Spil skak online
på Skakserver.dk



























Seniorliste mænd - alle over 59 år pr. 1. januar

Vælg hovedkreds

Opdateringsdato: 2. april 2013

# Navn KlubRating ELO
1 Erling Mortensen Helsingør Skakklub 2449 2449
2 Jens Kristiansen BMS Skak 2434 2433
3 Steen Fedder Enkeltmedlem 2. HK 2406 2380
4 Jacob Øst Hansen Skakklubben K41 2402 2386
5 Eric Bentzen Nørresundby Skakklub 2379 2373
6 Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2375 2380
7 Kaj Rosell Enkeltmedlem 3. HK 2365 2331
8 Bjarke Sahl BMS Skak 2359 2355
9 John Rødgaard Skakklubben Centrum 2352 2366
10 Jørn Østergaard Sloth Nordre Skakklub 2336 2342
11 Ove Kroll THY Skakklub 2332 2349
12 Arne Henning Sørensen Enkeltmedlem 6. HK 2316 -
13 Olav Dalsgaard Larsen Viborg Skakklub 2303 2314
14 Jan Andersen Philidor 2298 2225
15 Bo Jacobsen Århus Skakklub/Skolerne 2295 2310
16 Leif Søgaard Kristensen Enkeltmedlem 2. HK 2286 2306
17 Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2285 2304
18 Niels Jørgen Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 2281 2297
19 Erik Bang Nordre Skakklub 2270 2290
20 Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2262 2280
21 Kristen Schmidt Skakklubben K41 2255 2272
22 Ulrik David Rath Maribo Skakklub 2239 2329
23 Thorbjørn Rosenlund Frederiksberg Skakforening 2238 2263
24 Bjørn Brinck-Claussen Brønshøj Skakforening 2233 2260
25 Mohammad Ali Vestegnen Skakklub 2232 2243
26 Sejer Holm Enkeltmedlem - udland 2227 2260
27 Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2227 2250
28 Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem 1. HK 2226 2261
29 Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2221 2232
30 Dan Henry Andersen Frederiksberg Skakforening 2220 2257
31 Carsten Simonsen Skakforeningen ØBRO 2216 2208
32 Niels Lauritsen Enkeltmedlem 1. HK 2213 2216
33 Peter H. Nørby Tåstrup Skakforening 2202 2249
34 Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2202 2225
35 Peter Hertel Bov Skakklub 2202 2213
36 Svend Hamann Frederiksberg Skakforening 2197 2280
37 Mogens Moe Philidor 2187 2274
38 Jan Rode Pedersen Skanderborg Skakklub 2180 2211
39 Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2173 2207
40 Jens Hartung-Nielsen Skakklubben K41 2171 2204
41 Ole Alkærsig Skakklubben af 1968 2171 2182
42 Allan Poulsen Frederiksberg Skakforening 2168 2234
43 Tommy Rasmussen Greve Skakklub 2167 -
44 Søren Ejdum Viborg Skakklub 2165 2197
45 Karl Pedersen Nordre Skakklub 2164 2215
46 Bent Kølvig Damhus Skakklub 2163 2234
47 Ib Andersen Bornholms Skakklub 2163 2195
48 Flemming Hundebøll Silkeborg Skakklub Af 1930 2160 2182
49 Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2158 2198
50 Ole Bøgh Larsen Helsingør Skakklub 2158 2186
51 Hans Buus Pedersen Esbjerg Skakforening 2156 2179
52 Klaus Gadegård Skakforeningen Odysseus 2147 2168
53 Steen Clausen Skakklubben K41 2143 2187
54 Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2142 2167
55 Jens Abildlund Skakklubben af 1927, Ringsted 2141 2181
56 Anders Berggreen Middelfart Skakklub 2141 -
57 Hans Dahl Pedersen Køge Skakklub 2133 2174
58 Per Skjoldager Skakklubben Evans 2133 2142
59 Per Hansen Nordre Skakklub 2129 2178
60 Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2127 2156
61 Niels Hirtsgaard Enkeltmedlem 1. HK 2126 2211
62 Palle V. Henriksen Sjælsø Skakklub 2126 2184
63 Finn Vester Lyngby-Virum Skakklub 2122 2129
64 Ivan Normann Andersen Holbæk Skakklub 2116 2142
65 Preben Sørensen Skakklubben Evans 2106 -
66 Claes Løfgren Skakklubben Rokaden 2103 2107
67 Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2101 2141
68 Tom Juul Andersen Holbæk Skakklub 2101 2136
69 Jens Christian Lund Tønder Skakklub 2100 2092
70 Jan Løvig Nielsen Skakklubben af 1968 2097 -
71 Kaare Vissing Andersen Gladsaxe Skakforening 2091 2197
72 Flemming Høllsberg Kolding Skakklub 2089 -
73 Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening 2087 2049
74 Kai Christian Bjørnskov Haderslev Skakklub 2086 2110
75 Steen Hesselbjerg Allerød Skakklub 2085 2070
76 Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2084 2099
77 Thomas Holm Skakforeningen ØBRO 2082 2235
78 Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2080 2121
79 Gerner Carlsson Frederiksberg Skakforening 2079 2103
80 Claus B. Olsen Skakforeningen Odysseus 2077 2150
81 Søren Rix Skakklubben Evans 2077 2127
82 Per Holst Nordre Skakklub 2077 2118
83 Erling Høiberg Holstebro Skakklub 2076 2122
84 Svend Aage Madsen Randers Skakklub 2075 2120
