Spil skak online
på Skakserver.dk



























Seniorliste Alle

Vælg hovedkreds

Opdateringsdato: 2. april 2013

# Navn KlubRating ELO
1 Erling Mortensen Helsingør Skakklub 2449 2449
2 Jens Kristiansen BMS Skak 2434 2433
3 Steen Fedder Enkeltmedlem 2. HK 2406 2380
4 Jacob Øst Hansen Skakklubben K41 2402 2386
5 Eric Bentzen Nørresundby Skakklub 2379 2373
6 Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2375 2380
7 Kaj Rosell Enkeltmedlem 3. HK 2365 2331
8 Bjarke Sahl BMS Skak 2359 2355
9 John Rødgaard Skakklubben Centrum 2352 2366
10 Jørn Østergaard Sloth Nordre Skakklub 2336 2342
11 Ove Kroll THY Skakklub 2332 2349
12 Arne Henning Sørensen Enkeltmedlem 6. HK 2316 -
13 Bo Jacobsen Århus Skakklub/Skolerne 2295 2310
14 Leif Søgaard Kristensen Enkeltmedlem 2. HK 2286 2306
15 Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2285 2304
16 Erik Bang Nordre Skakklub 2270 2290
17 Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2262 2280
18 Kristen Schmidt Skakklubben K41 2255 2272
19 Ulrik David Rath Maribo Skakklub 2239 2329
20 Thorbjørn Rosenlund Frederiksberg Skakforening 2238 2263
21 Bjørn Brinck-Claussen Brønshøj Skakforening 2233 2260
22 Mohammad Ali Vestegnen Skakklub 2232 2243
23 Sejer Holm Enkeltmedlem - udland 2227 2260
24 Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2227 2250
25 Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem 1. HK 2226 2261
26 Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2221 2232
27 Dan Henry Andersen Frederiksberg Skakforening 2220 2257
28 Carsten Simonsen Skakforeningen ØBRO 2216 2208
29 Niels Lauritsen Enkeltmedlem 1. HK 2213 2216
30 Peter H. Nørby Tåstrup Skakforening 2202 2249
31 Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2202 2225
32 Svend Hamann Frederiksberg Skakforening 2197 2280
33 Mogens Moe Philidor 2187 2274
34 Nina Høiberg Nordre Skakklub 2184 2212
35 Jan Rode Pedersen Skanderborg Skakklub 2180 2211
36 Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2173 2207
37 Jens Hartung-Nielsen Skakklubben K41 2171 2204
38 Ole Alkærsig Skakklubben af 1968 2171 2182
39 Allan Poulsen Frederiksberg Skakforening 2168 2234
40 Søren Ejdum Viborg Skakklub 2165 2197
41 Karl Pedersen Nordre Skakklub 2164 2215
42 Bent Kølvig Damhus Skakklub 2163 2234
43 Ib Andersen Bornholms Skakklub 2163 2195
44 Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2158 2198
45 Ole Bøgh Larsen Helsingør Skakklub 2158 2186
46 Hans Buus Pedersen Esbjerg Skakforening 2156 2179
47 Klaus Gadegård Skakforeningen Odysseus 2147 2168
48 Steen Clausen Skakklubben K41 2143 2187
49 Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2142 2167
50 Anders Berggreen Middelfart Skakklub 2141 -
51 Hans Dahl Pedersen Køge Skakklub 2133 2174
52 Per Hansen Nordre Skakklub 2129 2178
53 Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2127 2156
54 Niels Hirtsgaard Enkeltmedlem 1. HK 2126 2211
55 Palle V. Henriksen Sjælsø Skakklub 2126 2184
56 Finn Vester Lyngby-Virum Skakklub 2122 2129
57 Preben Sørensen Skakklubben Evans 2106 -
58 Claes Løfgren Skakklubben Rokaden 2103 2107
59 Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2101 2141
60 Tom Juul Andersen Holbæk Skakklub 2101 2136
61 Jens Christian Lund Tønder Skakklub 2100 2092
62 Jan Løvig Nielsen Skakklubben af 1968 2097 -
63 Kaare Vissing Andersen Gladsaxe Skakforening 2091 2197
64 Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening 2087 2049
65 Kai Christian Bjørnskov Haderslev Skakklub 2086 2110
66 Steen Hesselbjerg Allerød Skakklub 2085 2070
67 Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2084 2099
68 Thomas Holm Skakforeningen ØBRO 2082 2235
69 Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2080 2121
70 Gerner Carlsson Frederiksberg Skakforening 2079 2103
71 Claus B. Olsen Skakforeningen Odysseus 2077 2150
72 Søren Rix Skakklubben Evans 2077 2127
73 Per Holst Nordre Skakklub 2077 2118
74 Erling Høiberg Holstebro Skakklub 2076 2122
75 Svend Aage Madsen Randers Skakklub 2075 2120
76 Gunnar Vest Hansen Nykøbing F. Skakklub 2073 2179
77 Carsten Petersen Brønshøj Skakforening 2073 -
78 John Zimmermann Skakforeningen ØBRO 2073 -
79 Niels Danstrup Skakklubben af 1968 2072 2136
80 Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 2072 2122
81 Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2071 2128
82 Peter Husted Holstebro Skakklub 2071 2110
83 Steen Schou Vejlby-Risskov Skakklub 2070 -
84 Eric Brøndum Skakklubben K41 2069 2120
85 Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2066 2126
86 Jørgen Scheuer Frederikssund Skakklub 2064 2054
87 Jesper Vej Skakforeningen ØBRO 2061 2098
88 Jørgen Aaskov Skakklubben Evans 2058 2099
89 Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2057 2119
90 Sven Pedersen BMS Skak 2054 2083
91 Bent Vestergård Nørrebro Skakklub 2052 2103
92 Henrik Svane Skakklubben Evans 2049 2089
93 John Mortensen Skakklubben af 1968 2045 2119
94 Niels Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 2042 -
95 Poul Grydholt Jensen Varde Skakklub 2040 2013
96 Hasso Schütze Allerød Skakklub 2039 2072
97 Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 2039 2030
98 Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 2036 2062
99 Svend Hartling Sjælsø Skakklub 2035 2068
100 Allan Astrup Jensen Frederiksberg Skakforening 2034 2171
101 Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2032 -
102 Jørgen Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub 2031 2122
103 Henrik Sørensen Frederiksberg Skakforening 2030 2119
104 Iver Poulsen Esbjerg Skakforening 2029 2057
105 Arne Christiansen Randers Skakklub 2027 2117
106 Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2027 2062
107 Jørgen Gustav Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 2022 2103
108 Poul Kleiminger Hillerød Skakklub 2022 2044
109 Henning Nielsen Maribo Skakklub 2020 2073
110 Aage Sinkbæk Roskilde Skakklub 2017 2119
111 Leo Steffensen Skakklubben Alssund 2016 -
112 Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 2015 2042
113 Preben Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub 2014 1977
114 Hans Henrik Vognsen Haderslev Skakklub 2014 -
115 Jørn Bach Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2013 2046
116 Vagn E. Madsen Skakklubben Alssund 2013 -
117 Peter Lautrup Larsen Lyngby-Virum Skakklub 2012 2090
118 Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2010 2068
119 Per Grevlund Nørresundby Skakklub 2010 1952
120 Per Jensen Skakklubben af 1968 2007 -
121 John Christensen Dianalund Skakklub 2006 2069
122 Helge Andersen Tønder Skakklub 2006 1998
123 Jens Erik Koefoed Hald Bornholms Skakklub 2004 2108
124 Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2003 2081
125 Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 2003 2045
126 Egon Laugesen Tønder Skakklub 2003 -
127 Arne Præstholm Lemvig Skakklub 2001 2022
128 Morten Vigh Fabrin Viborg Skakklub 2001 2015
129 Stig Gorm Jensen Nyborg Skakklub 2000 2089
130 Jørgen Rudbeck Nordre Skakklub 1998 2035
131 Francis Morini Frederiksberg Skakforening 1994 2002
132 Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 1993 2109
133 Ib Skovgaard BMS Skak 1992 2028
134 Ole Herman Block Skakklubben K41 1992 -
135 Jørgen Peter Bredahl Hansen Sorø Skakklub 1987 2048
136 Mikael Lynghøj Skakklubben af 1968 1986 -
137 Elert Jensen Sæby Skakklub 1985 -
138 Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub 1984 2067
139 Leif Jensen Tølløse Skakklub 1984 2018
140 Leif Kristensen Vestegnen Skakklub 1982 2067
141 Wilhelm Brinkmann Bov Skakklub 1982 -
142 Peter Enevoldsen Skakklubben af 1968 1982 -
143 Jesper Klausen Skakforeningen Odysseus 1980 2097
144 Peter Roesen Varde Skakklub 1980 1952
145 Jørn Bach Sørensen Skakklubben Rokaden 1979 2063
146 Jan Rewitz Nordre Skakklub 1979 2057
147 Ebbe Pagh Schultz Allerød Skakklub 1979 2019
148 Jens Christian Hansen Fredericia Skakforening 1979 2001
149 Torben Kjeldsen Nørrebro Skakklub 1979 1996
150 Jan Bauner Skakklubben K41 1978 2038
151 Kurt Hollesen Skakklubben K41 1978 1996
152 Hans Laurits Tanggaard Randers Skakklub 1977 2063
153 Benny Roland Petersen Damhus Skakklub 1977 2054
154 Jeppe Frederiksen Sydøstfyn 1977 -
155 Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1975 2042
156 Bent Olesen Lemvig Skakklub 1975 2038
157 Kai Sten Nielsen Næstved Skakklub 1975 2020
158 Søren Michelsen Herning Skakklub 1972 -
159 Svend Erik Kramer Bov Skakklub 1969 2057
160 Knud Lysdal Skakklubben Evans 1968 2020
161 Erik Bjarne Frederiksen Enkeltmedlem 8. HK 1968 1968
162 Henrik Winther Jensen Enkeltmedlem 1. HK 1966 2061
163 Claus Pakmor Skakforeningen ØBRO 1966 2037
164 Brian Isaksen Skakklubben Centrum 1964 2078
165 Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1964 2056
166 Peer Ole Pedersen Nordre Skakklub 1964 2010
167 Hans Torbjørn Engen Aalborg Skakforening af 1889 1963 -
168 Jens Bak Larsen Viborg Skakklub 1963 -
169 Flemming Preuss Næstved Skakklub 1960 1982
170 Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1957 2000
171 Erling Møller Nielsen Skive Skakklub 1957 1996
172 Svend-Erik Christensen Holbæk Skakklub 1956 2049
173 Peter Haarup Silkeborg Skakklub Af 1930 1956 2026
174 Bjarne Haar Næstved Skakklub 1956 2022
175 Niels Georg Larsen Køge Skakklub 1956 2012
176 Steen Funch Petersen Herning Skakklub 1956 2001
177 Jens Henrichsen Nørrebro Skakklub 1955 1937
178 Hans Kelstrup Lemvig Skakklub 1954 -
179 Mogens Møller Pedersen Nørresundby Skakklub 1953 -
180 Bjarne Hjorth Andersen Køge Skakklub 1950 2020
181 Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1948 2064
182 Svend Kjems Hove Vestegnen Skakklub 1948 1996
183 Klaus Mosegaard Enkeltmedlem 1. HK 1945 -
184 Stig Ole Jensen Nørrebro Skakklub 1944 -
185 Erik Poulsen Gladsaxe Skakforening 1943 2042
186 Ole Delfter Nakskov Skakklub 1943 -
187 Christian Volmer Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1943 -
188 Finn Erik Nielsen Vejen Skakforening 1942 -
189 Steen Schousboe Damhus Skakklub 1941 2017
190 Holger Larsen Vamdrup Skakklub 1940 -
191 Martin Koch Clausen Nordre Skakklub 1939 2012
192 Tommy Knoth Frem Skakklub 1939 -
193 Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1938 1992
194 Lars Christensen Faxe Skakklub 1936 1965
195 Gunnar Preben Petersen Helsingør Skakklub 1935 -
196 Peter Hee Lindhardt Lyngby-Virum Skakklub 1934 2013
197 Jesper Korsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1934 2002
198 Eigil Meedom Vestegnen Skakklub 1934 -
199 Peter M. Lunding Amager Skakforening 1933 2016
200 Tummas Jacobsen THY Skakklub 1933 2000
201 Jørgen Fabricius Andersen Vestegnen Skakklub 1932 2016
202 Søren Molbæk Christiansen Skakklubben K41 1932 -
203 Ole Schøller Larsen Frederiksberg Skakforening 1931 2043
204 Søren Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1931 -
205 Obert Frederiksen Skakklubben af 1927, Ringsted 1930 1976
206 Tine Berg Nordre Skakklub 1930 -
207 Ole Nørregaard Hansen Horsens Skakforening 1930 -
208 Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 1929 1987
209 Carl Erik Møller Kalundborg Skakklub 1929 1976
210 Oluf Øe Randers Skakklub 1927 1988
211 Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1927 1986
212 Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1926 2004
213 Ib Villy Nevado Jensen Helsingør Skakklub 1926 1977
214 Poul Thomassen Nordre Skakklub 1926 -
215 Henrik Vorager Enkeltmedlem 3. HK 1925 -
216 Rasmus Pape Helsinge Skakklub 1924 1997
217 Erik Nicolaisen Enkeltmedlem 8. HK 1924 1987
218 Jens Kristian Sørensen Nørrebro Skakklub 1924 1942
219 Steen Juul Mortensen Randers Skakklub 1922 2005
220 Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1922 1988
221 Peter Juul Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1920 2003
222 Peder Madsen Skakklubben Evans 1920 1987
223 Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1920 1952
224 Niels Møllmann Bøye Skakklubben af 1968 1919 1968
225 Jes Jacob West Knudsen Allerød Skakklub 1918 1922
226 Peder Brøgger Vorgod Skakklub 1918 1912
227 Ole M. Grimstrup Kolding Skakklub 1918 -
228 Jens Haagen Hansen Nørrebro Skakklub 1918 -
229 Kurt Thomsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1917 1957
230 Frode Søby Nordre Skakklub 1917 1937
231 Ove P. Eriksen Kerteminde Skakklub 1917 -
232 Ove Frank Hansen Holbæk Skakklub 1916 1993
233 Einar B. Christensen Aros Skakklub 1914 -
234 Niels Helles Olesen Skakklubben af 1968 1913 -
235 Kent Runge Poulsen Odense Skakklub 1911 2111
236 Svend Erik Jensen Vejen Skakforening 1911 -
