemsblad. Det udkommer 6 gange om året.
Ratinglister
Senest opdaterede danske ratinglister pr. 01.04.2013, Elo-lister pr. 01.04.2013.