85 Gunnar Vest Hansen Nykøbing F. Skakklub 2073 2179
86 Carsten Petersen Brønshøj Skakforening 2073 -
87 John Zimmermann Skakforeningen ØBRO 2073 -
88 Niels Danstrup Skakklubben af 1968 2072 2136
89 Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 2072 2122
90 Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2071 2128
91 Peter Husted Holstebro Skakklub 2071 2110
92 Jesper Salomonsen Aars Nibe Skakklub 2070 2132
93 Steen Schou Vejlby-Risskov Skakklub 2070 -
94 Torben Hjorth Aalborg Skakforening af 1889 2069 2124
95 Eric Brøndum Skakklubben K41 2069 2120
96 Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2066 2126
97 Jørgen Scheuer Frederikssund Skakklub 2064 2054
98 Lars Christoff Andersen Herlev Skakklub 2061 2118
99 Jesper Vej Skakforeningen ØBRO 2061 2098
100 Jørgen Aaskov Skakklubben Evans 2058 2099
101 Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2057 2119
102 Sven Pedersen BMS Skak 2054 2083
103 Bent Vestergård Nørrebro Skakklub 2052 2103
104 Torben Teimer Olsen Køge Skakklub 2052 2054
105 Rune Andersen Bornholms Skakklub 2050 2110
106 Erik Holstein Frederiksberg Skakforening 2050 2110
107 Henrik Svane Skakklubben Evans 2049 2089
108 John Mortensen Skakklubben af 1968 2045 2119
109 Niels Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 2042 -
110 Poul Grydholt Jensen Varde Skakklub 2040 2013
111 Hasso Schütze Allerød Skakklub 2039 2072
112 Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 2039 2030
113 Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 2036 2062
114 Svend Hartling Sjælsø Skakklub 2035 2068
115 Allan Astrup Jensen Frederiksberg Skakforening 2034 2171
116 Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2032 -
117 Jørgen Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub 2031 2122
118 Henrik Sørensen Frederiksberg Skakforening 2030 2119
119 Lars-Henrik Bech Hansen BMS Skak 2030 2059
120 Iver Poulsen Esbjerg Skakforening 2029 2057
121 Arne Christiansen Randers Skakklub 2027 2117
122 Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2027 2062
123 Jørgen Gustav Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 2022 2103
124 Poul Kleiminger Hillerød Skakklub 2022 2044
125 Henning Nielsen Maribo Skakklub 2020 2073
126 Aage Sinkbæk Roskilde Skakklub 2017 2119
127 Leo Steffensen Skakklubben Alssund 2016 -
128 Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 2015 2042
129 Preben Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub 2014 1977
130 Hans Henrik Vognsen Haderslev Skakklub 2014 -
131 Jørn Bach Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2013 2046
132 Vagn E. Madsen Skakklubben Alssund 2013 -
133 Peter Lautrup Larsen Lyngby-Virum Skakklub 2012 2090
134 Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2010 2068
135 Per Grevlund Nørresundby Skakklub 2010 1952
136 Per Jensen Skakklubben af 1968 2007 -
137 John Christensen Dianalund Skakklub 2006 2069
138 Helge Andersen Tønder Skakklub 2006 1998
139 Jens Erik Koefoed Hald Bornholms Skakklub 2004 2108
140 Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2003 2081
141 Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 2003 2045
142 Egon Laugesen Tønder Skakklub 2003 -
143 Arne Præstholm Lemvig Skakklub 2001 2022
144 Morten Vigh Fabrin Viborg Skakklub 2001 2015
145 Stig Gorm Jensen Nyborg Skakklub 2000 2089
146 Jørgen Rudbeck Nordre Skakklub 1998 2035
147 Ernst Bindzus Skakklubben Evans 1995 1923
148 Francis Morini Frederiksberg Skakforening 1994 2002
149 Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 1993 2109
150 Christian Dahl Skakklubben Evans 1993 2035
151 Ib Skovgaard BMS Skak 1992 2028
152 Ole Herman Block Skakklubben K41 1992 -
153 Per Hansen Næstved Skakklub 1988 2007
154 Jørgen Peter Bredahl Hansen Sorø Skakklub 1987 2048
155 Mikael Lynghøj Skakklubben af 1968 1986 -
156 Elert Jensen Sæby Skakklub 1985 -
157 Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub 1984 2067
158 Leif Jensen Tølløse Skakklub 1984 2018
159 Leif Kristensen Vestegnen Skakklub 1982 2067
160 Wilhelm Brinkmann Bov Skakklub 1982 -
161 Peter Enevoldsen Skakklubben af 1968 1982 -
162 Jesper Klausen Skakforeningen Odysseus 1980 2097
163 Peter Roesen Varde Skakklub 1980 1952
164 Jørn Bach Sørensen Skakklubben Rokaden 1979 2063
165 Jan Rewitz Nordre Skakklub 1979 2057
166 Ebbe Pagh Schultz Allerød Skakklub 1979 2019
167 Jens Christian Hansen Fredericia Skakforening 1979 2001
168 Torben Kjeldsen Nørrebro Skakklub 1979 1996
169 Jan Bauner Skakklubben K41 1978 2038
170 Kurt Hollesen Skakklubben K41 1978 1996