237 Niels Falsig Tønder Skakklub 1910 -
238 Jørgen Lynggård Læseforeningens Skakklub 1908 1986
239 Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1908 1956
240 Niels Erik Nielsen Frem Skakklub 1907 -
241 Holger Vestergaard Herning Skakklub 1906 1955
242 Christian Thomhav Springeren Kolding 1906 -
243 Erik Holm Jacobsen Vordingborg Skakklub 1905 2060
244 Bent Petersen Faxe Skakklub 1905 2008
245 Niels Haahr Hornekær Skakforeningen ØBRO 1905 1933
246 Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1904 2088
247 Lars Hyldkrog Lyngby-Virum Skakklub 1904 2009
248 Bjarne Møller Slagelse Skakklub 1904 1997
249 Johannes Christensen Ringkøbing Skakklub 1904 1841
250 Mogens K. Larsson Vojens Skakklub 1904 -
251 Karsten Stetkær Allerød Skakklub 1903 -
252 Harry Dalsø Greve Skakklub 1902 2026
253 Erik Carlsen Køge Skakklub 1902 1987
254 Thorlejf Meyer Skakforeningen Odysseus 1902 1917
255 Bjarne Nielsen Lyngby-Virum Skakklub 1902 1890
256 Peder Hanghøj THY Skakklub 1900 -
257 Carsten Hansen Enkeltmedlem 8. HK 1900 -
258 Knud Erik Eriksen Kerteminde Skakklub 1899 -
259 Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1898 1947
260 Poul Flemming Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 1896 2038
261 Bent Samuelsen Springeren Kolding 1896 1825
262 Helge Poulsen Kolding Skakklub 1896 -
263 Bo Brandstrup Musikvidenskabeligt Institut 1894 1982
264 Michael Hald Andersen Kolding Skakklub 1893 -
265 Georg Jørgensen Gladsaxe Skakforening 1892 -
266 Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1891 2010
267 Finn Jensen Skive Skakklub 1891 -
268 Per-Henrik Axel Nielsen Slagelse Skakklub 1890 1984
269 Henning Skov Brøndby Skakklub 1890 -
270 Ingolf Nikolajsen Esbjerg Skakforening 1887 1989
271 Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1887 1960
272 Jens Akhøj Nielsen Damhus Skakklub 1887 1957
273 Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1887 -
274 Henrik Bloch Andersen Roskilde Skakklub 1886 1923
275 Bo Oemig Furesø Skakklub 1885 1995
276 Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1885 1995
277 Jørgen Carstensen BMS Skak 1882 -
278 Benny Falck Damborg Varde Skakklub 1881 1953
279 Henrik Knudsen Næstved Skakklub 1881 -
280 Lars Garne Rasmussen Åbyhøj Skakklub 1880 1977
281 Finn Normann Larsen Viborg Skakklub 1880 -
282 Peter Dürrfeld Philidor 1879 1907
283 Stig Malling Jensen Holbæk Skakklub 1878 -
284 Jens Nielsen Dianalund Skakklub 1878 -
285 Claus Schmidt Maribo Skakklub 1878 -
286 Aage Petersen Helsingør Skakklub 1877 1926
287 Flemming Skjoldager Holbæk Skakklub 1872 1959
288 John Zachariassen Enkeltmedlem 1. HK 1872 1916
289 Peter Wang Næstved Skakklub 1871 1950
290 Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1871 1917
291 Ivan Hesselholt Aulum Skakklub 1871 1863
292 Per Petersen THY Skakklub 1870 2029
293 Claus Molin Helsingør Skakklub 1868 1982
294 Per Bille Sømod Åbyhøj Skakklub 1866 1918
295 Peter Kock Kjellerup Skakklub 1864 1836
296 Preben Nielsen Valby Skakklub 1863 -
297 Peter Vestergaard Andersen Skakklubben Nordkalotten 1862 -
298 Hugo Petersen Skakklubben K41 1861 1922
299 Hilmo Catovic Møn Skakklub 1860 -
300 Alfred Thomsen Holstebro Skakklub 1859 1937
301 Bjarne Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1859 1837
302 Jørn Erik Nielsen Aabenraa Skakklub 1859 -
303 Ebbe Rostorp Roskilde Skakklub 1859 -
304 Ole Knudsen Aalborg Skakforening af 1889 1858 1964
305 Jesper Lahn Rasmussen Esbjerg Skakforening 1857 1951
306 Henning Pedersen Slagelse Skakklub 1857 1939
307 Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1856 1860
308 Bent Bojsen Nørresundby Skakklub 1856 -
309 Henning Haahr Hornekær Skakforeningen ØBRO 1855 -
310 Hans Andersen Skørping Skakklub 1854 1991
311 Lasse Appelquist Skakklubben af 1927, Ringsted 1854 1976
312 Arne Nissen Ribe Skakklub 1853 1976
313 Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1853 1854
314 Ernst Kjær Petersen Skakklubben af 1968 1853 -
315 Jan Kaas Pedersen Sdr. Nærå Skekklub 1852 2031
316 Palle Bent Andersen Brøndby Skakklub 1852 1958
317 Mogens Nielsen Aars Nibe Skakklub 1852 1911
318 Hans Willumsen Nordre Skakklub 1852 -
319 Eivind Palm Tønder Skakklub 1851 1924
320 Carl Evald Nielsen Randers Skakklub 1851 1893
321 Lars Bo Andersen Holstebro Skakklub 1851 -
322 Kim Mikkelsen Haslev Skakklub 1850 1901
323 Peter Klemmensen THY Skakklub 1849 -
324 Ulrik Thomassen Nordre Skakklub 1849 -
325 Georg Sigaard Aalborg Skakforening af 1889 1848 -
326 Knud Rask Overgaard Furesø Skakklub 1847 1943
327 Anders Christensen Varde Skakklub 1846 1968
328 Karsten Foli Springeren Kolding 1846 1937
329 Michael Thyrring Gladsaxe Skakforening 1844 -
330 Palle Sivertsen Dianalund Skakklub 1843 1971
331 Per Teilmann Vejen Skakforening 1843 -
332 Jens Lund Årslev Skakklub 1842 1963
333 Jens Hjorth Hansen Vordingborg Skakklub 1842 1961
334 Arne Christensen Ringkøbing Skakklub 1839 -
335 Steen Andersen Skakklubben Nordkalotten 1836 -
336 Kaj Elkjær Larsen Tønder Skakklub 1836 -
337 Ivan Plougmann Madsen Haslev Skakklub 1836 -
338 Bjørn Rasmussen Damhus Skakklub 1835 1964
339 Gert Asmund Roskilde Skakklub 1835 -
340 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1834 -
341 Erik Pedersen Horsens Skakforening 1830 1876
342 Jørgen Kvisthøj Læseforeningens Skakklub 1830 -
343 Svend Erik Førby Sørensen Helsingør Skakklub 1829 1965
344 Peter Køhler Frederiksberg Skakforening 1828 1915
345 Sigurd Rindom Holstebro Skakklub 1828 -
346 Lars Jørgensen Slagelse Skakklub 1826 1928
347 Richardt Ebbesen Springeren Kolding 1826 1916
348 Ole Brandt Enkeltmedlem 1. HK 1826 -
349 Poul Erik Rønø Enkeltmedlem 1. HK 1826 -
350 Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1825 1883
351 Zijad Campara Skakklubben Evans 1823 1920
352 Morten Rasmussen Enkeltmedlem 1. HK 1823 1905
353 Karsten Jensen Skakklubben af 1927, Ringsted 1822 1878
354 Lars Møller Olsen Sorø Skakklub 1821 1920
355 Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1820 1936
356 Carsten Randlov Nørrebro Skakklub 1820 1865
357 Ejnar Møller Kristensen Esbjerg Skakforening 1820 -
358 J¢gvan Petersen Nakskov Skakklub 1820 -
359 Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1819 1953
360 Verner Hansen Espergærde Skakklub 1819 1879
361 Steen Nielsen Nr. Snede Skakklub 1818 -
362 Bent Christensen Enkeltmedlem 1. HK 1817 -
363 Regnar Simonsen Skørping Skakklub 1817 -
364 Christian Jensen Syddjurs Skakklub 1816 1918
365 Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1816 1895
366 Mogens Poulsen Vorgod Skakklub 1816 1827
367 Gyula Szücs Damhus Skakklub 1816 -
368 Knud Wæde Hobro Skakklub 1815 -
369 Evan Thomsen Skive Skakklub 1813 -
370 Dick House Skakforeningen ØBRO 1812 -
371 Jacob Jacobsen Holstebro Skakklub 1811 1881
372 Søren Sørensen Faxe Skakklub 1811 -
373 Nils Petersen Skakforeningen ØBRO 1810 1932
374 Ole Illum Truelsen Brønshøj Skakforening 1810 1916
375 Jens Kurt Lundberg Jyderup Skakklub 1809 1940
376 Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1809 1891
377 Finn Nielsen Vojens Skakklub 1809 -
378 Verner Christensen Solrød Skakklub 1808 1949
379 Mogens Bengtsson Skakklubben K41 1806 -
380 Kaj Jensen Herning Skakklub 1806 -
381 Fini Pode Pedersen Espergærde Skakklub 1806 -
382 Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1805 1918
383 Torben Riisgaard Jakobsen Hjørring Skakklub 1803 -
384 Leif Jensen Damhus Skakklub 1803 -
385 Søren Asger Pedersen Odense Skakklub 1803 -
386 Per Lunde Jensen Lyngby-Virum Skakklub 1802 1939
387 Flemming Andersen Slagelse Skakklub 1802 1907
388 Bjarne Frederiksen Korning Skakklub 1802 -
389 Ejvind Jensen Tårnet Svendborg 1802 -
390 Ove Rytter Jensen Sjælsø Skakklub 1801 1872
391 Jørgen Hansen Fredensborg-Humlebæk Skakklub 1801 -
392 Johan Grydholt Jensen Skakklubben Centrum 1801 -
393 Erik Skov Lemvig Skakklub 1801 -
394 Birger Poul Møller Vejlby-Risskov Skakklub 1800 1861
395 Hans Timmermann Lyngby-Virum Skakklub 1800 1751
396 Jørgen Schou Christiansen Holbæk Skakklub 1800 -
397 Niels Bohse Hendriksen Helsingør Skakklub 1800 -
398 Jesper P. Holm Skakforeningen Odysseus 1799 1968
399 Svend Kronborg Kristensen Skakforeningen ØBRO 1799 -
400 Frode Meldgaard Skive Skakklub 1798 1859
401 Egon Frandsen Skive Skakklub 1798 1836
402 Jørgen Nielsen Holbæk Skakklub 1796 -
403 Peter Wheadon Skanderborg Skakklub 1795 1952
404 Asger Hvide Olesen Tønder Skakklub 1795 -
405 Hans Novrup Skakklubben Evans 1794 1857
406 Gustav Arendal Larsen Vordingborg Skakklub 1794 1810
407 Hans Erik Leimand Ribe Skakklub 1793 -
408 Jørgen Lillelund Sørensen Furesø Skakklub 1792 -
409 Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1791 1868
410 Jens Otto Grabau Stouby Skakklub 1791 1732
411 Ragnar Hansen Esbjerg Skakforening 1790 1983
412 Margarita Baliuniene Skakklubben Evans 1789 -
413 Ove Matras Fåborg Skakklub 1788 1843
414 Flemming Borg Allerød Skakklub 1788 1800
415 Keld Boysen Odense Skakklub 1787 -
416 Søren K. Mortensen Vejlby-Risskov Skakklub 1787 -
417 Villy Lindskov Slagelse Skakklub 1785 1900
418 Anders Andersen Skakklubben Evans 1785 1773
419 Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1784 1922
420 Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1781 1942
421 Steinar Frederiksen Næstved Skakklub 1781 1894
422 Kim Hardlei Nordre Skakklub 1780 1920
423 Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1780 1886
424 Jens Holm Nielsen Amager Skakforening 1779 1882
425 Per Visti Andersen Sæby Skakklub 1779 -
426 Gert Villumsen Aalborg Skakforening af 1889 1778 -
427 Kim Alex Olsen Fredensborg-Humlebæk Skakklub 1777 1684
428 Mogens Bach Nielsen Amager Skakforening 1776 1904
429 Jørgen H. G. Hansen Damhus Skakklub 1776 1867
430 Knud Erik Juhl Nordre Skakklub 1775 1991
431 Arne Christensen Skørping Skakklub 1775 -
432 Jan Christiansen Enkeltmedlem 6. HK 1774 1937
433 Mogens Jensen Præstø Skakklub 1774 -
434 Ole Eik Jørgensen Tårnet Svendborg 1773 1961
435 Jørn Lindved Sørensen Skakklubben Evans 1773 1887
436 Henning Erik Andersen Sydøstlollands Skakklub 1773 1837
437 Poul Møller Petersen Holbæk Skakklub 1773 -
438 Gert Werner Enkeltmedlem 1. HK 1771 1914
439 Peter Pedersen Næstved Skakklub 1769 1879
440 Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1769 1836
441 Jens Sørensen Holbæk Skakklub 1769 1811
442 Knud Højgaard Valby Skakklub 1768 1944
443 Michael Sommer Skakforeningen Odysseus 1768 -
444 Kjeld Poulsen Jetsmark Skakklub 1767 -
445 Robert d'Hermilly Jernbanens Skakklub 1766 -
446 Mogens Nielsen Næstved Skakklub 1765 1874
447 Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1765 1832
448 Frode Greisen Nørrebro Skakklub 1762 1838
449 Ove Wagner Dragsholm Skakklub 1762 1744
450 Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1761 1925
451 Hans Samuelsen Allerød Skakklub 1761 1780
452 Villy Damsbo Holbæk Skakklub 1760 1862
453 John K. Sørensen Helsinge Skakklub 1760 1861
454 Normann Asger Hansen Nørresundby Skakklub 1760 1829
455 Morten Ree Nørrebro Skakklub 1759 1935
456 Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1759 -
457 Ole Kjølby Gladsaxe Skakforening 1757 1902
458 Jan Gottfredsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1757 1891
459 Helge Malchau Sjælsø Skakklub 1757 1789
460 Jens Lund Jensen Herning Skakklub 1756 1814
461 Mikael Dræger Gladsaxe Skakforening 1755 1845
462 Per Christiansen Gladsaxe Skakforening 1754 -
463 Keld Lindhardt Slagelse Skakklub 1753 1937
464 Jens Mott Dianalund Skakklub 1753 1934
465 Jens Chr. Grud Sørensen THY Skakklub 1753 1834
466 Erik Pedersen Frem Skakklub 1753 1830
467 Dan Sörensson Springeren Kolding 1753 -
468 Jørn E. Christiansen Hjørring Skakklub 1752 -
469 Niels Møller Rendlev Damhus Skakklub 1750 1853
470 Torben Guldberg Nørresundby Skakklub 1749 1944
471 Klaus Peter Brandt Enkeltmedlem 1. HK 1749 1795
472 Jens Martin Hansen Randers Skakklub 1749 -
473 Asmus Schmidt Sjælsø Skakklub 1749 -
474 Knud Erik Haar Bornholms Skakklub 1748 -
475 Henrik Schnack Jetsmark Skakklub 1748 -
476 Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1747 1926
477 Finn Andersson Randers Skakklub 1747 1854
478 Michael O. Marshall Skakforeningen Odysseus 1747 1853
479 Poul Ø. Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1747 -
480 Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1745 1845
481 Jens Fejø Frederiksberg Skakforening 1744 1916
482 Benny Brinch Tårnet Svendborg 1743 1835
483 Bent Schiøtt Hansen Bornholms Skakklub 1743 1818
484 Gert Hansen Maribo Skakklub 1743 1813