171 Hans Laurits Tanggaard Randers Skakklub 1977 2063
172 Benny Roland Petersen Damhus Skakklub 1977 2054
173 Jeppe Frederiksen Sydøstfyn 1977 -
174 Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1975 2042
175 Bent Olesen Lemvig Skakklub 1975 2038
176 Kai Sten Nielsen Næstved Skakklub 1975 2020
177 Søren Michelsen Herning Skakklub 1972 -
178 Svend Erik Kramer Bov Skakklub 1969 2057
179 Knud Lysdal Skakklubben Evans 1968 2020
180 Erik Bjarne Frederiksen Enkeltmedlem 8. HK 1968 1968
181 Henrik Winther Jensen Enkeltmedlem 1. HK 1966 2061
182 Claus Pakmor Skakforeningen ØBRO 1966 2037
183 Brian Isaksen Skakklubben Centrum 1964 2078
184 Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1964 2056
185 Peer Ole Pedersen Nordre Skakklub 1964 2010
186 Hans Torbjørn Engen Aalborg Skakforening af 1889 1963 -
187 Jens Bak Larsen Viborg Skakklub 1963 -
188 Flemming Preuss Næstved Skakklub 1960 1982
189 Claus G. Mogensen Haderslev Skakklub 1960 -
190 Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1957 2000
191 Erling Møller Nielsen Skive Skakklub 1957 1996
192 Svend-Erik Christensen Holbæk Skakklub 1956 2049
193 Peter Haarup Silkeborg Skakklub Af 1930 1956 2026
194 Bjarne Haar Næstved Skakklub 1956 2022
195 Niels Georg Larsen Køge Skakklub 1956 2012
196 Steen Funch Petersen Herning Skakklub 1956 2001
197 Jens Henrichsen Nørrebro Skakklub 1955 1937
198 Hans Kelstrup Lemvig Skakklub 1954 -
199 Mogens Møller Pedersen Nørresundby Skakklub 1953 -
200 Niels Erik Andersen Brønshøj Skakforening 1952 1961
201 Bjarne Hjorth Andersen Køge Skakklub 1950 2020
202 Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1948 2064
203 Svend Kjems Hove Vestegnen Skakklub 1948 1996
204 Bent Warncke Fåborg Skakklub 1947 -
205 Klaus Mosegaard Enkeltmedlem 1. HK 1945 -
206 Stig Ole Jensen Nørrebro Skakklub 1944 -
207 Erik Poulsen Gladsaxe Skakforening 1943 2042
208 Ole Delfter Nakskov Skakklub 1943 -
209 Christian Volmer Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1943 -
210 Finn Erik Nielsen Vejen Skakforening 1942 -
211 Steen Schousboe Damhus Skakklub 1941 2017
212 Holger Larsen Vamdrup Skakklub 1940 -
213 Martin Koch Clausen Nordre Skakklub 1939 2012
214 Tommy Knoth Frem Skakklub 1939 -
215 Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1938 1992
216 John Holm Nielsen Enkeltmedlem 1. HK 1936 2018
217 Lars Christensen Faxe Skakklub 1936 1965
218 Gunnar Preben Petersen Helsingør Skakklub 1935 -
219 Peter Hee Lindhardt Lyngby-Virum Skakklub 1934 2013
220 Jesper Korsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1934 2002
221 Eigil Meedom Vestegnen Skakklub 1934 -
222 Peter M. Lunding Amager Skakforening 1933 2016
223 Tummas Jacobsen THY Skakklub 1933 2000
224 Jørgen Fabricius Andersen Vestegnen Skakklub 1932 2016
225 Søren Molbæk Christiansen Skakklubben K41 1932 -
226 Ole Schøller Larsen Frederiksberg Skakforening 1931 2043
227 Søren Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1931 -
228 Obert Frederiksen Skakklubben af 1927, Ringsted 1930 1976
229 Ole Nørregaard Hansen Horsens Skakforening 1930 -
230 Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 1929 1987
231 Carl Erik Møller Kalundborg Skakklub 1929 1976
232 Oluf Øe Randers Skakklub 1927 1988
233 Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1927 1986
234 Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1926 2004
235 Ib Villy Nevado Jensen Helsingør Skakklub 1926 1977
236 Poul Thomassen Nordre Skakklub 1926 -
237 Henrik Vorager Enkeltmedlem 3. HK 1925 -
238 Rasmus Pape Helsinge Skakklub 1924 1997
239 Erik Nicolaisen Enkeltmedlem 8. HK 1924 1987
240 Jens Kristian Sørensen Nørrebro Skakklub 1924 1942
241 Steen Juul Mortensen Randers Skakklub 1922 2005
242 Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1922 1988
243 Peter Juul Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1920 2003
244 Peder Madsen Skakklubben Evans 1920 1987
245 Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1920 1952
246 Niels Møllmann Bøye Skakklubben af 1968 1919 1968
247 Jes Jacob West Knudsen Allerød Skakklub 1918 1922
248 Peder Brøgger Vorgod Skakklub 1918 1912
249 Ole M. Grimstrup Kolding Skakklub 1918 -
250 Jens Haagen Hansen Nørrebro Skakklub 1918 -
251 Kurt Thomsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1917 1957
252 Frode Søby Nordre Skakklub 1917 1937
253 Ove P. Eriksen Kerteminde Skakklub 1917 -
254 Ove Frank Hansen Holbæk Skakklub 1916 1993
255 Einar B. Christensen Aros Skakklub 1914 -
256 Niels Helles Olesen Skakklubben af 1968 1913 -