485 Ole Wrang Haderslev Skakklub 1743 -
486 Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1742 1833
487 Svend Veise Nyborg Skakklub 1742 1792
488 Peter Rank Damhus Skakklub 1742 -
489 Peder Bækgaard Viborg Skakklub 1741 -
490 Eigil Jørgensen Jerne Skakklub 1741 -
491 Henning Lassen Helsingør Skakklub 1741 -
492 Jan Leffers Vejen Skakforening 1741 -
493 Peter Matzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1741 -
494 Leif Roerholt Maribo Skakklub 1739 1846
495 Jørgen Nielsen Køge Skakklub 1739 -
496 Jørgen Nielsen Ribe Skakklub 1738 -
497 Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1737 1936
498 Henning Olesen Holbæk Skakklub 1737 1862
499 Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1736 1916
500 Arne Nybølle Enkeltmedlem 1. HK 1736 -
501 Niels Schnegelsberg Frederiksberg Skakforening 1735 1876
502 Peter Ove Krogh Køge Skakklub 1735 1864
503 Jørn Lassen Tønder Skakklub 1734 -
504 Jacob Søgaard Skørping Skakklub 1734 -
505 John T. Sørensen Haderslev Skakklub 1732 1904
506 Ole Lergren Damhus Skakklub 1732 -
507 Horst Hubert Schmidt Brønshøj Skakforening 1731 1841
508 John Erling Nielsen Fredericia Skakforening 1730 1882
509 Ingrid Fløe Pedersen Odense Skakklub 1730 -
510 Jan Thomsen Sjælsø Skakklub 1730 -
511 Dim Buizer Skive Skakklub 1729 -
512 Egon Møller Lemvig Skakklub 1728 1843
513 Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1728 -
514 Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1727 1896
515 Orla Kristiansen Enkeltmedlem 2. HK 1727 1886
516 Knud Erik Pedersen Ringkøbing Skakklub 1727 -
517 Ernst Lund Jensen Kjellerup Skakklub 1726 1800
518 Ole Skadborg Villadsen Nørresundby Skakklub 1726 1798
519 Preben Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1726 1793
520 Bøje Nikolajsen Nykøbing F. Skakklub 1726 -
521 Jens Ove Meldgaard Vedel Skakklubben Evans 1725 1845
522 Carsten Böhm Skakklubben af 1968 1725 -
523 Erling Lynggaard Vamdrup Skakklub 1724 -
524 Henning Nielsen Sydøstfyn 1723 1864
525 Henning Andersen Nordre Skakklub 1723 -
526 Karsten Frederiksen Midtfyns Skakklub 1723 -
527 Henning Jensen Jerne Skakklub 1722 -
528 Christian Finn Mark Gasseholm Aulum Skakklub 1721 2026
529 Jørgen Kinggaard Svendsen Kolding Skakklub 1721 -
530 Poul Skovsgaard Næstved Skakklub 1720 1887
531 Hans Jørgen Raunborg THY Skakklub 1720 -
532 Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1720 -
533 Preben Auchenberg Sjælsø Skakklub 1719 1808
534 Kim Nygaard Hede Fredericia Skakforening 1719 1793
535 Knud Herskind Nordre Skakklub 1718 -
536 Finn Hesselberg Skakklubben Rokaden 1717 1748
537 Leif Egholm Holbæk Skakklub 1716 1805
538 Rasmus Christensen THY Skakklub 1716 -
539 Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1715 1808
540 Flemming Hermansen Vejlby-Risskov Skakklub 1715 1761
541 Knud Bertelsen Nr. Snede Skakklub 1715 -
542 Niels Ejnar Nielsen Varde Skakklub 1715 -
543 Hans Rasmussen Nordre Skakklub 1714 2024
544 Erik Hansen Tårnet Svendborg 1714 1796
545 Poul Werner Jørgensen Espergærde Skakklub 1714 -
546 Poul Bundgaard Odense Skakklub 1712 -
547 Børge Hansen Viby Skakklub 1710 -
548 Kaj Kelmann Hansen Hjørring Skakklub 1709 -
549 Martin Skovgaard Nielsen Herlev Skakklub 1709 -
550 Henning Møller Skanderborg Skakklub 1708 2001
551 Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1708 1819
552 Claus Ove Hansen Vorgod Skakklub 1708 -
553 Svend Erik Andersen Enkeltmedlem 1. HK 1707 1799
554 Egon Jensen Skakklubben Nordkalotten 1707 -
555 Per Loftager Therchilsen Randers Skakklub 1707 -
556 Johs. Videsen Odense Skakklub 1706 -
557 Uffe Frederiksen Skovbo Skakklub 1705 1913
558 Jacob Nygaard Holstebro Skakklub 1705 -
559 Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1704 1844
560 Peter Steg Bov Skakklub 1704 -
561 Manfred Thomsen Oversø-Frørup Skakklub 1704 -
562 Bjarne Meldgaard Henriksen Nørrebro Skakklub 1703 1835
563 Jørgen René Larsen Jernbanens Skakklub 1703 -
564 Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1702 1773
565 Svend Rose Slagelse Skakklub 1701 1854
566 Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1701 1775
567 Kjeld Johansen Skørping Skakklub 1701 -
568 Helge Neesgård-Madsen Skakforeningen Caissa Gladsaxe 1700 1813
569 Eilif Mæng Herning Skakklub 1700 -
570 Bent Jensen Skov Ringkøbing Skakklub 1700 -
571 Erling Molbæk Christiansen Valby Skakklub 1699 1909
572 Carl Heinrich Mortensen Skakklubben Evans 1699 1760
573 Per Hais Laursen Skakklubben af 1968 1699 -
574 Thorkild Bavnehøj Thomsen Greve Skakklub 1698 1693
575 Antti-Pekka Jauho Skakforeningen ØBRO 1698 -
576 John G. Madsen Odense Skakklub 1697 -
577 Hardy Jespersen Aars Nibe Skakklub 1695 2071
578 Erling N. Hansen Middelfart Skakklub 1695 -
579 Olaf Corydon-Petersen Skakklubben Rokaden 1694 1744
580 Jan Ejler Damhus Skakklub 1694 -
581 Carsten Rühmann Thomsen Skakklubben Rokaden 1694 -
582 Klavs Mackeprang Fredensborg-Humlebæk Skakklub 1693 1859
583 Børge Guldager Fredericia Skakforening 1693 1830
584 Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1692 1856
585 Richard Knott Tønder Skakklub 1692 1800
586 Ib Bertelsen Hobro Skakklub 1692 -
587 Jesper Aae Nørrebro Skakklub 1691 1881
588 Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1691 1817
589 Erik Frandsen Odense Skakklub 1691 -
590 Erik Elsborg Lyngby-Virum Skakklub 1689 -
591 Niels Chr. Øllgaard Esbjerg Skakforening 1689 -
592 Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1688 1835
593 Claus Munck Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1688 -
594 Bjarne Steen Larsen Skakklubben Borgen 1687 -
595 Ove Andersen Pedersen Esbjerg Skakforening 1687 -
596 Kjeld Norman Randers Skakklub 1686 1791
597 Steen Hanson Faxe Skakklub 1686 -
598 Erik Madsen Dragsholm Skakklub 1685 1813
599 Jens Emil Hansen Sæby Skakklub 1685 -
600 Kurt Søgaard Nielsen Greve Skakklub 1685 -
601 Jørgen Riggelsen Aabenraa Skakklub 1685 -
602 Henning Pedersen Ikast Skakklub 1684 -
603 Knud Aage Rasmussen Odense Skakklub 1682 1874
604 Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1682 -
605 Peter Vækild Enkeltmedlem 6. HK 1682 -
606 Kristian Kjær Egedal-Jyllinge Skakklub 1681 1810
607 Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1680 1771
608 John Erthmann Kolding Skakklub 1680 -
609 Willy W. Saugmann Nordfalster Skakklub af 1979 1678 -
610 Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1677 1785
611 Carsten Schjødt Pedersen Enkeltmedlem 6. HK 1677 1781
612 Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1677 1750
613 Søren Hauge Skørping Skakklub 1676 -
614 Flemming Færge Varde Skakklub 1675 -
615 Aksel Gasbjerg Hillerød Skakklub 1675 -
616 Niels Leth Svendsen Espergærde Skakklub 1675 -
617 Peter Have Jørgensen Skakklubben af 1968 1674 1869
618 Siv Haubro BMS Skak 1674 1788
619 Lars Vandrup Dianalund Skakklub 1673 1680
620 Villy Vang Nielsen Haderslev Skakklub 1673 -
621 Søren Flø Sørensen Kolding Skakklub 1673 -
622 Jens Kristian Pedersen Esbjerg Skakforening 1672 1823
623 Anders Otto Larsen BMS Skak 1671 1848
624 Rolf Dahl Pedersen Ribe Skakklub 1670 -
625 Elof Joost Thorgrimson Tårnby Skakklub 1669 1738
626 Niels Chr. Nielsen Tønder Skakklub 1669 -
627 Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1668 1843
628 Leo Christiansen Syddjurs Skakklub 1668 1838
629 Henrik Rasmussen BMS Skak 1668 1820
630 H. J. Nielsen Brøndby Skakklub 1668 -
631 Jens Engelstoft Næstved Skakklub 1667 1751
632 Jørgen Klausen Nordfalster Skakklub af 1979 1667 1609
633 Poul B. Larsen Helsingør Skakklub 1667 -
634 Karsten Pedersen Springeren Kolding 1667 -
635 Jørgen Niemann Jensen Hinnerup Skakklub 1665 -
636 Leo Jørgensen Viborg Skakklub 1665 -
637 Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1664 1814
638 Bjarne Petersen Præstø Skakklub 1664 1788
639 Kell Kofoed Kalundborg Skakklub 1664 -
640 Emil Koldill Brønshøj Skakforening 1663 1790
641 Ernst Mader Hansen Damhus Skakklub 1662 -
642 Klaus Bauer Egedal-Jyllinge Skakklub 1661 -
643 Arne Emil Nørager Svogerslev Skakklub 1661 -
644 Lars Fast Hansen Åbyhøj Skakklub 1660 -
645 Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1659 1807
646 Ejvind Boddum Esbjerg Skakforening 1659 -
647 Finn Laursen Viby Skakklub 1659 -
648 Thorkild Kristiansen Skakklubben Evans 1658 1732
649 Finn Larsen Randers Skakklub 1658 -
650 Erik Toft Pedersen Skovbo Skakklub 1658 -
651 Verner B. Jensen Lyngby-Virum Skakklub 1657 -
652 Lars Frank Jørgensen Køge Skakklub 1657 -
653 Niels Chr. Lauritsen Springeren Kolding 1657 -
654 Erik Søndersø Enkeltmedlem 3. HK 1657 -
655 Erik Levin Hansen Haslev Skakklub 1656 1765
656 Michael Locker Tårnby Skakklub 1656 -
657 Rudolf Mach Enkeltmedlem 4. HK 1656 -
658 Palle S. Madsen Skakklubben K41 1655 1797
659 Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1655 1789
660 Finn Munk Andersen THY Skakklub 1655 -
661 Tim Bjerre Horsens Skakforening 1655 -
662 Henning Christensen Nørrebro Skakklub 1653 -
663 Jan Sørensen Nr. Snede Skakklub 1653 -
664 Jan Juul Nielsen Enkeltmedlem 1. HK 1652 1804
665 Kaj Erik Hansen Læseforeningens Skakklub 1652 -
666 Knud Madsen Aros Skakklub 1652 -
667 Poul Søndergaard Viborg Skakklub 1651 -
668 Ahmed Kazic Frederiksberg Skakforening 1650 1816
669 René Kraft Bornholms Skakklub 1650 1711
670 Flemming R. Petersen Damhus Skakklub 1650 -
671 Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1649 1853
672 Vagn Larsen Skakklubben af 1927, Ringsted 1649 1832
673 Søren Asger Hansen Enkeltmedlem 2. HK 1649 -
674 Henrik Klem Thomsen Espergærde Skakklub 1649 -
675 Klaus Bjerre Hansen Skakforeningen Odysseus 1648 1686
676 Egon Hansen Nykøbing F. Skakklub 1648 -
677 Jan Søe Pedersen Korsør Skakklub 1648 -
678 Heinz Furrer Læseforeningens Skakklub 1647 1902
679 Bjarne Tornbjerg Skanderborg Skakklub 1647 1682
680 Thomas Alstrup Nykøbing Sjælland Skakklub 1647 -
681 Bjarne Søndergaard Jetsmark Skakklub 1647 -
682 Per Christoffersen Faxe Skakklub 1646 1712
683 Poul Erik Niebuhr Aars Nibe Skakklub 1646 -
684 Arne Bech Aros Skakklub 1645 -
685 Ole Carstensen Hobro Skakklub 1644 -
686 Finn Kristiansen Maribo Skakklub 1644 -
687 Søren Rud Ottesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1643 1819
688 Fritz Stoltze Mikkelsen Holbæk Skakklub 1642 1796
689 Jørgen Pedersen Skive Skakklub 1642 -
690 Kurt Rasmussen Svogerslev Skakklub 1642 -
691 Benny Howe Brønshøj Skakforening 1641 1814
692 Richardt Jørgensen Dianalund Skakklub 1641 1763
693 Ebbe Kristensen Skanderborg Skakklub 1641 -
694 Jørgen V. Stavnager Ribe Skakklub 1641 -
695 Helge Nielsen Skakklubben Evans 1640 1753
696 Erik Ruskjær Kjellerup Skakklub 1638 1831
697 Lars Christensen Frederikssund Skakklub 1638 1754
698 Christian Rüdinger Sjælsø Skakklub 1638 1726
699 Carsten Parbo Frederikssund Skakklub 1638 -
700 Sven Ove Petersen Sjælsø Skakklub 1638 -
701 Poul Christiansen Frederiksværk Skakklub 1637 -
702 Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1636 1735
703 Peter Vilhelm Nielsen Enkeltmedlem - udland 1635 1753
704 Jens Peter Petersen Sydøstlollands Skakklub 1635 -
705 Uffe Drost Bornholms Skakklub 1634 -
706 Knud Erik Søgård Jensen Ringkøbing Skakklub 1633 -
707 Preben Bek Lomholt Enkeltmedlem 3. HK 1633 -
708 Finn Gemynthe Madsen Herlev Skakklub 1632 1777
709 Ole Østergaard Frederiksværk Skakklub 1632 -
710 Jan Petersen Nørresundby Skakklub 1632 -
711 Per Barndorff Simonsen Ishøj Skakklub 1631 1854
712 Viggo Lomborg Herlev Skakklub 1631 1830
713 Villy M. Jensen Vejen Skakforening 1631 -
714 Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1630 1777
715 Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1629 1686
716 Niels Justesen Odense Skakklub 1629 -
717 Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1627 1841
718 Leif Toftegaard Jønsson Præstø Skakklub 1627 -
719 Edward Madsen Nordfalster Skakklub af 1979 1627 -
720 Søren Nygaard Allerød Skakklub 1626 1645
721 Flemming Dyremose Brøndby Skakklub 1625 1703
722 Ib Klitaa Jerne Skakklub 1625 -
723 Ole Foss Hansen Holbæk Skakklub 1624 1796
724 Søren Galberg-Lund Holbæk Skakklub 1624 1777
725 Ib Cyrill Brix Juhl Assens Skakklub 1624 -
726 Michael Madsen Springeren Kolding 1624 -
727 Jens Tejlgaard Syddjurs Skakklub 1624 -
728 Sven Løntoft Amager Skakforening 1622 1797
729 Martin Hansen Midtfyns Skakklub 1621 1910
730 Erik Holm Petersen Skakklubben Alssund 1621 -
731 Vojislav Jankovic Sjælsø Skakklub 1620 -
732 Poul Pedersen Hillerød Skakklub 1620 -
733 Svend-Aage Sandahl Bornholms Skakklub 1620 -
734 Thue Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 1620 -