257 Kent Runge Poulsen Odense Skakklub 1911 2111
258 Svend Erik Jensen Vejen Skakforening 1911 -
259 Niels Falsig Tønder Skakklub 1910 -
260 Jørgen Lynggård Læseforeningens Skakklub 1908 1986
261 Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1908 1956
262 Niels Erik Nielsen Frem Skakklub 1907 -
263 Holger Vestergaard Herning Skakklub 1906 1955
264 Christian Thomhav Springeren Kolding 1906 -
265 Erik Holm Jacobsen Vordingborg Skakklub 1905 2060
266 Bent Petersen Faxe Skakklub 1905 2008
267 Niels Haahr Hornekær Skakforeningen ØBRO 1905 1933
268 Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1904 2088
269 Lars Hyldkrog Lyngby-Virum Skakklub 1904 2009
270 Bjarne Møller Slagelse Skakklub 1904 1997
271 Johannes Christensen Ringkøbing Skakklub 1904 1841
272 Mogens K. Larsson Vojens Skakklub 1904 -
273 Karsten Stetkær Allerød Skakklub 1903 -
274 Harry Dalsø Greve Skakklub 1902 2026
275 Erik Carlsen Køge Skakklub 1902 1987
276 Thorlejf Meyer Skakforeningen Odysseus 1902 1917
277 Bjarne Nielsen Lyngby-Virum Skakklub 1902 1890
278 Peder Hanghøj THY Skakklub 1900 -
279 Carsten Hansen Enkeltmedlem 8. HK 1900 -
280 Knud Erik Eriksen Kerteminde Skakklub 1899 -
281 Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1898 1947
282 Poul Flemming Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 1896 2038
283 Bent Samuelsen Springeren Kolding 1896 1825
284 Helge Poulsen Kolding Skakklub 1896 -
285 Bo Brandstrup Musikvidenskabeligt Institut 1894 1982
286 Michael Hald Andersen Kolding Skakklub 1893 -
287 Georg Jørgensen Gladsaxe Skakforening 1892 -
288 Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1891 2010
289 Finn Jensen Skive Skakklub 1891 -
290 Per-Henrik Axel Nielsen Slagelse Skakklub 1890 1984
291 Henning Skov Brøndby Skakklub 1890 -
292 Ingolf Nikolajsen Esbjerg Skakforening 1887 1989
293 Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1887 1960
294 Jens Akhøj Nielsen Damhus Skakklub 1887 1957
295 Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1887 -
296 Henrik Bloch Andersen Roskilde Skakklub 1886 1923
297 Bo Oemig Furesø Skakklub 1885 1995
298 Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1885 1995
299 Jørgen Carstensen BMS Skak 1882 -
300 Johnny Guldborg Jensen Skakklubben K41 1882 -
301 Benny Falck Damborg Varde Skakklub 1881 1953
302 Henrik Knudsen Næstved Skakklub 1881 -
303 Lars Garne Rasmussen Åbyhøj Skakklub 1880 1977
304 Finn Normann Larsen Viborg Skakklub 1880 -
305 Peter Dürrfeld Philidor 1879 1907
306 Stig Malling Jensen Holbæk Skakklub 1878 -
307 Jens Nielsen Dianalund Skakklub 1878 -
308 Claus Schmidt Maribo Skakklub 1878 -
309 Aage Petersen Helsingør Skakklub 1877 1926
310 Flemming Skjoldager Holbæk Skakklub 1872 1959
311 John Zachariassen Enkeltmedlem 1. HK 1872 1916
312 Peter Wang Næstved Skakklub 1871 1950
313 Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1871 1917
314 Ivan Hesselholt Aulum Skakklub 1871 1863
315 Per Petersen THY Skakklub 1870 2029
316 Claus Molin Helsingør Skakklub 1868 1982
317 Per Bille Sømod Åbyhøj Skakklub 1866 1918
318 Peter Kock Kjellerup Skakklub 1864 1836
319 Preben Nielsen Valby Skakklub 1863 -
320 Peter Vestergaard Andersen Skakklubben Nordkalotten 1862 -
321 Hugo Petersen Skakklubben K41 1861 1922
322 Hilmo Catovic Møn Skakklub 1860 -
323 Alfred Thomsen Holstebro Skakklub 1859 1937
324 Bjarne Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1859 1837
325 Jørn Erik Nielsen Aabenraa Skakklub 1859 -
326 Ebbe Rostorp Roskilde Skakklub 1859 -
327 Ole Knudsen Aalborg Skakforening af 1889 1858 1964
328 Jesper Lahn Rasmussen Esbjerg Skakforening 1857 1951
329 Henning Pedersen Slagelse Skakklub 1857 1939
330 Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1856 1860
331 Bent Bojsen Nørresundby Skakklub 1856 -
332 Henning Lauritsen Gladsaxe Skakforening 1855 1996
333 Henning Haahr Hornekær Skakforeningen ØBRO 1855 -
334 Hans Andersen Skørping Skakklub 1854 1991
335 Lasse Appelquist Skakklubben af 1927, Ringsted 1854 1976
336 Arne Nissen Ribe Skakklub 1853 1976
337 Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1853 1854
338 Ernst Kjær Petersen Skakklubben af 1968 1853 -
339 Jan Kaas Pedersen Sdr. Nærå Skekklub 1852 2031
340 Palle Bent Andersen Brøndby Skakklub 1852 1958
341 Mogens Nielsen Aars Nibe Skakklub 1852 1911
342 Hans Willumsen Nordre Skakklub 1852 -
343 Eivind Palm Tønder Skakklub 1851 1924
344 Carl Evald Nielsen Randers Skakklub 1851 1893
345 Lars Bo Andersen Holstebro Skakklub 1851 -
346 Kim Mikkelsen Haslev Skakklub 1850 1901