735 Svend Aage Ubbesen THY Skakklub 1620 -
736 Ebbe Kallenberg Espergærde Skakklub 1619 1796
737 Torben Autzen Svogerslev Skakklub 1619 1717
738 John Holst Sydøstlollands Skakklub 1619 -
739 Knud Nielsen Ullerslev Skakklub 1619 -
740 Henning Poulsen Hinnerup Skakklub 1619 -
741 Ebbe Christensen Skakklubben Evans 1618 1798
742 Henning Kragelund Nordre Skakklub 1618 -
743 John Kristoffersen Gråsten Skakklub 1618 -
744 Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1617 1773
745 Jørgen Holm Pedersen Nykøbing F. Skakklub 1617 -
746 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1616 1807
747 Allan Larsen Korsør Skakklub 1616 1730
748 Sten Filskov Frederikshavn Skakklub 1616 -
749 Hans Haagen Larsen Nørrebro Skakklub 1615 1745
750 Henrik Larsen Skakklubben Rokaden 1615 -
751 Poul Skytt Stouby Skakklub 1615 -
752 Per Kjærulf-Møller Syddjurs Skakklub 1614 1797
753 Svend Eckert Skælskør Skakklub 1614 1765
754 Mogens Boel Viborg Skakklub 1614 -
755 Holger Karlsmose Enkeltmedlem 1. HK 1614 -
756 Mogens Alexander Lorentzen Kolding Skakklub 1613 -
757 Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1612 1766
758 Peter Christensen Køge Skakklub 1612 1749
759 Jens Strandsbjerg Faxe Skakklub 1612 -
760 Svend Sejersen Hvidovre Skakklub 1611 1826
761 Hans Peter Guldager Nykøbing Sjælland Skakklub 1611 -
762 Freddy Holler THY Skakklub 1611 -
763 Carl Aage Pedersen Gladsaxe Skakforening 1610 1729
764 Per Bjerre Læseforeningens Skakklub 1610 1679
765 Kaj Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1610 -
766 Niels Grøn Sæby Skakklub 1610 -
767 Svend Ib Christensen Fredericia Skakforening 1609 1791
768 Kurt Kjær Laursen Slagelse Skakklub 1608 -
769 Mogens Bech Nielsen Viborg Skakklub 1608 -
770 Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1607 -
771 Erland Dinesen Enkeltmedlem 2. HK 1607 -
772 Karl Posselt Vojens Skakklub 1607 -
773 Peter Frahm Frederiksberg Skakforening 1606 1782
774 Aage Hansen Næstved Skakklub 1606 1695
775 Bent O. Pedersen Hvidovre Skakklub 1605 1861
776 Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1605 -
777 Kurt Løvlund Pedersen Dianalund Skakklub 1603 1847
778 Dennis Jespersen Ejby Skakklub 1603 1820
779 Asbjørn Christensen Enkeltmedlem 6. HK 1603 1725
780 Finn Stuhr Køge Skakklub 1603 1724
781 Bent-Ole Pedersen Syddjurs Skakklub 1602 1810
782 Hans Raahauge Lyngby-Virum Skakklub 1602 1716
783 Flemming Bruun Damhus Skakklub 1602 -
784 Sven-Erik Østergaard Skørping Skakklub 1602 -
785 Jørgen Rasmussen Fredericia Skakforening 1602 -
786 Jens Riis Sæby Skakklub 1602 -
787 Arne Sørensen Herning Skakklub 1602 -
788 Tage Schrøder Sjælsø Skakklub 1601 1688
789 Peter Jørgensen Faxe Skakklub 1601 -
790 Finn Chr. Hansen Haslev Skakklub 1600 -
791 Knud-Erik Madsen Skive Skakklub 1599 -
792 Erik Møllmann Nørrebro Skakklub 1598 1711
793 Uffe Kallenbach THY Skakklub 1598 1651
794 Eigil Asanta Damhus Skakklub 1597 -
795 Torben Brahe Christensen Furesø Skakklub 1597 -
796 Gunnar Jacobsen Assens Skakklub 1597 -
797 Ole Nielsen Nørresundby Skakklub 1597 -
798 Henning H. Rasmussen Odense Skakklub 1597 -
799 Finn Zanchetta Gråsten Skakklub 1597 -
800 Ole Schwenger Enkeltmedlem 1. HK 1596 1787
801 Johnny Smidt Damhus Skakklub 1596 1703
802 Per Schmidt Sørensen Hinnerup Skakklub 1596 -
803 Harry Thomsen Herning Skakklub 1596 -
804 Torben Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1595 1681
805 Bjarne Guldberg Hansen Morsø Skakklub 1594 -
806 Henning Holst Brøndby Skakklub 1594 -
807 Jan Sjøstrøm Skakforeningen ØBRO 1594 -
808 Thorsten Christensen Holbæk Skakklub 1593 1745
809 Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1593 1738
810 Ib Andreasen Fredensborg-Humlebæk Skakklub 1593 -
811 Richard Roos Sorø Skakklub 1593 -
812 Gisli Hardarson Damhus Skakklub 1592 1659
813 Jørgen Wimo Helsingør Skakklub 1591 1757
814 Benny Christensen Esbjerg Skakforening 1590 1661
815 Bent Fogtmann Ribe Skakklub 1590 -
816 John Hansen Møn Skakklub 1590 -
817 Tage Andersen Brønshøj Skakforening 1589 -
818 Lars Jørn Larsen Møn Skakklub 1589 -
819 Henning Meldgård Nr.Åby Juniorskakklub 1588 -
820 A. C. Petersen Bov Skakklub 1588 -
821 Harald Eis Tønder Skakklub 1587 -
822 Jørgen Krog Fåborg Skakklub 1587 -
823 Per Sørensen Brønshøj Skakforening 1587 -
824 Ole E. Pedersen Midtfyns Skakklub 1586 -
825 Henrik Ørnebjerg Skakforeningen Odysseus 1585 1803
826 Knud Erik Helleshøj Damhus Skakklub 1585 -
827 Bjarne Nielsen Helsinge Skakklub 1585 -
828 Preben Josefsen Jerne Skakklub 1584 -
829 Aksel Kramer Tåstrup Skakforening 1584 -
830 Leif Nørholm Jensen Nordre Skakklub 1583 1726
831 Rolf Diderichsen Skive Skakklub 1583 1582
832 Bjarne Frørup Gladsaxe Skakforening 1582 -
833 Svenn Jensen Helsingør Skakklub 1581 1792
834 Niels Laurids Agger Roskilde Skakklub 1581 1670
835 Allan Eriksen Nørresundby Skakklub 1581 1606
836 Ove Bønnelykke Hansen Haslev Skakklub 1581 -
837 Peter Kaspersen Vestegnen Skakklub 1581 -
838 Jan Saxtorff Nyborg Skakklub 1581 -
839 Michael Rehling Helsingør Skakklub 1580 1575
840 Jørgen Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1580 -
841 Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1578 1765
842 Flemming Larsen Nykøbing F. Skakklub 1577 1743
843 Jens Alban Skakklubben Evans 1577 1629
844 Per Rasch Skakklubben af 1968 1577 -
845 Birger K. Laursen Aars Nibe Skakklub 1576 -
846 Bent Erik Lund Lyngby-Virum Skakklub 1576 -
847 Helge Lydersen Ringkøbing Skakklub 1575 -
848 Jan Andersen Sydøstlollands Skakklub 1574 1723
849 Jørn Stig Andersen Frederiksværk Skakklub 1571 -
850 Henning Forsmann Solrød Skakklub 1569 1747
851 Asger J. Andersen Skanderborg Skakklub 1568 1736
852 Leif Madsen Jerne Skakklub 1568 -
853 Kim Michael Pedersen Skakklubben Posten 1567 1691
854 Erling Karl Petersen Brønshøj Skakforening 1567 1632
855 Bent Andreassen BMS Skak 1567 -
856 Arne Bostrøm Lyngby-Virum Skakklub 1567 -
857 Bruno Sørensen Dianalund Skakklub 1567 -
858 Arne Nielsen Bornholms Skakklub 1566 1694
859 Svend Erik Lolle Espergærde Skakklub 1566 -
860 Karl Aage Thomsen Odense Skakklub 1565 -
861 Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1564 1798
862 Gunnar Mathiasen Næstved Skakklub 1564 1575
863 Leo Kresten Roland Nielsen Helsingør Skakklub 1563 1746
864 Mogens Hermansen Nørresundby Skakklub 1563 1636
865 Erik Norman Dam Odense Skakklub 1563 -
866 Jan Gregor Præstø Skakklub 1563 -
867 Palle Jæger Egedal-Jyllinge Skakklub 1563 -
868 Oluf Skyum Lyngby-Virum Skakklub 1563 -
869 Benny Hansen Amager Skakforening 1562 1685
870 Sten-Olof Jansson Skakklubben Alssund 1561 -
871 Mohammed Zewain Hvidovre Skakklub 1561 -
872 Andrzej Marczyk Gladsaxe Skakforening 1560 1838
873 Cipriano Sande Caceres Odense Skakklub 1560 1690
874 Simon Juhl Assens Skakklub 1559 -
875 Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1558 -
876 Erik Møllmann Bøye Vejlby-Risskov Skakklub 1557 1726
877 Peter Langeland Skørping Skakklub 1557 -
878 Flemming Møgelmose Maribo Skakklub 1557 -
879 Hans Jørgen Nielsen Fredericia Skakforening 1556 -
880 Eskild Ebbesen Viby Skakklub 1555 -
881 Boye Brøndum Svogerslev Skakklub 1554 -
882 Ib Strømberg Hansen Gladsaxe Skakforening 1554 -
883 Frank Svenning Pedersen Frederikshavn Skakklub 1554 -
884 Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1553 1734
885 Jens Carl Pedersen Tønder Skakklub 1553 -
886 Vagn Skov Andersen Horsens Skakforening 1552 1723
887 Eigil Andersen Hinnerup Skakklub 1551 -
888 Paul Nielsen Tårnby Skakklub 1551 -
889 Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1549 1720
890 Hans C. Ipsen Bornholms Skakklub 1549 -
891 John Michael Svensson Amager Skakforening 1548 1698
892 Jan Sandahl THY Skakklub 1548 -
893 Kim Jacobsen Skakklubben af 1968 1547 -
894 Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1545 1751
895 Erik Asmund Gråsten Skakklub 1545 1737
896 Jørgen Hansen Skovbo Skakklub 1544 -
897 Ebbe Strøm Tåstrup Skakforening 1543 1672
898 Jens Gade Amager Skakforening 1543 1612
899 Dennis Madsen Helsingør Skakklub 1543 1600
900 Jørgen Christiansen Nyborg Skakklub 1542 -
901 Svend Arnkilde Tårnby Skakklub 1541 -
902 Arly Berg Slagelse Skakklub 1541 -
903 Erik Rasmussen Frederiksværk Skakklub 1541 -
904 Bjarne Røhder Damhus Skakklub 1541 -
905 Knud R. Fischer Egtved Skakklub 1540 -
906 Knud Hansen Præstø Skakklub 1539 1766
907 Jan-Ole Johannesen Brøndby Skakklub 1539 -
908 Palle Sørensen Tårnet Svendborg 1539 -
909 Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1538 -
910 Frode Sørensen Skakklubben Rokaden 1538 -
911 Jørn Lindgaard Tåstrup Skakforening 1537 1698
912 Niels Block Silkeborg Skakklub Af 1930 1537 -
913 Helge Hartvig Furesø Skakklub 1537 -
914 Christian Kjær Vamdrup Skakklub 1537 -
915 Bent Guldborg Sjælsø Skakklub 1536 1705
916 Henry Nissen Lyngby-Virum Skakklub 1536 -
917 Peter Sorenius Holbæk Skakklub 1536 -
918 Preben Stücker Enkeltmedlem 3. HK 1536 -
919 John Allan Algreen-Ussing Assens Skakklub 1534 -
920 Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1534 -
921 Jens Bager Damhus Skakklub 1533 -
922 Henning Kristensen Herning Skakklub 1532 -
923 Søren Westergaard Skanderborg Skakklub 1532 -
924 Poul Erik Harders Gladsaxe Skakforening 1531 1709
925 Palle Møller Rasmussen Stouby Skakklub 1530 1701
926 Erling Laursen Aars Nibe Skakklub 1530 -
927 Ove Jelling Silkeborg Skakklub Af 1930 1529 -
928 Karl Erik Pedersen Holstebro Skakklub 1529 -
929 Børge Funch Petersen Herning Skakklub 1528 -
930 Leif K. Sørensen Damhus Skakklub 1527 1699
931 Verner Christensen Kalundborg Skakklub 1527 -
932 Erling Jørgensen Tårnby Skakklub 1527 -
933 Eugen Laukamp Nørrebro Skakklub 1527 -
934 Ole Bro Nordre Skakklub 1526 -
935 Niels Højgaard Hansen Sydøstfyn 1526 -
936 Hans Viggo Nielsen Skakklubben Evans 1526 -
937 Poul Erik Nielsen Skakklubben Alssund 1526 -
938 Bent Krog Varde Skakklub 1525 -
939 Erik Hjorth Enkeltmedlem 9. HK 1524 -
940 Søren Fleron Jensen Kolding Skakklub 1524 -
941 Lennart Kjeldgård Skovbo Skakklub 1524 -
942 Verner Rexen Skakklubben Centrum 1524 -
943 Willy Abrahamsen Fåborg Skakklub 1523 -
944 Bent Caspersen Sjælsø Skakklub 1523 -
945 Flemming Grønager Vestegnen Skakklub 1523 -
946 Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1522 1711
947 Ernst Leismann Sørensen Slagelse Skakklub 1522 -
948 Finn Geneser Nordre Skakklub 1521 -
949 Erik Olsen Slagelse Skakklub 1521 -
950 Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1520 1542
951 Svend C. J. Nørrelykke Middelfart Skakklub 1519 -
952 John Therkildsen Grenå Skakklub 1519 -
953 Anders Brinkhard Skælskør Skakklub 1518 -
954 Jens Eriksen Tårnet Svendborg 1518 -
955 Gregor Stenderup Åbyhøj Skakklub 1518 -
956 Bent Rasmussen Espergærde Skakklub 1517 1680
957 Erling Kam Herlev Skakklub 1517 1639
958 Erik Both Sjælsø Skakklub 1517 1615
959 Benny Hansen Kjellerup Skakklub 1517 -
960 Poul Krabbe Ikast Skakklub 1517 -
961 Per Larsen Maribo Skakklub 1517 -
962 Niels Egon Madsen Skakklubben Posten 1517 -
963 Per Friis Nielsen Nørresundby Skakklub 1517 -
964 Peter Sumberg Damhus Skakklub 1516 1667
965 Johannes P. Almar Årslev Skakklub 1515 -
966 Johnny Andersen Damhus Skakklub 1514 -
967 Børge Fisker Viborg Skakklub 1514 -
968 Kurt Damgaard Svendsen Randers Skakklub 1513 1707
969 Hermann Steen Petersen Ribe Skakklub 1513 -
970 Hans Glavind Rasmussen Lyngby-Virum Skakklub 1512 1757
971 Stig Ali Lenskjær Hillerød Skakklub 1512 1657
972 Alfred Andersen Frem Skakklub 1511 1771
973 Morten Helms Skakklubben Alssund 1511 -
974 Jørgen Lethan Valby Skakklub 1511 -
975 Robert Petersen Køge Skakklub 1511 -
976 Verner Frede Schrøder Bov Skakklub 1511 -
977 Aksel Kjær Furesø Skakklub 1510 -
978 Villum Sejersen Nykøbing Sjælland Skakklub 1510 -
979 Kurt Simonsen Skakklubben af 1968 1510 -
980 Erik Schmidt Andersen Vestegnen Skakklub 1509 -
981 Henning Jakobsen Skakklubben Alssund 1509 -
982 Christian Ertbjerg Aulum Skakklub 1508 -
983 Husein Jasarevic Aars Nibe Skakklub 1508 -
984 Nis H. Madsen Løgumkloster Skakklub 1508 -
985 Niels Sevelsted Nr. Snede Skakklub 1508 -
986 Flemming Stener Eriksen Sjælsø Skakklub 1507 -
987 Jan Qvistorff Herlev Skakklub 1506 1740
988 Aksel Madsen Hørning Skakklub 1506 -
989 Klaus Mortensen Damhus Skakklub 1506 -
990 Broder Petersen Skakklubben Alssund 1506 -
991 Ivan Schougaard Køge Skakklub 1505 1723
992 Henning Mogensen Sydøstlollands Skakklub 1505 -
993 Bjørn Enemark Damhus Skakklub 1504 -
994 Jørgen Holm Madsen Nordfalster Skakklub af 1979 1503 -
995 Bjarne Mathiesen Tårnby Skakklub 1502 -