347 Peter Klemmensen THY Skakklub 1849 -
348 Ulrik Thomassen Nordre Skakklub 1849 -
349 Georg Sigaard Aalborg Skakforening af 1889 1848 -
350 Knud Rask Overgaard Furesø Skakklub 1847 1943
351 Anders Christensen Varde Skakklub 1846 1968
352 Karsten Foli Springeren Kolding 1846 1937
353 Carl-Otto Nielsen Dianalund Skakklub 1844 1928
354 Michael Thyrring Gladsaxe Skakforening 1844 -
355 Palle Sivertsen Dianalund Skakklub 1843 1971
356 Per Teilmann Vejen Skakforening 1843 -
357 Jens Lund Årslev Skakklub 1842 1963
358 Jens Hjorth Hansen Vordingborg Skakklub 1842 1961
359 Arne Christensen Ringkøbing Skakklub 1839 -
360 Steen Andersen Skakklubben Nordkalotten 1836 -
361 Kaj Elkjær Larsen Tønder Skakklub 1836 -
362 Ivan Plougmann Madsen Haslev Skakklub 1836 -
363 Bjørn Rasmussen Damhus Skakklub 1835 1964
364 Gert Asmund Roskilde Skakklub 1835 -
365 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1834 -
366 Erik Pedersen Horsens Skakforening 1830 1876
367 Jørgen Kvisthøj Læseforeningens Skakklub 1830 -
368 Svend Erik Førby Sørensen Helsingør Skakklub 1829 1965
369 Peter Køhler Frederiksberg Skakforening 1828 1915
370 Sigurd Rindom Holstebro Skakklub 1828 -
371 Lars Jørgensen Slagelse Skakklub 1826 1928
372 Richardt Ebbesen Springeren Kolding 1826 1916
373 Ole Brandt Enkeltmedlem 1. HK 1826 -
374 Poul Erik Rønø Enkeltmedlem 1. HK 1826 -
375 Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1825 1883
376 Zijad Campara Skakklubben Evans 1823 1920
377 Morten Rasmussen Enkeltmedlem 1. HK 1823 1905
378 Karsten Jensen Skakklubben af 1927, Ringsted 1822 1878
379 Lars Møller Olsen Sorø Skakklub 1821 1920
380 Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1820 1936
381 Carsten Randlov Nørrebro Skakklub 1820 1865
382 Ejnar Møller Kristensen Esbjerg Skakforening 1820 -
383 J¢gvan Petersen Nakskov Skakklub 1820 -
384 Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1819 1953
385 Verner Hansen Espergærde Skakklub 1819 1879
386 Steen Nielsen Nr. Snede Skakklub 1818 -
387 Bent Christensen Enkeltmedlem 1. HK 1817 -
388 Regnar Simonsen Skørping Skakklub 1817 -
389 Christian Jensen Syddjurs Skakklub 1816 1918
390 Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1816 1895
391 Mogens Poulsen Vorgod Skakklub 1816 1827
392 Gyula Szücs Damhus Skakklub 1816 -
393 Knud Wæde Hobro Skakklub 1815 -
394 Evan Thomsen Skive Skakklub 1813 -
395 Dick House Skakforeningen ØBRO 1812 -
396 Jacob Jacobsen Holstebro Skakklub 1811 1881
397 Søren Sørensen Faxe Skakklub 1811 -
398 Nils Petersen Skakforeningen ØBRO 1810 1932
399 Ole Illum Truelsen Brønshøj Skakforening 1810 1916
400 Jens Kurt Lundberg Jyderup Skakklub 1809 1940
401 Bjarne Brand Svogerslev Skakklub 1809 1917
402 Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1809 1891
403 Finn Nielsen Vojens Skakklub 1809 -
404 Verner Christensen Solrød Skakklub 1808 1949
405 Mogens Bengtsson Skakklubben K41 1806 -
406 Kaj Jensen Herning Skakklub 1806 -
407 Fini Pode Pedersen Espergærde Skakklub 1806 -
408 Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1805 1918
409 Torben Riisgaard Jakobsen Hjørring Skakklub 1803 -
410 Leif Jensen Damhus Skakklub 1803 -
411 Søren Asger Pedersen Odense Skakklub 1803 -
412 Per Lunde Jensen Lyngby-Virum Skakklub 1802 1939
413 Flemming Andersen Slagelse Skakklub 1802 1907
414 Bjarne Frederiksen Korning Skakklub 1802 -
415 Ejvind Jensen Tårnet Svendborg 1802 -
416 Ove Rytter Jensen Sjælsø Skakklub 1801 1872
417 Jørgen Hansen Fredensborg-Humlebæk Skakklub 1801 -
418 Johan Grydholt Jensen Skakklubben Centrum 1801 -
419 Erik Skov Lemvig Skakklub 1801 -
420 Birger Poul Møller Vejlby-Risskov Skakklub 1800 1861
421 Hans Timmermann Lyngby-Virum Skakklub 1800 1751
422 Jørgen Schou Christiansen Holbæk Skakklub 1800 -
423 Niels Bohse Hendriksen Helsingør Skakklub 1800 -
424 Jesper P. Holm Skakforeningen Odysseus 1799 1968
425 Svend Kronborg Kristensen Skakforeningen ØBRO 1799 -
426 Frode Meldgaard Skive Skakklub 1798 1859
427 Egon Frandsen Skive Skakklub 1798 1836
428 Jørgen Nielsen Holbæk Skakklub 1796 -
429 Peter Wheadon Skanderborg Skakklub 1795 1952
430 Asger Hvide Olesen Tønder Skakklub 1795 -
431 Henning Brøgger Jensen Fredericia Skakforening 1794 1952
432 Hans Novrup Skakklubben Evans 1794 1857
433 Gustav Arendal Larsen Vordingborg Skakklub 1794 1810
434 Hans Erik Leimand Ribe Skakklub 1793 -
435 Jørgen Lillelund Sørensen Furesø Skakklub 1792 -
436 Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1791 1868
437 Jens Otto Grabau Stouby Skakklub 1791 1732
438 Ragnar Hansen Esbjerg Skakforening 1790 1983
439 Ove Matras Fåborg Skakklub 1788 1843
440 Flemming Borg Allerød Skakklub 1788 1800
441 Keld Boysen Odense Skakklub 1787 -
442 Søren K. Mortensen Vejlby-Risskov Skakklub 1787 -
443 Villy Lindskov Slagelse Skakklub 1785 1900
444 Anders Andersen Skakklubben Evans 1785 1773
445 Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1784 1922
446 Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1781 1942
447 Steinar Frederiksen Næstved Skakklub 1781 1894
448 Kim Hardlei Nordre Skakklub 1780 1920
449 Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1780 1886
450 Jens Holm Nielsen Amager Skakforening 1779 1882
451 Per Visti Andersen Sæby Skakklub 1779 -
452 Gert Villumsen Aalborg Skakforening af 1889 1778 -
453 Allan Westenborg Enkeltmedlem 6. HK 1777 1847
454 Kim Alex Olsen Fredensborg-Humlebæk Skakklub 1777 1684
455 Mogens Bach Nielsen Amager Skakforening 1776 1904
456 Jørgen H. G. Hansen Damhus Skakklub 1776 1867
457 Knud Erik Juhl Nordre Skakklub 1775 1991
458 Arne Christensen Skørping Skakklub 1775 -
459 Jan Christiansen Enkeltmedlem 6. HK 1774 1937
460 Mogens Jensen Præstø Skakklub 1774 -
461 Ole Eik Jørgensen Tårnet Svendborg 1773 1961
462 Jørn Lindved Sørensen Skakklubben Evans 1773 1887
463 Henning Erik Andersen Sydøstlollands Skakklub 1773 1837
464 Poul Møller Petersen Holbæk Skakklub 1773 -
465 Gert Werner Enkeltmedlem 1. HK 1771 1914
466 Peter Pedersen Næstved Skakklub 1769 1879
467 Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1769 1836
468 Jens Sørensen Holbæk Skakklub 1769 1811
469 Knud Højgaard Valby Skakklub 1768 1944
470 Michael Sommer Skakforeningen Odysseus 1768 -
471 Kjeld Poulsen Jetsmark Skakklub 1767 -
472 Robert d'Hermilly Jernbanens Skakklub 1766 -
473 Mogens Nielsen Næstved Skakklub 1765 1874
474 Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1765 1832
475 Frode Greisen Nørrebro Skakklub 1762 1838
476 Ove Wagner Dragsholm Skakklub 1762 1744
477 Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1761 1925
478 Hans Samuelsen Allerød Skakklub 1761 1780
479 Villy Damsbo Holbæk Skakklub 1760 1862
480 John K. Sørensen Helsinge Skakklub 1760 1861
481 Normann Asger Hansen Nørresundby Skakklub 1760 1829
482 Arne Schøller Larsen Frederiksberg Skakforening 1760 1820
483 Morten Ree Nørrebro Skakklub 1759 1935
484 Claus Mosby Jespersen Skakforeningen Odysseus 1759 1830
485 Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1759 -
486 Ole Kjølby Gladsaxe Skakforening 1757 1902
487 Peter Thomsen Maribo Skakklub 1757 1897
488 Jan Gottfredsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1757 1891
489 Helge Malchau Sjælsø Skakklub 1757 1789
490 Jens Lund Jensen Herning Skakklub 1756 1814
491 Mikael Dræger Gladsaxe Skakforening 1755 1845
492 Per Christiansen Gladsaxe Skakforening 1754 -
493 Keld Lindhardt Slagelse Skakklub 1753 1937
494 Jens Mott Dianalund Skakklub 1753 1934
495 Jens Chr. Grud Sørensen THY Skakklub 1753 1834
496 Erik Pedersen Frem Skakklub 1753 1830
497 Dan Sörensson Springeren Kolding 1753 -
498 Jørn E. Christiansen Hjørring Skakklub 1752 -
499 Niels Møller Rendlev Damhus Skakklub 1750 1853
500 Torben Guldberg Nørresundby Skakklub 1749 1944
501 Klaus Peter Brandt Enkeltmedlem 1. HK 1749 1795
502 Jens Martin Hansen Randers Skakklub 1749 -
503 Asmus Schmidt Sjælsø Skakklub 1749 -
504 Knud Erik Haar Bornholms Skakklub 1748 -
505 Henrik Schnack Jetsmark Skakklub 1748 -
506 Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1747 1926
507 Finn Andersson Randers Skakklub 1747 1854
508 Michael O. Marshall Skakforeningen Odysseus 1747 1853
509 Poul Ø. Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1747 -
510 Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1745 1845
511 Jens Fejø Frederiksberg Skakforening 1744 1916
512 Benny Brinch Tårnet Svendborg 1743 1835
513 Bent Schiøtt Hansen Bornholms Skakklub 1743 1818
514 Gert Hansen Maribo Skakklub 1743 1813
515 Ole Wrang Haderslev Skakklub 1743 -
516 Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1742 1833
517 Svend Veise Nyborg Skakklub 1742 1792
518 Peter Rank Damhus Skakklub 1742 -
519 Peder Bækgaard Viborg Skakklub 1741 -
520 Eigil Jørgensen Jerne Skakklub 1741 -
521 Henning Lassen Helsingør Skakklub 1741 -
522 Jan Leffers Vejen Skakforening 1741 -
523 Peter Matzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1741 -
524 Leif Roerholt Maribo Skakklub 1739 1846
525 Jørgen Nielsen Køge Skakklub 1739 -
526 Jørgen Nielsen Ribe Skakklub 1738 -