996 John Sørensen Bornholms Skakklub 1501 -
997 Viggo Christensen Odense Skakklub 1500 -
998 Gert Åge Nielsen Hillerød Skakklub 1500 -
999 Kirsten-Johanne Andersen Vorgod Skakklub 1499 -
1000 Ole Thomsen Musikvidenskabeligt Institut 1499 -
1001 Svend-Erik Wehlast Faxe Skakklub 1498 1672
1002 Anders Jakobsen Skælskør Skakklub 1498 -
1003 Günther R. Karlsen Skive Skakklub 1497 -
1004 Poul H. Ladefoged THY Skakklub 1497 -
1005 Preben Nielsen Aars Nibe Skakklub 1497 -
1006 Svend Karsten Andresen Varde Skakklub 1496 -
1007 Christian Murmann Randers Skakklub 1496 -
1008 Omar Elzubeir Frederiksværk Skakklub 1495 1448
1009 Lars Søndergård Nielsen Korning Skakklub 1495 -
1010 Else Arentoft Ishøj Skakklub 1493 -
1011 Max Ekelund Frederiksværk Skakklub 1493 -
1012 Stig Holten Hinnerup Skakklub 1493 -
1013 Poul Erik Flarup Kristensen Skakklubben af 1968 1492 -
1014 Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1491 1679
1015 Bruno Hansen Enkeltmedlem 8. HK 1491 -
1016 George Sander Nielsen Tårnby Skakklub 1491 -
1017 Ole Therkelsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1491 -
1018 Jan Hansen Skanderborg Skakklub 1490 -
1019 Christian Winther Hust Læseforeningens Skakklub 1489 1720
1020 Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1489 1587
1021 Freddy Nikkelborg Skive Skakklub 1488 -
1022 Leif Jørgensen Solrød Skakklub 1487 1687
1023 Bjarne Alstrup Skakklubben Posten 1487 -
1024 Holger Hovgaard Haderslev Skakklub 1487 -
1025 Mogens Kim Skadborg Skakklubben af 1968 1487 -
1026 Bjarne Andersen Ejby Skakklub 1486 -
1027 Jens Peter Jensen Morsø Skakklub 1485 -
1028 Svend Åge Svendsen Køge Skakklub 1485 -
1029 Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1484 1666
1030 Kaj Nielsen Randers Skakklub 1484 -
1031 Steiner Smedebøl Sorø Skakklub 1482 1637
1032 Ebbe Schjønning Slagelse Skakklub 1482 1602
1033 Ejgil Jensen Tårnspringeren 1482 -
1034 Søren Bang Herlev Skakklub 1481 1747
1035 Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1481 1726
1036 Esben Andersen Læseforeningens Skakklub 1481 -
1037 Arne Christiansen Tårnspringeren 1481 -
1038 Gert Dion Hansen Springeren Kolding 1480 -
1039 Kurt Strandby Jensen Tårnby Skakklub 1480 -
1040 Børge Pilgaard Nykøbing Sjælland Skakklub 1480 -
1041 Jesper Stenaae Jernbanens Skakklub 1480 -
1042 Egon Hansen Præstø Skakklub 1479 1787
1043 Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1479 1741
1044 Ole Carstensen Lemvig Skakklub 1479 -
1045 Flemming Hesselberg Skakklubben Rokaden 1479 -
1046 Bo Damgaard-Sørensen Gladsaxe Skakforening 1478 -
1047 Børge Hansen Faxe Skakklub 1478 -
1048 Henrik Hansen Nakskov Skakklub 1478 -
1049 Jørgen Roed Valby Skakklub 1477 1700
1050 Helge Jensen Espergærde Skakklub 1476 -
1051 Svend Novrup Kerteminde Skakklub 1476 -
1052 Peter Langer Hillerød Skakklub 1474 1547
1053 Niels Bertelsen Jernbanens Skakklub 1474 -
1054 Thomas Kier Odense Skakklub 1474 -
1055 Finn Holm Frederikssund Skakklub 1473 -
1056 Harris Petersen Skakklubben Rokaden 1473 -
1057 Valdemar Engmann Frederikssund Skakklub 1472 -
1058 Ole Henriksen Varde Skakklub 1472 -
1059 Vagn Voldbro Larsen Holbæk Skakklub 1471 1647
1060 Bent Hansen Årslev Skakklub 1471 -
1061 Jerry Rosenberg Odense Skakklub 1471 -
1062 Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1470 1579
1063 Gert Erik Hansen Skakklubben af 1968 1470 -
1064 Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1469 -
1065 Per Lundquist Møn Skakklub 1469 -
1066 Erik Rasmussen Egedal-Jyllinge Skakklub 1467 1711
1067 Erik Nielsen Valby Skakklub 1466 1861
1068 Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1466 1716
1069 Angelo Nielsen Skakklubben Posten 1466 1626
1070 Henri Schnurre Nørrebro Skakklub 1466 1626
1071 Hin Keung Lin Dianalund Skakklub 1465 1720
1072 Helmer Jensen Nykøbing F. Skakklub 1465 -
1073 Gunnar Lauridsen Egtved Skakklub 1465 -
1074 Oluf Ahler Jessen THY Skakklub 1464 -
1075 Gudmund Rasmussen Holbæk Skakklub 1463 1709
1076 Arne Nielsen Viby Skakklub 1463 -
1077 John Erik Balle Bov Skakklub 1461 -
1078 Axel Sørensen Greve Skakklub 1461 -
1079 Ole S. Thygesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1461 -
1080 Knud Koudahl Årslev Skakklub 1460 -
1081 Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1459 1651
1082 Hans Henrik Licht Espergærde Skakklub 1459 -
1083 Anker Nielsen Skørping Skakklub 1459 -
1084 John Sø Allerød Skakklub 1459 -
1085 Eskild Christoffersen Ishøj Skakklub 1458 -
1086 Hans Hjortlund Gregersen Grindsted Skakklub 1458 -
1087 Henry Jensen Aabenraa Skakklub 1458 -
1088 Steen Grønborg Holstebro Skakklub 1457 -
1089 Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1457 -
1090 Helle Kronborg Pedersen Nørresundby Skakklub 1457 -
1091 Jørgen Christensen Hørning Skakklub 1456 -
1092 Jørn Elton Jensen Herlev Skakklub 1456 -
1093 Knud Spangsberg Mathiasen Vorgod Skakklub 1456 -
1094 Sten Bauers Damhus Skakklub 1455 1702
1095 Alex Ditlevsen Næstved Skakklub 1455 1695
1096 Elias Meldgaard Korning Skakklub 1455 -
1097 Hans Forchhammer Valby Skakklub 1454 -
1098 Niels Steen Larsen Køge Skakklub 1454 -
1099 Flemming Arnskov Nielsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1454 -
1100 Jørgen Dissing Nielsen Viborg Skakklub 1454 -
1101 Ole Lau Bødker Pedersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1454 -
1102 Erik Johansen Damhus Skakklub 1453 1753
1103 Steen Skovmose Vestergaard Nr. Snede Skakklub 1453 1616
1104 Steen G. Andresen Ullerslev Skakklub 1453 -
1105 Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1453 -
1106 Paul M. Larsen Haslev Skakklub 1452 1626
1107 Leif Jørgensen Svogerslev Skakklub 1452 -
1108 Bent Overgaard Kristensen Viby Skakklub 1452 -
1109 Jørgen Nørgård Vorgod Skakklub 1452 -
1110 Uwe Hansen Aabenraa Skakklub 1451 -
1111 John Toftebjerg Helle Skakklub 1450 -
1112 Lars Poulsen Skakklubben K41 1449 1696
1113 Hans Thustrup Enkeltmedlem 1. HK 1449 1661
1114 Jørgen Vilhelmsen BMS Skak 1449 1633
1115 Claus Olsson Nykøbing Sjælland Skakklub 1449 -
1116 Jens Erik Schmidt Vorgod Skakklub 1449 -
1117 Carsten Meyer Fredericia Skakforening 1448 1803
1118 Henrik Mortensen Gladsaxe Skakforening 1448 1605
1119 Kurt Damgård Grindsted Skakklub 1448 -
1120 Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1448 -
1121 Erling Bech Andersen Tårnet Svendborg 1446 1681
1122 Erik Jonstorp Nordfalster Skakklub af 1979 1446 -
1123 Erik Øskov Knudsen Skørping Skakklub 1446 -
1124 Henrik Wang-Holm Silkeborg Skakklub Af 1930 1446 -
1125 Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub 1445 1687
1126 Knud Kristensen Skakklubben Evans 1445 1627
1127 John Callesen Varde Skakklub 1445 -
1128 Ejvind Funch Carlsen Damhus Skakklub 1445 -
1129 Erling Pedersen Jerne Skakklub 1445 -
1130 Stig Svensson Enkeltmedlem 1. HK 1444 1591
1131 Jens Peter Hansen Hobro Skakklub 1444 -
1132 Niels Christian Jørgensen Enkeltmedlem 1. HK 1444 -
1133 Mehrad Ameli Frem Skakklub 1443 1675
1134 Jürgen Goos Helsingør Skakklub 1443 1547
1135 Jørn Andersson Skanderborg Skakklub 1443 -
1136 Jens G. Jensen Dianalund Skakklub 1443 -
1137 Lars Holm-Rasmussen Århus Skakklub/Skolerne 1442 -
1138 Arshak Ikilikian Hvidovre Skakklub 1442 -
1139 Kurt Petersen Ribe Skakklub 1442 -
1140 Ib Christoffersen Haslev Skakklub 1441 -
1141 Erik Mikkelsen Korsør Skakklub 1441 -
1142 Bent Rasmussen Skakklubben Rokaden 1441 -
1143 Frede Rasmussen Præstø Skakklub 1441 -
1144 Henrik Stampe Nykøbing F. Skakklub 1441 -
1145 Jens Kristian Jensen Ikast Skakklub 1440 -
1146 Niels Morten Lauridsen Vestegnen Skakklub 1440 -
1147 Arne Pedersen Midtfyns Skakklub 1440 -
1148 Finn Gemzøe Randers Skakklub 1439 -
1149 Scot Wolfgang Jensen Skakklubben Alssund 1439 -
1150 Per Lysholm Christensen Syddjurs Skakklub 1438 -
1151 Niels Tjellden Silkeborg Skakklub Af 1930 1438 -
1152 Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1436 1627
1153 Villy Christiansen Skakklubben Evans 1436 -
1154 Jørgen Mikkelsen Middelfart Skakklub 1436 -
1155 Kristian Linneberg Enkeltmedlem 1. HK 1435 1706
1156 Benny Hemmingsen Møn Skakklub 1435 -
1157 Johannes Kjær Randers Skakklub 1435 -
1158 Gunnar Sonne Bornholms Skakklub 1435 -
1159 Jon von der Lippe Viby Skakklub 1434 -
1160 Keld Dohrmann Jerne Skakklub 1433 -
1161 Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1432 1621
1162 Jan Højer Skakklubben Posten 1432 -
1163 Kurt Olsen Ejby Skakklub 1432 -
1164 Carsten Nielsen Enkeltmedlem 6. HK 1431 -
1165 Per K. Tolshave Nykøbing Sjælland Skakklub 1431 -
1166 Poul Andersen Middelfart Skakklub 1430 -
1167 Kurt Olsen Tårnby Skakklub 1430 -
1168 Claus Svava Hansen Nykøbing F. Skakklub 1429 -
1169 Peter Jørgensen Nr. Snede Skakklub 1429 -
1170 Jesper Pallesen Skanderborg Skakklub 1429 -
1171 Benny Terndrup Nr. Snede Skakklub 1428 -
1172 Svend Bang Herning Skakklub 1427 -
1173 Martin Knudsen Egtved Skakklub 1426 -
1174 Jesper Møller Skørping Skakklub 1426 -
1175 Flemming Wadtland Tåstrup Skakforening 1425 1633
1176 Jens Westergaard Madsen Hvidovre Skakklub 1425 1623
1177 Niels Åge Kristensen Helle Skakklub 1425 -
1178 Ole Nielsen Brønshøj Skakforening 1425 -
1179 Søren Karlsen Skakklubben Posten 1424 -
1180 Carsten Bentsen Syddjurs Skakklub 1423 -
1181 Peder Raunsø Jensen Enkeltmedlem 1. HK 1423 -
1182 Ove Kehlet Viby Skakklub 1423 -
1183 Niels Andersen Læseforeningens Skakklub 1422 1604
1184 Thor Hansen Nordre Skakklub 1422 -
1185 Bent Kofod Hinnerup Skakklub 1420 -
1186 Bent Løjengård Andersen Jernbanens Skakklub 1419 -
1187 Svend Verner Ebbesen Springeren Kolding 1419 -
1188 Svend Aage Hansen Fåborg Skakklub 1419 -
1189 Mogens Kappelgaard Fredericia Skakforening 1419 -
1190 Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1418 1649
1191 Hans N. Hansen Ribe Skakklub 1418 -
1192 Jon Thuesen Fredericia Skakforening 1418 -
1193 Hans E. Andersen Skovbo Skakklub 1417 1719
1194 Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1417 1648
1195 Bjarni Sørensen Skørping Skakklub 1417 -
1196 Egil Sørensen Jyderup Skakklub 1416 -
1197 Orla Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1415 -
1198 Mogens Olsen Gladsaxe Skakforening 1415 -
1199 Alex Madsen Gladsaxe Skakforening 1414 -
1200 Lars Brogård Helsingør Skakklub 1413 1663
1201 Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1413 -
1202 Gert Preussler Fredericia Skakforening 1413 -
1203 Birger Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1412 -
1204 Emil Støvring Morsø Skakklub 1412 -
1205 Ole B. Larsen Bornholms Skakklub 1410 -
1206 Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1409 1724
1207 Bo V. Pedersen Brønshøj Skakforening 1409 1651
1208 Erik Andersen Allerød Skakklub 1409 -
1209 Torben Laursen THY Skakklub 1409 -
1210 Palle Gejl Jørgensen Vojens Skakklub 1408 -
1211 Erik Thomsen Allerød Skakklub 1408 -
1212 Kaj Evald Andersen Frederiksværk Skakklub 1407 -
1213 Benny Bjertrup Valby Skakklub 1407 -
1214 Evald Christensen Skælskør Skakklub 1407 -
1215 Flemming Knudsen Skovbo Skakklub 1407 -
1216 Erik Hjortshøj Skakforeningen Odysseus 1406 -
1217 Kjeld Andreasen Frederiksberg Skakforening 1405 -
1218 Laurids Buskbjerg Aulum Skakklub 1405 -
1219 Kai Randbæk Greve Stouby Skakklub 1405 -
1220 Jens Knattrup Skive Skakklub 1405 -
1221 Evert Loftager Syddjurs Skakklub 1405 -
1222 Benny Thorsen Skakklubben Posten 1403 1674
1223 Villy Abildgaard Andersen Skakklubben Rokaden 1403 -
1224 Bo Frandsen Tårnspringeren 1403 -
1225 Ole Hald Fåborg Skakklub 1403 -
1226 Preben Karstensen Præstø Skakklub 1403 -
1227 Bent Ravn Larsen Ikast Skakklub 1403 -
1228 John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1402 -
1229 Alfred K. Holm Varde Skakklub 1402 -
1230 Jens Chr. Jørgensen Nr. Snede Skakklub 1402 -
1231 Poul Bindslev Helsingør Skakklub 1399 -
1232 Thorbjørn Thorbjørnsen Skørping Skakklub 1399 -
1233 Per Andersen Damhus Skakklub 1397 -
1234 Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1396 1630
1235 Jørgen Clement Klerens Middelfart Skakklub 1396 -
1236 Torben William Petersen Allerød Skakklub 1396 -
1237 Bjarne Brunhøj-Esbensen Nyborg Skakklub 1395 -
1238 Knud Aksel Olsen Næstved Skakklub 1395 -
1239 Bjarke Dahl Stærke Køge Skakklub 1395 -
1240 Svend Vestergaard Herning Skakklub 1395 -
1241 René Wermus Enkeltmedlem 1. HK 1395 -
1242 Finn S. Nielsen Jerne Skakklub 1394 -
1243 Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1394 -
1244 Keld Christensen Maribo Skakklub 1393 -
1245 Erling Degn Hinnerup Skakklub 1393 -
1246 Michael Frimodt Assens Skakklub 1393 -
1247 Ole Gasbjerg Aros Skakklub 1393 -