527 Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1737 1936
528 Henning Olesen Holbæk Skakklub 1737 1862
529 Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1736 1916
530 Arne Nybølle Enkeltmedlem 1. HK 1736 -
531 Niels Schnegelsberg Frederiksberg Skakforening 1735 1876
532 Peter Ove Krogh Køge Skakklub 1735 1864
533 Jørn Lassen Tønder Skakklub 1734 -
534 Jacob Søgaard Skørping Skakklub 1734 -
535 John T. Sørensen Haderslev Skakklub 1732 1904
536 Ole Lergren Damhus Skakklub 1732 -
537 Horst Hubert Schmidt Brønshøj Skakforening 1731 1841
538 John Erling Nielsen Fredericia Skakforening 1730 1882
539 Jan Thomsen Sjælsø Skakklub 1730 -
540 Leif Jürgensen Nørrebro Skakklub 1729 1860
541 Dim Buizer Skive Skakklub 1729 -
542 Egon Møller Lemvig Skakklub 1728 1843
543 Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1728 -
544 Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1727 1896
545 Orla Kristiansen Enkeltmedlem 2. HK 1727 1886
546 Knud Erik Pedersen Ringkøbing Skakklub 1727 -
547 Ernst Lund Jensen Kjellerup Skakklub 1726 1800
548 Ole Skadborg Villadsen Nørresundby Skakklub 1726 1798
549 Preben Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1726 1793
550 Thomas Jøker Esbjerg Skakforening 1726 -
551 Bøje Nikolajsen Nykøbing F. Skakklub 1726 -
552 Jens Ove Meldgaard Vedel Skakklubben Evans 1725 1845
553 Carsten Böhm Skakklubben af 1968 1725 -
554 Erling Lynggaard Vamdrup Skakklub 1724 -
555 Henning Nielsen Sydøstfyn 1723 1864
556 Henning Andersen Nordre Skakklub 1723 -
557 Karsten Frederiksen Midtfyns Skakklub 1723 -
558 Henning Jensen Jerne Skakklub 1722 -
559 Christian Finn Mark Gasseholm Aulum Skakklub 1721 2026
560 Flemming Ormstrup Grindsted Skakklub 1721 -
561 Jørgen Kinggaard Svendsen Kolding Skakklub 1721 -
562 Poul Skovsgaard Næstved Skakklub 1720 1887
563 Hans Jørgen Raunborg THY Skakklub 1720 -
564 Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1720 -
565 Preben Auchenberg Sjælsø Skakklub 1719 1808
566 Kim Nygaard Hede Fredericia Skakforening 1719 1793
567 Knud Herskind Nordre Skakklub 1718 -
568 Finn Hesselberg Skakklubben Rokaden 1717 1748
569 Leif Egholm Holbæk Skakklub 1716 1805
570 Rasmus Christensen THY Skakklub 1716 -
571 Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1715 1808
572 Flemming Hermansen Vejlby-Risskov Skakklub 1715 1761
573 Knud Bertelsen Nr. Snede Skakklub 1715 -
574 Niels Ejnar Nielsen Varde Skakklub 1715 -
575 Hans Rasmussen Nordre Skakklub 1714 2024
576 Erik Hansen Tårnet Svendborg 1714 1796
577 Poul Werner Jørgensen Espergærde Skakklub 1714 -
578 Poul Bundgaard Odense Skakklub 1712 -
579 Børge Hansen Viby Skakklub 1710 -
580 Kaj Kelmann Hansen Hjørring Skakklub 1709 -
581 Martin Skovgaard Nielsen Herlev Skakklub 1709 -
582 Henning Møller Skanderborg Skakklub 1708 2001
583 Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1708 1819
584 Claus Ove Hansen Vorgod Skakklub 1708 -
585 Svend Erik Andersen Enkeltmedlem 1. HK 1707 1799
586 Egon Jensen Skakklubben Nordkalotten 1707 -
587 Per Loftager Therchilsen Randers Skakklub 1707 -
588 Johs. Videsen Odense Skakklub 1706 -
589 Uffe Frederiksen Skovbo Skakklub 1705 1913
590 Jacob Nygaard Holstebro Skakklub 1705 -
591 Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1704 1844
592 Peter Steg Bov Skakklub 1704 -
593 Manfred Thomsen Oversø-Frørup Skakklub 1704 -
594 Bjarne Meldgaard Henriksen Nørrebro Skakklub 1703 1835
595 Jørgen René Larsen Jernbanens Skakklub 1703 -
596 Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1702 1773
597 Svend Rose Slagelse Skakklub 1701 1854
598 Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1701 1775
599 Kjeld Johansen Skørping Skakklub 1701 -
600 Helge Neesgård-Madsen Skakforeningen Caissa Gladsaxe 1700 1813
601 Eilif Mæng Herning Skakklub 1700 -
602 Bent Jensen Skov Ringkøbing Skakklub 1700 -
603 Erling Molbæk Christiansen Valby Skakklub 1699 1909
604 Carl Heinrich Mortensen Skakklubben Evans 1699 1760
605 Per Hais Laursen Skakklubben af 1968 1699 -
606 Thorkild Bavnehøj Thomsen Greve Skakklub 1698 1693
607 Antti-Pekka Jauho Skakforeningen ØBRO 1698 -
608 John G. Madsen Odense Skakklub 1697 -
609 Hardy Jespersen Aars Nibe Skakklub 1695 2071
610 Erling N. Hansen Middelfart Skakklub 1695 -
611 Olaf Corydon-Petersen Skakklubben Rokaden 1694 1744
612 Jan Ejler Damhus Skakklub 1694 -
613 Carsten Rühmann Thomsen Skakklubben Rokaden 1694 -
614 Klavs Mackeprang Fredensborg-Humlebæk Skakklub 1693 1859
615 Børge Guldager Fredericia Skakforening 1693 1830
616 Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1692 1856