1248 Christian Anker Møller Kolding Skakklub 1392 -
1249 Svend Pedersen Fåborg Skakklub 1392 -
1250 Erik G. Andresen Nyborg Skakklub 1391 -
1251 Henning Egebjerg Herning Skakklub 1390 -
1252 Børge Hansen Tårnby Skakklub 1389 -
1253 Søren Agerbæk Skive Skakklub 1388 -
1254 Nis Peter Jollmann Tønder Skakklub 1388 -
1255 Vagn Konradsen Esbjerg Skakforening 1388 -
1256 Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1388 -
1257 Ulrik Dreier Nørrebro Skakklub 1387 -
1258 Ole Pedersen Tåstrup Skakforening 1386 1550
1259 Hans Henrik Fischer Helsinge Skakklub 1386 -
1260 Hardy A. Nielsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1385 -
1261 John Møller Hørning Skakklub 1384 -
1262 Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1383 1579
1263 Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1383 -
1264 Bøje Hansen Møn Skakklub 1382 -
1265 Hans Jørgen Christensen THY Skakklub 1381 1610
1266 Steen Andersen Hvidovre Skakklub 1381 -
1267 Robert Jourdan Helsingør Skakklub 1381 -
1268 Bo Storgaard Enkeltmedlem 5. HK 1381 -
1269 Karol Alster Furesø Skakklub 1380 -
1270 Ludvig Erling Koch-Hansen Valby Skakklub 1380 -
1271 Torben B. Nielsen Kjellerup Skakklub 1380 -
1272 Jørgen Mortensen Egedal-Jyllinge Skakklub 1379 -
1273 Frits Ørbæk Hansen Sydøstfyn 1378 -
1274 Karl Martin Kristensen Løgumkloster Skakklub 1378 -
1275 Erling Rosenwanger BMS Skak 1378 -
1276 Faruk Dupovac Køge Skakklub 1377 -
1277 Kurt Frede Nissen Aalbæk Viby Skakklub 1376 1411
1278 Allan Jensen Egtved Skakklub 1376 -
1279 Arne M. Jensen Roskilde Skakklub 1374 -
1280 Ove Mikkelsen Malling Skakklub 1373 -
1281 Jan Ellegaard Furesø Skakklub 1372 -
1282 Sigurd Boisen Viborg Skakklub 1371 -
1283 Flemming Karlsen Roskilde Skakklub 1371 -
1284 Leif Haugaard Jensen Skakklubben Borgen 1370 -
1285 Bent Pedersen Syddjurs Skakklub 1370 -
1286 Klaus Skadegaard Odense Skakklub 1369 -
1287 Jørgen Kirch Thomsen THY Skakklub 1369 -
1288 Peter Kinggaard Frem Skakklub 1368 1645
1289 Per Andersen Hørning Skakklub 1368 -
1290 Lars Ørnbo Skovle Frederiksberg Skakforening 1367 1604
1291 Jørn Christensen Aros Skakklub 1367 -
1292 Vinni Nørremark Helsinge Skakklub 1367 -
1293 Kai Sørensen Odense Skakklub 1367 -
1294 Henning Stagård Allerød Skakklub 1367 -
1295 Eivind Jensen Furesø Skakklub 1366 -
1296 Jørgen Larsen Kjellerup Skakklub 1366 -
1297 Kurt Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1366 -
1298 Torben Fogh Viby Skakklub 1363 -
1299 Aksel Hansen Årslev Skakklub 1363 -
1300 Leif Bernard Frederikssund Skakklub 1362 1708
1301 Kaj R. Olsen Dragsholm Skakklub 1362 1578
1302 Christian Glerskov Brøndby Skakklub 1362 -
1303 Helmuth Reinert Larsen Assens Skakklub 1362 -
1304 Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1362 -
1305 Leif Christensen Sjælsø Skakklub 1361 -
1306 Jørgen Hansen Varde Skakklub 1361 -
1307 Henning Jensen THY Skakklub 1361 -
1308 Flemming Nielsen Vordingborg Skakklub 1361 -
1309 Børge Kjær Hansen Nykøbing F. Skakklub 1360 -
1310 Steen-Ove Hansen Gladsaxe Skakforening 1360 -
1311 Torben Rasmussen Tølløse Skakklub 1360 -
1312 Karsten Engsager Skakforeningen ØBRO 1359 -
1313 Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1359 -
1314 Flemming Kronborg Haslev Skakklub 1358 -
1315 Jørgen Madsen Aars Nibe Skakklub 1358 -
1316 Dan Bergqvist Brønshøj Skakforening 1357 1644
1317 Emil Michelsen Frederiksværk Skakklub 1357 -
1318 Ninna Bente Mørch Nielsen Skakklubben Evans 1356 1501
1319 Jens Chr. Hæsum Sæby Skakklub 1356 -
1320 Freddy Rode Nyborg Skakklub 1356 -
1321 Bent Thorgård Kjellerup Skakklub 1356 -
1322 Hans Balslev Malling Skakklub 1355 -
1323 Leo Rix Bornholms Skakklub 1355 -
1324 Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1353 1624
1325 Bent Frederiksen Viborg Skakklub 1353 -
1326 Henrik Olesen Tranum Skakklub 1352 -
1327 Svend Åge Christensen Nakskov Skakklub 1350 -
1328 Werner Krog-Jensen Enkeltmedlem 8. HK 1350 -
1329 Aage Munksgaard Vamdrup Skakklub 1350 -
1330 Axel Nielsen Skanderborg Skakklub 1350 -
1331 Steen Petersen Enkeltmedlem 2. HK 1350 -
1332 Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem 1. HK 1349 1633
1333 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1349 1533
1334 Hans Jacob Funch Nielsen Fredericia Skakforening 1348 -
1335 Jens Rasmussen Frem Skakklub 1347 1728
1336 Bruno Clematide Brøndby Skakklub 1347 -
1337 Nis Ole Nissen Skakklubben Evans 1347 -
1338 Gunnar Petersson Egedal-Jyllinge Skakklub 1347 -
1339 Kaj Normann Thomsen Lyngby-Virum Skakklub 1347 -
1340 Verner Clausen Tårnspringeren 1346 -
1341 Hardy Hansen Allerød Skakklub 1346 -
1342 Johannes Klemmensen Assens Skakklub 1346 -
1343 Arne Larsen Dianalund Skakklub 1346 -
1344 Jan Kraul Brøndum Nørrebro Skakklub 1345 1585
1345 Niels Jørgen Christiansen Helsinge Skakklub 1344 1669
1346 Stanislav Kostic Skakforeningen Odysseus 1344 -
1347 Holger Schmidt Løgumkloster Skakklub 1344 -
1348 Karl Carlsen Esbjerg Skakforening 1343 -
1349 André Skovrind Middelfart Skakklub 1343 -
1350 Kurt Lund Nielsen Hinnerup Skakklub 1341 -
1351 Anker Boldt Lyngby-Virum Skakklub 1340 1590
1352 Vagn Erik Hansen Helsingør Skakklub 1339 -
1353 Flemming Petersen Odense Skakklub 1339 -
1354 Poul Erik Andersen Brønshøj Skakforening 1338 -
1355 Erik Nielsen Hinnerup Skakklub 1338 -
1356 Per Kühlmann Damhus Skakklub 1337 -
1357 Fritz Videbech Viborg Skakklub 1337 -
1358 Karl Hildebrandt Henriksen Køge Skakklub 1336 -
1359 Verner Engmann Frederikssund Skakklub 1335 -
1360 Kristian Graversgaard Herning Skakklub 1335 -
1361 Hans Christian Nilsson Ullerslev Skakklub 1335 -
1362 John Toft Malling Skakklub 1335 -
1363 Leif Davidsen Springeren Kolding 1334 -
1364 Martin Schmidt Kalundborg Skakklub 1334 -
1365 Kristen Bjørn Christensen Ejby Skakklub 1333 1579
1366 Hans Pedersen Maribo Skakklub 1333 -
1367 Christian Rasmussen Tårnspringeren 1332 -
1368 Zoran Wisal Damhus Skakklub 1332 -
1369 Mogens Gissel Malling Skakklub 1330 -
1370 Jon Kristmundsson Sydøstlollands Skakklub 1330 -
1371 Niels Holger Nielsen Damhus Skakklub 1330 -
1372 Tommy Nielsen Faxe Skakklub 1330 -
1373 Bent Pedersen Holstebro Skakklub 1330 -
1374 Jan S. Nielsen Holbæk Skakklub 1329 1651
1375 Henning Pedersen Tranum Skakklub 1329 -
1376 Gudmund Kjeld Olesen Lemvig Skakklub 1328 -
1377 Ib Nielsen Næstved Skakklub 1327 1516
1378 Einar Kristensen Kalundborg Skakklub 1327 -
1379 Knud Erik Bertelsen Korning Skakklub 1326 -
1380 Peter Gottlieb Furesø Skakklub 1325 -
1381 Carsten H. Hansen Hillerød Skakklub 1325 -
1382 Peter Parsbæk Frederiksberg Skakforening 1325 -
1383 Søren Fredsøe THY Skakklub 1323 -
1384 John Grove Skakklubben Nordkalotten 1323 -
1385 Keld Sølvbjerg BMS Skak 1323 -
1386 Peter Kjær Olsen BMS Skak 1322 -
1387 Benny Nielsen Holbæk Skakklub 1321 1514
1388 Gunnar Bach Skakklubben Rokaden 1321 -
1389 Niels Jürgensen Århus Skakklub/Skolerne 1321 -
1390 Jørn Knudsen Tårnet Svendborg 1321 -
1391 Jens Juel Larsen Fåborg Skakklub 1321 -
1392 Erik Mølgård Hinnerup Skakklub 1321 -
1393 Regin Abrahamsen Nakskov Skakklub 1320 -
1394 Arne Hansen Randers Skakklub 1320 -
1395 Poul Stokholm Nielsen Skælskør Skakklub 1320 -
1396 Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1319 1576
1397 Aage Kristensen Ejby Skakklub 1319 -
1398 Ove Christensen Bov Skakklub 1317 -
1399 Frede Jørgensen Esbjerg Skakforening 1316 -
1400 Knud Vilhelmsen Vejen Skakforening 1316 -
1401 Jan Nielsen Blindes Skakklub 1315 1571
1402 Knud Åge Fønss Præstø Skakklub 1315 -
1403 Tage Christensen Tranum Skakklub 1314 -
1404 Poul Bauer Egedal-Jyllinge Skakklub 1313 -
1405 Hugo Madsen Korning Skakklub 1313 -
1406 Laurids Tørnæs Springeren Kolding 1313 -
1407 Peder Kinch Amager Skakforening 1312 1557
1408 Richard Bodholdt Jensen Nykøbing Sjælland Skakklub 1312 -
1409 Kay Nielsen Bornholms Skakklub 1312 -
1410 Arne Pettersson Bornholms Skakklub 1312 -
1411 Johannes Sørensen Viborg Skakklub 1312 -
1412 Jens A. L. Jørgensen Viby Skakklub 1311 1087
1413 Asger C. Andersen Skanderborg Skakklub 1310 -
1414 Svend Aage Hansen Sydøstlollands Skakklub 1310 -
1415 Per Aksel Petersen Ringkøbing Skakklub 1310 -
1416 Christian Borum Valby Skakklub 1309 1601
1417 Finn Jensen Grenå Skakklub 1308 -
1418 Kjeld Merstrand Viborg Skakklub 1307 -
1419 Willads Villadsen Herlev Skakklub 1307 -
1420 Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1306 1550
1421 Svend Erik Jensen Korning Skakklub 1306 -
1422 Søren Grønnebech Slagelse Skakklub 1305 -
1423 Sven-Erik Wallentin Jensen Frederiksværk Skakklub 1305 -
1424 Arne Rasmussen Ishøj Skakklub 1304 1474
1425 Carsten Lindegaard Ullerslev Skakklub 1304 -
1426 Izzat Abusinni Hørning Skakklub 1303 -
1427 Aksel Mortensgaard Brønshøj Skakforening 1303 -
1428 Leif Rasmussen Odense Skakklub 1303 -
1429 Kurt Videbæk Enkeltmedlem 6. HK 1303 -
1430 Peder Henry Pedersen Herning Skakklub 1302 -
1431 Erik Henning Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1302 -
1432 Niels Lorentzen Holbæk Skakklub 1301 -
1433 Simon Abrahamsen Bornholms Skakklub 1300 -
1434 Karlo Havmand Tårnby Skakklub 1300 -
1435 Poul Busk Sørensen Damhus Skakklub 1299 1651
1436 Mogens Eriksen Ishøj Skakklub 1297 -
1437 Gunnar Hansen Hinnerup Skakklub 1296 -
1438 Henry Pedersen Syddjurs Skakklub 1296 -
1439 Thomas V. Stubkjær Herning Skakklub 1296 -
1440 Dennis Vejlstrup Fåborg Skakklub 1296 -
1441 Henning Jakobsen Nordfalster Skakklub af 1979 1295 1353
1442 Rudolph Werk Viby Skakklub 1295 -
1443 Tommy Henning Christensen Roskilde Skakklub 1294 -
1444 Keld Juhl Jensen Hinnerup Skakklub 1294 -
1445 Søren Jørgensen Skovbo Skakklub 1294 -
1446 Mogens Lyhne Åbyhøj Skakklub 1294 -
1447 Verner Schou Sørensen Syddjurs Skakklub 1294 -
1448 Jens Peder Stald Kolding Skakklub 1294 -
1449 Jan Præst Syddjurs Skakklub 1293 -
1450 Erik Hvalsøe Hillerød Skakklub 1291 -
1451 Leif Christensen Jerne Skakklub 1290 -
1452 Børge Hansen Ejby Skakklub 1290 -
1453 Asger Hartelius Grenå Skakklub 1290 -
1454 Leo Fly Aulum Skakklub 1289 -
1455 Hans Møller Fåborg Skakklub 1289 -
1456 Preben Albertsen Ringkøbing Skakklub 1288 -
1457 Bent Faust Andersen Ringkøbing Skakklub 1288 -
1458 Henning Hansen Vejen Skakforening 1288 -
1459 Ib Christian Møller Gladsaxe Skakforening 1288 -
1460 Bjarne Straszek Aars Nibe Skakklub 1288 -
1461 Leif Kristoffersen Middelfart Skakklub 1287 -
1462 Torben Thue Thueslev Esbjerg Skakforening 1287 -
1463 Verner Buch Grenå Skakklub 1286 -
1464 Henry Lund Jørgensen Damhus Skakklub 1285 -
1465 Manouchehr Kholghi Furesø Skakklub 1285 -
1466 Bjarne Madsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1284 -
1467 Helge Toft Furesø Skakklub 1284 -
1468 Ulrich Althüser Oversø-Frørup Skakklub 1283 -
1469 Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1283 -
1470 Leif Eriksen Frederiksberg Skakforening 1283 -
1471 Askov K. Hove Vorgod Skakklub 1282 -
1472 Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1281 1524
1473 Leif Møller Hansen Skanderborg Skakklub 1281 -
1474 Jens Peter Jensen Løgumkloster Skakklub 1281 -
1475 Svend Svendsen Århus Skakklub/Skolerne 1281 -
1476 Flemming Guttknecht Roskilde Skakklub 1280 -
1477 Bent Münster Egedal-Jyllinge Skakklub 1280 -
1478 Jan Nielsen Årslev Skakklub 1280 -
1479 Simon Møller Simonsen Skakklubben Evans 1278 -
1480 Arne Mandrup Hansen Haslev Skakklub 1276 1668
1481 Willy Møller Aars Nibe Skakklub 1276 -
1482 Peter Ulrich Viby Skakklub 1276 -
1483 Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1274 1537
1484 Jens Frederiksen Nyborg Skakklub 1274 -
1485 Gunner Kjeldbjerg Ribe Skakklub 1274 -
1486 Peder Nordborg Ejby Skakklub 1274 -
1487 Ole B. Poulsen Brøndby Skakklub 1274 -
1488 Herluf Dahm Nielsen Korning Skakklub 1273 -
1489 Knud Bjerre Engsnap Bov Skakklub 1272 -
1490 Peer Jespersen Skanderborg Skakklub 1272 -
1491 Jørgen Johansen Skanderborg Skakklub 1272 -
1492 Kay L. Larsen Skive Skakklub 1272 -
1493 Finn Overgaard Esbjerg Skakforening 1272 -
1494 Svend Henriksen Vejlby-Risskov Skakklub 1271 -
1495 John Eschel Jønsson Gladsaxe Skakforening 1271 -
1496 Jørgen Rasmussen Ikast Skakklub 1271 -
1497 Erik Bremer Blindes Skakklub 1270 1502
1498 Allan Wagner Petersen Ullerslev Skakklub 1269 -
1499 Børge Holmgård Vorgod Skakklub 1268 -
1500 Keld Sandahl Aulum Skakklub 1268 -
1501 Ulf Wolfsberg Brønshøj Skakforening 1268 -
1502 Niels Mørch Jensen Skakklubben Rokaden 1267 -
1503 Steen Olesen Espergærde Skakklub 1267 -
1504 Erik Holm Hillerød Skakklub 1266 -
1505 Søren Hedegaard Aars Nibe Skakklub 1265 -
1506 Rolf Ejlertsen Frederiksberg Skakforening 1264 -
1507 Børge Jensen Kolding Skakklub 1264 -
1508 Erik Dansbo Fredericia Skakforening 1263 -
1509 Jørgen Sylvest Tårnet Svendborg 1262 -
1510 Villy Nielsen Læseforeningens Skakklub 1261 1493
1511 Gunner Andersen Midtfyns Skakklub 1261 -
1512 Ernst Willumsen Tårnspringeren 1261 -
1513 John Dahlberg Nr.Åby Juniorskakklub 1260 -
1514 Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1260 -
1515 Bjarne Leth Springeren Kolding 1259 1633
1516 Egon Rahbek Hansen Holstebro Skakklub 1259 -
1517 Bjørn Johansen Damhus Skakklub 1259 -
1518 Lars Lindhard Enkeltmedlem 5. HK 1259 -
1519 Frede B. Vistisen Vorgod Skakklub 1258 -
1520 Jørgen Als Herlev Skakklub 1257 -
1521 Peder Frøjk Lemvig Skakklub 1257 -
1522 Bent Nielsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1257 -
1523 Jens Grum-Schwensen Brøndby Skakklub 1256 1513
1524 Knud Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1256 -
1525 Peter Steen Hansen Korsør Skakklub 1255 -
1526 Thomas K. Laursen Skanderborg Skakklub 1255 -
1527 Ove Toftvang Faxe Skakklub 1255 -
1528 Folke Liwendahl Nørresundby Skakklub 1254 -
1529 Bent Pedersen Hørning Skakklub 1253 -
1530 Ole Steffensen Korsør Skakklub 1253 -
1531 Tage Andersen Skovbo Skakklub 1252 -
1532 Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1252 -
1533 Carl Hülsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1251 -
1534 Michael Petersen Slagelse Skakklub 1251 -
1535 Frank Simonsen Herlev Skakklub 1251 -
1536 Per Hvilsom Jernbanens Skakklub 1249 1493
1537 Henning Jakobsen Fredericia Skakforening 1248 -
1538 Elias Nikulin Viby Skakklub 1247 -
1539 Hans Nørregård Skakklubben Rokaden 1247 -
1540 Svend Pedersen Blindes Skakklub 1247 -
1541 Bjarne Winkel Maribo Skakklub 1247 -
1542 Jens Erik Gottfredsen Bornholms Skakklub 1246 -
1543 Ivan Lichtenberg Enkeltmedlem 1. HK 1246 -
1544 Kaj H. Jensen Fredericia Skakforening 1245 -
1545 Jørgen Kjelstrup Nykøbing Sjælland Skakklub 1245 -
1546 Svend Dyberg Larsen Slagelse Skakklub 1245 -
1547 Stener Mousten Skørping Skakklub 1245 -
1548 Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1245 -
1549 Finn Ø. Christiansen Frederiksværk Skakklub 1244 -
1550 Evald Thorsen Randers Skakklub 1244 -
1551 Kell Hansen Skanderborg Skakklub 1243 -
1552 Viggo Kallenbach Århus Skakklub/Skolerne 1242 -
1553 Ole Bang Madsen Tåstrup Skakforening 1241 1632
1554 Uffe Nielsen Sydøstfyn 1241 -
1555 Benny Bent Bengtson Brøndby Skakklub 1240 -
1556 Jørgen Slotsgaard Frederikssund Skakklub 1240 -
1557 Poul Ovesen Dianalund Skakklub 1239 -
1558 Bjarne Rud Jensen Holbæk Skakklub 1238 1536
1559 Anders Gjerløv-Christensen Bornholms Skakklub 1238 -
1560 Lars Møller Sydøstlollands Skakklub 1238 -
1561 Peter Grønbæk Holstebro Skakklub 1237 -
1562 Hans Poul Andersen Faxe Skakklub 1236 -
1563 Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1236 -
1564 Bjørn Munkberg Nordfalster Skakklub af 1979 1235 -
1565 Poul Erik Simonsen Skørping Skakklub 1235 -
1566 Peer Balken Valby Skakklub 1234 -
1567 Søren Hedegård Lemvig Skakklub 1234 -
1568 Jens Carl Hviid Damhus Skakklub 1233 1597
1569 Ole Holm Egedal-Jyllinge Skakklub 1233 -
1570 Anders Mosby Larsen Syddjurs Skakklub 1233 -
1571 Søren Kjær Aros Skakklub 1231 -
1572 Jens Emborg Skakforeningen ØBRO 1229 1615
1573 Jørgen Trærup Enkeltmedlem 1. HK 1229 1563
1574 Refik Milkic Vejen Skakforening 1229 -
1575 Rasmus Møller Skovbo Skakklub 1228 -
1576 Bjarne Johansen Åbyhøj Skakklub 1227 -
1577 Henry Andersen Allerød Skakklub 1226 -
1578 Jan Christensen Slagelse Skakklub 1226 -
1579 Aksel Ruppert Viborg Skakklub 1226 -
1580 Bjarne Sonberg Nr. Snede Skakklub 1226 -
1581 Villy Nielsen Aros Skakklub 1225 -
1582 Kaj Vermehren Sjælsø Skakklub 1225 -
1583 Annie Zeemann Brøndby Skakklub 1224 1462
1584 Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1223 -
1585 Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1222 1614
1586 Jens Evald Larsen Enkeltmedlem 1. HK 1222 1533
1587 Ole Eriksen Skakforeningen ØBRO 1222 -
1588 Per Haspang Bornholms Skakklub 1220 -
1589 Frank Marsengo Gladsaxe Skakforening 1220 -
1590 Jens A. S. Besser Skakklubben Posten 1219 -
1591 Bo Skjoldhof Enkeltmedlem 8. HK 1219 -
1592 Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1218 -
1593 Palle Andersen Odense Skakklub 1217 -
1594 Verner Gammelgaard Helle Skakklub 1216 -
1595 Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 1216 -
1596 Torben Jensen Skovbo Skakklub 1216 -
1597 Jørgen Holst BMS Skak 1215 -
1598 Bjarke Andersen Espergærde Skakklub 1212 -
1599 Per Christensen Skørping Skakklub 1212 -
1600 Aase Morling Nørrebro Skakklub 1211 1573
1601 Henry Kilian Brøndby Skakklub 1209 -
1602 Mogens Egon Hansen Køge Skakklub 1208 -
1603 Henning Hoff-Nielsen Tølløse Skakklub 1208 -
1604 Anton Krogh Silkeborg Skakklub Af 1930 1207 -
1605 Børge Laursen Syddjurs Skakklub 1207 -
1606 Per Bromann Andersen Dragsholm Skakklub 1206 -
1607 P. M. Larsen Tårnet Svendborg 1206 -
1608 Poul Heinze Ringkøbing Skakklub 1205 -
1609 John Hansen Korsør Skakklub 1204 -
1610 Erik Bartram Jensen Viborg Skakklub 1204 -
1611 Knud E. Eriksen Præstø Skakklub 1203 -
1612 Niels Munch Ishøj Skakklub 1201 -
1613 Ole Løppenthin Sjælsø Skakklub 1200 -
1614 Kjeld Outzen Hadsten Skakklub 1199 -
1615 Ejvin Madsen Næstved Skakklub 1198 1373
1616 Torben Frederiksen Tønder Skakklub 1198 -
1617 Hans Hansen Aars Nibe Skakklub 1198 -
1618 Svend Nørholt Tølløse Skakklub 1198 -
1619 Egon Klitmøller Sørensen Lemvig Skakklub 1198 -
1620 Mogens Møller THY Skakklub 1197 -
1621 Jesper Klitmose Holm Damhus Skakklub 1196 -
1622 Jens Peder Pedersen Frederiksværk Skakklub 1196 -
1623 Jens Refstrup Møn Skakklub 1195 -
1624 Preben Jørgensen Skørping Skakklub 1193 -
1625 Bent Corneliussen Aros Skakklub 1192 -
1626 Svend Jacobsen Ullerslev Skakklub 1192 -
1627 Klaus Borup Fåborg Skakklub 1191 -
1628 Sigurd Kristensen Skakklubben Evans 1191 -
1629 Karl Jørgen Møller Grenå Skakklub 1191 -
1630 Jens Peter Reus Christensen Tårnby Skakklub 1190 -
1631 Vagn Loft Jensen Springeren Kolding 1189 -
1632 Bent Tang Thomsen Hejls Skakklub 1189 -
1633 Jørgen Helleberg Brønshøj Skakforening 1188 -
1634 Bent Ebbesen Fredericia Skakforening 1186 -
1635 Mogens Falk Allerød Skakklub 1186 -
1636 Frode Henriksen Espergærde Skakklub 1185 -
1637 Johnny Sørensen Amager Skakforening 1183 -
1638 Niels Haagen Nielsen Skakklubben Evans 1182 -
1639 Kresten Beck Vojens Skakklub 1181 -
1640 Poul Erik Larsen Faxe Skakklub 1181 -
1641 Niels Jørgen Ottosen Herning Skakklub 1181 -
1642 Arne Hagerup Furesø Skakklub 1178 -
1643 Arne Jepsen Springeren Kolding 1176 -
1644 Jens Christian Vangsgaard THY Skakklub 1175 -
1645 Knud Aage Jensen Skanderborg Skakklub 1174 -
1646 Verner Nielsen Kerteminde Skakklub 1174 -
1647 Mogens Hansen Ishøj Skakklub 1173 -
1648 Vagn Hennelund Ringkøbing Skakklub 1173 -
1649 Aage Jensen Jerne Skakklub 1173 -
1650 Egon Rosendal Vorgod Skakklub 1173 -
1651 Erik Togeby Jernbanens Skakklub 1173 -
1652 Bent Møller Holbæk Skakklub 1172 -
1653 Erik Poulsen Frederiksberg Skakforening 1172 -
1654 Torben Mortensen Malling Skakklub 1171 -
1655 Hans Skov Skakklubben Evans 1171 -
1656 Ole Mathiesen Ishøj Skakklub 1170 -
1657 Laurits Danielsen Dianalund Skakklub 1169 -
1658 Fritz Hansen Skovbo Skakklub 1169 -
1659 Finn Larsen Kolding Skakklub 1169 -
1660 Anton Poulsen Jerne Skakklub 1168 -
1661 Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1167 -
1662 Kurt Sønderlund Korning Skakklub 1165 -
1663 Søren Svendsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1165 -
1664 Roberto Sanchez Gonzalez Viby Skakklub 1164 -
1665 Erik Mou Skakklubben Posten 1164 -
1666 Frank Eivind Nielsen Skakklubben Posten 1164 -
1667 Kaj Th. Hansen Fredericia Skakforening 1163 -
1668 Mogens Juul Herlev Skakklub 1163 -
1669 Henning Søgaard Nielsen Greve Skakklub 1163 -
1670 Hans Jensen Herning Skakklub 1162 -
1671 Jens Jørgen Nielsen Holstebro Skakklub 1162 -
1672 Ole Hede Madsen THY Skakklub 1160 -
1673 Henry Petersen Køge Skakklub 1159 -
1674 Jens Kr. Vigen Skanderborg Skakklub 1158 -
1675 Carsten Wieland Solrød Skakklub 1157 1497
1676 Frits Kjær Steffensen Fredericia Skakforening 1157 -
1677 Leo Bach Nr. Snede Skakklub 1155 -
1678 Niels Kjærgaard Lemvig Skakklub 1155 -
1679 Jens A. Kristensen Korning Skakklub 1155 -
1680 Morten Drejer Silkeborg Skakklub Af 1930 1154 -
1681 Poul Tage Holm Svogerslev Skakklub 1153 -
1682 Leif Pedersen Hillerød Skakklub 1153 -
1683 Hans Kurt Jacobsen Viborg Skakklub 1152 -
1684 Palle Lykkeby Jensen Blindes Skakklub 1152 -
1685 Jørgen Krone Nielsen Assens Skakklub 1151 -
1686 Peter Lindegaard Enkeltmedlem 6. HK 1149 -
1687 Ole Petersen Ishøj Skakklub 1149 -
1688 Louis Jensen Viby Skakklub 1148 -
1689 Jens Erik Larsen Sorø Skakklub 1148 -
1690 Hans Rohde Viby Skakklub 1148 -
1691 Leif Paaske Korsør Skakklub 1147 -
1692 Eske Strømsgaard Køge Skakklub 1147 -
1693 Kaj Hansen Viborg Skakklub 1146 -
1694 Erik Overgaard Furesø Skakklub 1146 -
1695 Tommy Christensen Sæby Skakklub 1145 -
1696 Gert Corvil Helsinge Skakklub 1145 -
1697 Kjeld Joost Faxe Skakklub 1144 -
1698 Ejner Schak Springeren Kolding 1144 -
1699 Per Christensen Sæby Skakklub 1143 -
1700 Christian Jelstrup Helsingør Skakklub 1143 -
1701 Finn Schouw Jensen Ullerslev Skakklub 1143 -
1702 Jørgen Olsen Nordfalster Skakklub af 1979 1142 1425
1703 Bjarne Degn Herning Skakklub 1140 -
1704 Leif Duckert Nordfalster Skakklub af 1979 1140 -
1705 Ernst Schmidt Kristiansen Ejby Skakklub 1140 -
1706 Mogens Krügermeier Tølløse Skakklub 1140 -
1707 Iver Liin Silkeborg Skakklub Af 1930 1139 -
1708 John OïBrein Kirk Viborg Skakklub 1138 -
1709 Kurt Schlünzen Vejen Skakforening 1138 -
1710 Svend Aage Jensen Holstebro Skakklub 1137 -
1711 Ernst Pedersen Holbæk Skakklub 1137 -
1712 Gustav Brun Jensen Grindsted Skakklub 1136 -
1713 Jens Flemming Kristiansen Skørping Skakklub 1136 -
1714 Kai Mortensen Vestegnen Skakklub 1136 -
1715 Ebbe Kjeld Solgaard Korsør Skakklub 1136 -
1716 Karl Martin Jensen Vorgod Skakklub 1135 -
1717 Tage Olsen Vamdrup Skakklub 1135 -
1718 Carsten Skjødt Helle Skakklub 1134 -
1719 Jes Ewald Vojens Skakklub 1132 -
1720 Vagn Jensen Hvidovre Skakklub 1131 -
1721 Leif Justesen Odense Skakklub 1131 -
1722 Janech Hansen Tølløse Skakklub 1130 1517
1723 Jørgen Michael Kolstrup Helsingør Skakklub 1130 -
1724 Åge Møller Valby Skakklub 1130 -
1725 Antero Rousku Kerteminde Skakklub 1130 -
1726 Bennet Nielsen Vorgod Skakklub 1129 -
1727 Claus Dam Skive Skakklub 1128 -
1728 Agner Jensen Korsør Skakklub 1127 -
1729 Torben Nielsen Vestegnen Skakklub 1127 -
1730 Henry Eriksen Skive Skakklub 1126 -
1731 Ruben Jensen Randers Skakklub 1126 -
1732 Willy Bracht Vestsalling Skakklub 1125 -
1733 Ole Nielsen Bornholms Skakklub 1125 -
1734 Søren Torben Jensen Springeren Kolding 1123 -
1735 Eske Norge-Mikkelsen Malling Skakklub 1123 -
1736 Gert Carlsen Hadsten Skakklub 1122 -
1737 Ronald Højbjerg Skakklubben Rokaden 1122 -
1738 Jens Müller Skørping Skakklub 1122 -
1739 Mads Tange Midtfyns Skakklub 1122 -
1740 Uffe Sydendal Kalundborg Skakklub 1121 -
1741 Finn Bang Christensen Skakklubben Nordkalotten 1120 -
1742 Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1120 -
1743 Werner Jensen Vestegnen Skakklub 1119 1412
1744 Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1119 -
1745 Helmuth Rauning Greve Skakklub 1119 -
1746 Johannes Jensen Allerød Skakklub 1118 -
1747 Jørgen Jørgensen Ejby Skakklub 1117 -
1748 Villy Bang-Madsen Frem Skakklub 1116 -
1749 Henning Christensen Valby Skakklub 1116 -
1750 Frede Hvam Kjellerup Skakklub 1116 -
1751 Leif Rasmussen Næstved Skakklub 1114 1307
1752 Helge Frederiksen Roskilde Skakklub 1113 -
1753 Alf Sørensen Odense Skakklub 1113 -
1754 Svend Hansen Springeren Kolding 1111 -
1755 Jørgen Larsson Skovbo Skakklub 1110 1395
1756 Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1110 -
1757 Poul Jakobsen Frederiksberg Skakforening 1110 -
1758 Aksel Krog Nielsen Fåborg Skakklub 1110 -
1759 Johannes Grue Helle Skakklub 1109 -
1760 Torben Høedholt Aros Skakklub 1109 -
1761 Arne Just Åbyhøj Skakklub 1108 -
1762 Kirsten Lund Allerød Skakklub 1108 -
1763 Peter Rosenlund Sørensen Nordfalster Skakklub af 1979 1108 -
1764 Ole Mune Kolding Skakklub 1105 -
1765 Flemming Rasmussen Ishøj Skakklub 1105 -
1766 Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1104 -
1767 Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1104 -
1768 Palle Blem Viby Skakklub 1103 -
1769 Peter Iversen Hvidovre Skakklub 1103 -
1770 Erik Sørensen Kerteminde Skakklub 1102 -
1771 Frits Clausen Hadsten Skakklub 1101 -
1772 Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1101 -
1773 Sven K. B. Thiim Skakklubben Posten 1101 -
1774 Curt Bruhn Haderslev Skakklub 1100 -
1775 Kurt Fransen Midtfyns Skakklub 1100 -
1776 John Erik Hansen Nakskov Skakklub 1100 -
1777 Erik Jakobsen Springeren Kolding 1099 -
1778 Bjarne Håkansson Hvidovre Skakklub 1098 -
1779 Henning Elgaard Krogh Brøndby Skakklub 1098 -
1780 Søren Henriksen Tønder Skakklub 1097 -
1781 Franz Mortensen Sydøstlollands Skakklub 1097 -
1782 Per Hattens Frederiksberg Skakforening 1096 -
1783 Bent Hedegård Lemvig Skakklub 1096 -
1784 Per Hertz Kolding Skakklub 1096 -
1785 Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1096 -
1786 Birger Østergaard Herning Skakklub 1096 -
1787 Willy Hansen Tårnspringeren 1095 -
1788 Leo Jørgensen Grindsted Skakklub 1095 -
1789 Knud Christensen Slagelse Skakklub 1094 -
1790 Dorrit Mikkelsen Skakklubben Alssund 1094 -
1791 Hans Lenchler Enkeltmedlem 8. HK 1093 -
1792 Rene Silword Hillerød Skakklub 1089 -
1793 Erling Christensen Blel Skanderborg Skakklub 1088 -
1794 Søren Nielsen Allerød Skakklub 1088 -
1795 Jørgen Rasmussen Skakklubben Nordkalotten 1088 -
1796 Niels Riis Skørping Skakklub 1088 -
1797 Niels Kjær Holstebro Skakklub 1087 -
1798 Erik Munk Kjellerup Skakklub 1087 -
1799 Ib Rasmussen Korsør Skakklub 1085 -
1800 Arne Crown Ullerslev Skakklub 1084 -
1801 Lissi Sønderskov Allerød Skakklub 1082 1345
1802 Aage Brems-Pedersen Frederikssund Skakklub 1082 -
1803 Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1081 -
1804 Bent Jensen Vestsalling Skakklub 1081 -
1805 Svend Aage Jensen Viby Skakklub 1081 -
1806 Hans Henrik Langberg Viby Skakklub 1080 -
1807 Lars Serena Ebeltoft Skakklub 1080 -
1808 Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1079 1303
1809 Poul Noer Skakklubben Nordkalotten 1078 -
1810 Jens Erik Borg Olsen Svogerslev Skakklub 1078 -
1811 Anne Svensson Nr. Snede Skakklub 1075 -
1812 Finn Larsen Haderslev Skakklub 1074 -
1813 Mogens Larsen Holstebro Skakklub 1073 -
1814 Bjarne Branestrup Christiansen Holstebro Skakklub 1072 -
1815 Villy Kristensen Vestsalling Skakklub 1072 -
1816 Ejler Knudsen Midtfyns Skakklub 1071 -
1817 Leif Larsen Skørping Skakklub 1071 -
1818 Tyge Schelde Sjælsø Skakklub 1071 -
1819 Ole Borg Kerteminde Skakklub 1068 -
1820 Frede Troelsen Ejby Skakklub 1068 -
1821 Poul Andersen Odense Skakklub 1063 -
1822 Ole Boye-Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 1061 -
1823 Carsten Ørum Hansen Skakklubben af 1968 1061 -
1824 Bent Lerke Assens Skakklub 1060 -
1825 Ole Olsen Espergærde Skakklub 1060 -
1826 Torben Milde Andersen Nykøbing Sjælland Skakklub 1059 -
1827 Jens Vistisen Herning Skakklub 1059 -
1828 Erling Amdi Madsen Blindes Skakklub 1054 -
1829 Leif Rasmussen Nykøbing F. Skakklub 1054 -
1830 Sigismund Lemvig Skakklub 1051 -
1831 Arne Juul Jørgensen Haderslev Skakklub 1050 -
1832 Jan Petersen Lyngby-Virum Skakklub 1049 -
1833 Vagn Bang Jørgensen Dianalund Skakklub 1047 -
1834 Verner Christensen Herning Skakklub 1045 -
1835 Flemming Ekberg Roskilde Skakklub 1041 -
1836 John Gunn Fåborg Skakklub 1041 -
1837 Jens Palludan Ruberg Skakklubben Nordkalotten 1037 -
1838 Søren Mortensen Hobro Skakklub 1036 -
1839 Orla Dürr Viborg Skakklub 1035 -
1840 Börje Chr. Björkn„s Enkeltmedlem - udland 1034 -
1841 Erik Bock Viby Skakklub 1034 -
1842 Anders Bj. Christensen Aros Skakklub 1033 -
1843 Erik Iversen Tølløse Skakklub 1033 -
1844 Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1032 -
1845 Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1031 -
1846 Bjarne Jakobsen Odense Skakklub 1030 -
1847 Per Bøhme Kjellerup Skakklub 1029 -
1848 Lasse Falkenberg Bornholms Skakklub 1028 -
1849 Jens Capion BMS Skak 1026 -
1850 Ib Pedersen Skakklubben Rokaden 1025 -
1851 Jørn Andersen Vorgod Skakklub 1024 -
1852 Ilse Rathfelder Jakobsen Skørping Skakklub 1023 -
1853 Egon Welling Skakklubben Rokaden 1023 -
1854 Bent-Erik Jensen Skakklubben Evans 1021 -
1855 Hans Lund Kolding Skakklub 1017 -
1856 John Schjølin Helsinge Skakklub 1014 -
1857 Carsten Verdoner Skakklubben Evans 1013 -
1858 Hans Gullestrup Skørping Skakklub 1011 -
1859 Ib R. Andreasen Malling Skakklub 1010 -
1860 Torsten Fliis Ishøj Skakklub 1010 -
1861 Arne Frank Larsen Espergærde Skakklub 1009 -
1862 Bjørn Nielsen Nørrebro Skakklub 1006 1474
1863 Ib Rasmussen Helsinge Skakklub 1006 -
1864 Kurt Brandt Esbjerg Skakforening 1005 -
1865 Johannes Juul Dahl Fåborg Skakklub 1005 -
1866 Margret Petersen Tåstrup Skakforening 1005 -
1867 Hermann Semke Oversø-Frørup Skakklub 1005 -
1868 Egon Thøgersen Skakklubben Centrum 1005 -
1869 Bjarne Vigensø Ikast Skakklub 1003 -
1870 Asger Hansen Nykøbing Sjælland Skakklub 1002 -
1871 Kaj G. Kristensen Næstved Skakklub 1000 1245
1872 Johannes Andersen Sydøstfyn 1000 -
1873 John Andersen Aros Skakklub 1000 -
1874 Helge Bak Morsø Skakklub 1000 -
1875 Frank Bækkegaard Aars Nibe Skakklub 1000 -
1876 Børge Bengtsen Hvidovre Skakklub 1000 -
1877 Jan Bonnesen Holstebro Skakklub 1000 -
1878 Bendt Breinholt Damhus Skakklub 1000 -
1879 Per Brummerstedt Sydøstlollands Skakklub 1000 -
1880 Poul Cederholm Allerød Skakklub 1000 -
1881 Thomas Christiansen Vejlby-Risskov Skakklub 1000 -
1882 Ulf Felsager Malling Skakklub 1000 -
1883 Iver Frederiksen Helle Skakklub 1000 -
1884 Finn Gjerluff Hvidovre Skakklub 1000 -
1885 Lars Hallgren Allerød Skakklub 1000 -
1886 Holger Heiredal Skanderborg Skakklub 1000 -
1887 John Rene Holm Kolding Skakklub 1000 -
1888 Johan Hviid Herning Skakklub 1000 -
1889 Heine Jensen Aros Skakklub 1000 -
1890 Jan O. Jensen Holstebro Skakklub 1000 -
1891 Kaj T. Jensen Haslev Skakklub 1000 -
1892 Vagn Jensen Viby Skakklub 1000 -
1893 Erik Jeppesen Aros Skakklub 1000 -
1894 Torben Jeppesen Tårnspringeren 1000 -
1895 Anne-Marie Knudsen Viborg Skakklub 1000 -
1896 Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1000 -
1897 Knud Krabbe THY Skakklub 1000 -
1898 Erik Søe Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 -
1899 Ejgil Laugesen Vorgod Skakklub 1000 -
1900 Jørgen Lauritsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1000 -
1901 Johannes Lausen Herning Skakklub 1000 -
1902 Anders Lernevall Skakklubben af 1968 1000 -
1903 Britta Møller Madsen Furesø Skakklub 1000 -
1904 Carl Aage Vincent Møller Tønder Skakklub 1000 -
1905 Jens Peter Møller Læseforeningens Skakklub 1000 -
1906 Jørgen Vestergård Nielsen Springeren Kolding 1000 -
1907 Karl Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 -
1908 Poul Nielsen Odense Skakklub 1000 -
1909 Carl Jesper Pedersen Morsø Skakklub 1000 -
1910 Poul E. Pedersen Ejby Skakklub 1000 -
1911 Henning Petersen Herning Skakklub 1000 -
1912 Ida Rasmussen Helsingør Skakklub 1000 -
1913 Jens Roesgaard THY Skakklub 1000 -
1914 Flemming Sangild Herning Skakklub 1000 -
1915 Edward Schicker Herlev Skakklub 1000 -
1916 Flemming Simonsen Sydøstlollands Skakklub 1000 -
1917 Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 1000 -
1918 Stig Taxbøl Skovbo Skakklub 1000 -
1919 Fritz Tei THY Skakklub 1000 -
1920 Mikkel Thagaard Sdr. Nærå Skekklub 1000 -
1921 Jens Thoisen Ishøj Skakklub 1000 -
1922 Ole Thrane Grenå Skakklub 1000 -
1923 Bjarne Chr. Toft Skakklubben Alssund 1000 -
1924 P. E. Aarøe Springeren Kolding - -
1925 Kurt Achen Damhus Skakklub - -
1926 Kim Andersen Damhus Skakklub - -
1927 Svend Andersen Malling Skakklub - -
1928 Helge Andreasen Sjælsø Skakklub - -
1929 Jan Peter Baark Nykøbing F. Skakklub - -
1930 Henrik Berg Enkeltmedlem 1. HK - -
1931 Ole Berg Helsingør Skakklub - -
1932 Arvid Bjerring Skakklubben K41 - -
1933 Jens Eiler Bork Vejen Skakforening - -
1934 Ole Bruun Netmedlem - -
1935 Hans Peter Bunsgaard Gråsten Skakklub - -
1936 Sven Caspersen Aalborg Skakforening af 1889 - -
1937 Pete Chapman Herlev Skakklub - -
1938 Flemming Schnipper Christensen Enkeltmedlem 8. HK - -
1939 Jan Baun Christensen Skakklubben Posten - -
1940 Jørgen Erik Christensen Netmedlem - -
1941 Karl Aage Christensen Nakskov Skakklub - -
1942 Karlo C Christensen Tønder Skakklub - -
1943 Ole Emanuel Christensen Netmedlem - -
1944 Erik Clausen Jerne Skakklub - -
1945 Knud Dyrberg Enkeltmedlem 1. HK - -
1946 Hjarne Dyrsting Enkeltmedlem 1. HK - -
1947 Bent Frederickson Nakskov Skakklub - -
1948 Elvin Frosch Jerne Skakklub - -
1949 Henning Hansen Netmedlem - -
1950 Holger Thule Hansen Nordre Skakklub - -
1951 Jens Erik Hansen Netmedlem - -
1952 Kristian Hansen Fanø Skakklub - -
1953 Leif Hansen Varde Skakklub - -
1954 Mark Havlund Enkeltmedlem 6. HK - -
1955 Jesper Hjorth Enkeltmedlem 6. HK - -
1956 Jesper Hoffmeyer Skakforeningen ØBRO - -
1957 Sven Hother Netmedlem - -
1958 Preben Høymark Netmedlem - -
1959 Jørn Iversen Randers Skakklub - -
1960 Benni Jacobsen Randers Skakklub - -
1961 Bent Jensen Viby Skakklub - -
1962 Kristian Rohde Jensen Enkeltmedlem 1. HK - -
1963 Leif Bruno Jensen Skive Skakklub - -
1964 Ole Jensen Gråsten Skakklub - -
1965 Grethe Joergensen Grenå Skakklub - -
1966 Poul Johannisson Netmedlem - -
1967 Ejnar Johansen Dianalund Skakklub - -
1968 Loke Mørch Johansen Jyderup Skakklub - -
1969 Klaus Høeck Johnsen Enkeltmedlem 3. HK - -
1970 Heinrich Jørgensen Korsør Skakklub - -
1971 Inger Brønd Jørgensen Kolding Skakklub - -
1972 Knud Jørgensen Skælskør Skakklub - -
1973 Alex Juel Damhus Skakklub - -
1974 Henning Kabel Lyngby-Virum Skakklub - -
1975 Bjarne Kildeskov Hvidovre Skakklub - -
1976 Svend Kinch Nakskov Skakklub - -
1977 Allan Klitmøller Enkeltmedlem 3. HK - -
1978 Helge Kring Enkeltmedlem 7. HK - -
1979 Peter Kryger Roskilde Skakklub - -
1980 Steffen Kullberg Viby Skakklub - -
1981 Peter Lange Skælskør Skakklub - -
1982 Jesper Langkilde Hillerød Skakklub - -
1983 Poul Larsen Aalborg Skakforening af 1889 - -
1984 G. Larusson Enkeltmedlem 3. HK - -
1985 Jesper Holst Lehn Odense Skakklub - -
1986 Jørn Lorenzen Enkeltmedlem 3. HK - -
1987 Bent Løvgaard Nørresundby Skakklub - -
1988 Poul Lundgreen Netmedlem - -
1989 Hans-Christian Lykke Enkeltmedlem 1. HK - -
1990 Flemming Reidl Madsen Hillerød Skakklub - -
1991 Kaj Madsen Skakklubben Centrum - -
1992 Kristian Madsen Netmedlem - -
1993 Bozidar Markovic Hillerød Skakklub - -
1994 Viggo Mårtensson Randers Skakklub - -
1995 Farahmand Mansouri Massah Allerød Skakklub - -
1996 Einar Mortensen Køge Skakklub - -
1997 René Mortensen Frederikssund Skakklub - -
1998 Svend Nymann Mortensen Netmedlem - -
1999 Steen Mølgaard Enkeltmedlem 1. HK - -
2000 Michael Mulvang Kjellerup Skakklub - -
2001 Ole Munch-Pedersen Netmedlem - -
2002 Bent K. Nielsen Nørrebro Skakklub - -
2003 Flemming Holten Nielsen Hvidovre Skakklub - -
2004 Jørgen Nielsen Sorø Skakklub - -
2005 Keld Nielsen Netmedlem - -
2006 Leif Nielsen Nordre Skakklub - -
2007 Per Nielsen Netmedlem - -
2008 Per Ottosen Netmedlem - -
2009 Harald Ørum Netmedlem - -
2010 Erling Paulsen Odense Skakklub - -
2011 Erling Pedersen Næstved Skakklub - -
2012 Jørgen Pedersen Netmedlem - -
2013 Jørgen Pedersen Jerne Skakklub - -
2014 Rolf Dahl Pedersen Haderslev Skakklub - -
2015 Villiam Pedersen Sæby Skakklub - -
2016 Stellan Persson Enkeltmedlem 1. HK - -
2017 Hans Jørgen Petersen Greve Skakklub - -
2018 Jens Petersen Enkeltmedlem 9. HK - -
2019 Mariann Petersen Helsingør Skakklub - -
2020 Preben Børge Petersen Bornholms Skakklub - -
2021 Rasmus Petersen Enkeltmedlem 1. HK - -
2022 Reginaldo Pulli Frem Skakklub - -
2023 Habib Rahman Viby Skakklub - -
2024 Bent Bøgeskov Rasmussen Netmedlem - -
2025 Bo Rasmussen Enkeltmedlem 8. HK - -
2026 Hans Rasmussen Viby Skakklub - -
2027 Karl Rasmussen Springeren Kolding - -
2028 Torben Ravnsnæs Netmedlem - -
2029 Wagn Rosenlund Nordre Skakklub - -
2030 Kaj Rugholm Horsens Skakforening - -
2031 Flemming Sand Kjellerup Skakklub - -
2032 Steffen Sand Skovbo Skakklub - -
2033 Johnny Schwartzlose Frederiksberg Skakforening - -
2034 Anton Sønniksen Nordre Skakklub - -
2035 Ib Iskov Sørensen Skakklubben Posten - -
2036 Ivan Nørbæk Sørensen Holbæk Skakklub - -
2037 Jan Sørensen Hadsten Skakklub - -
2038 Helge Spang-Thomsen Amager Skakforening - -
2039 Ole Kamp Sylvestersen Frederiksberg Skakforening - -
2040 Vagn Tovgård BMS Skak - -
2041 Lone Vigh Viborg Skakklub - -
2042 Freddy Wedel Løgumkloster Skakklub - -
2043 Bent Wennerberg Horsens Skakforening - -
2044 Leif Winther Køge Skakklub - -
Skakbladet
Dansk Skak Unions trykte medlemsblad. Det udkommer 6 gange om året.
Ratinglister
Senest opdaterede danske ratinglister pr. 01.04.2013, Elo-lister pr. 01.04.2013.