617 Richard Knott Tønder Skakklub 1692 1800
618 Ib Bertelsen Hobro Skakklub 1692 -
619 Jesper Aae Nørrebro Skakklub 1691 1881
620 Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1691 1817
621 Erik Frandsen Odense Skakklub 1691 -
622 Erik Elsborg Lyngby-Virum Skakklub 1689 -
623 Niels Chr. Øllgaard Esbjerg Skakforening 1689 -
624 Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1688 1835
625 Claus Munck Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1688 -
626 Claus Jensen Jyderup Skakklub 1687 -
627 Bjarne Steen Larsen Skakklubben Borgen 1687 -
628 Ove Andersen Pedersen Esbjerg Skakforening 1687 -
629 Kjeld Norman Randers Skakklub 1686 1791
630 Steen Hanson Faxe Skakklub 1686 -
631 Erik Madsen Dragsholm Skakklub 1685 1813
632 Jens Emil Hansen Sæby Skakklub 1685 -
633 Kurt Søgaard Nielsen Greve Skakklub 1685 -
634 Jørgen Riggelsen Aabenraa Skakklub 1685 -
635 Henning Pedersen Ikast Skakklub 1684 -
636 Knud Aage Rasmussen Odense Skakklub 1682 1874
637 Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1682 -
638 Peter Vækild Enkeltmedlem 6. HK 1682 -
639 Kristian Kjær Egedal-Jyllinge Skakklub 1681 1810
640 Bjørn Sand Aros Skakklub 1680 1784
641 Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1680 1771
642 John Erthmann Kolding Skakklub 1680 -
643 Willy W. Saugmann Nordfalster Skakklub af 1979 1678 -
644 Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1677 1785
645 Carsten Schjødt Pedersen Enkeltmedlem 6. HK 1677 1781
646 Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1677 1750
647 Niels Skovvart Aabenraa Skakklub 1677 -
648 Søren Hauge Skørping Skakklub 1676 -
649 Flemming Færge Varde Skakklub 1675 -
650 Aksel Gasbjerg Hillerød Skakklub 1675 -
651 Niels Leth Svendsen Espergærde Skakklub 1675 -
652 Peter Have Jørgensen Skakklubben af 1968 1674 1869
653 Michael Mæchel Helsingør Skakklub 1673 1724
654 Lars Vandrup Dianalund Skakklub 1673 1680
655 Villy Vang Nielsen Haderslev Skakklub 1673 -
656 Søren Flø Sørensen Kolding Skakklub 1673 -
657 Jens Kristian Pedersen Esbjerg Skakforening 1672 1823
658 Anders Otto Larsen BMS Skak 1671 1848
659 Rolf Dahl Pedersen Ribe Skakklub 1670 -
660 Elof Joost Thorgrimson Tårnby Skakklub 1669 1738
661 Niels Chr. Nielsen Tønder Skakklub 1669 -
662 Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1668 1843
663 Leo Christiansen Syddjurs Skakklub 1668 1838
664 Henrik Rasmussen BMS Skak 1668 1820
665 H. J. Nielsen Brøndby Skakklub 1668 -
666 Jens Engelstoft Næstved Skakklub 1667 1751
667 Jørgen Klausen Nordfalster Skakklub af 1979 1667 1609
668 Poul B. Larsen Helsingør Skakklub 1667 -
669 Karsten Pedersen Springeren Kolding 1667 -
670 Jørgen Niemann Jensen Hinnerup Skakklub 1665 -
671 Leo Jørgensen Viborg Skakklub 1665 -
672 Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1664 1814
673 Bjarne Petersen Præstø Skakklub 1664 1788
674 Kell Kofoed Kalundborg Skakklub 1664 -
675 Emil Koldill Brønshøj Skakforening 1663 1790
676 Ernst Mader Hansen Damhus Skakklub 1662 -
677 Klaus Bauer Egedal-Jyllinge Skakklub 1661 -
678 Arne Emil Nørager Svogerslev Skakklub 1661 -
679 Lars Fast Hansen Åbyhøj Skakklub 1660 -
680 Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1659 1807
681 Ejvind Boddum Esbjerg Skakforening 1659 -
682 Finn Laursen Viby Skakklub 1659 -
683 Thorkild Kristiansen Skakklubben Evans 1658 1732
684 Finn Larsen Randers Skakklub 1658 -
685 Erik Toft Pedersen Skovbo Skakklub 1658 -
686 Verner B. Jensen Lyngby-Virum Skakklub 1657 -
687 Lars Frank Jørgensen Køge Skakklub 1657 -
688 Niels Chr. Lauritsen Springeren Kolding 1657 -
689 Erik Søndersø Enkeltmedlem 3. HK 1657 -
690 Erik Levin Hansen Haslev Skakklub 1656 1765
691 Michael Locker Tårnby Skakklub 1656 -
692 Rudolf Mach Enkeltmedlem 4. HK 1656 -
693 Palle S. Madsen Skakklubben K41 1655 1797
694 Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1655 1789
695 Finn Munk Andersen THY Skakklub 1655 -
696 Tim Bjerre Horsens Skakforening 1655 -
697 Henning Christensen Nørrebro Skakklub 1653 -
698 Jan Sørensen Nr. Snede Skakklub 1653 -
699 Jan Juul Nielsen Enkeltmedlem 1. HK 1652 1804
700 Kaj Erik Hansen Læseforeningens Skakklub 1652 -
701 Knud Madsen Aros Skakklub 1652 -
702 Poul Søndergaard Viborg Skakklub 1651 -
703 Ahmed Kazic Frederiksberg Skakforening 1650 1816
704 René Kraft Bornholms Skakklub 1650 1711
705 Flemming R. Petersen Damhus Skakklub 1650 -
706 Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1649 1853
707 Vagn Larsen Skakklubben af 1927, Ringsted 1649 1832
708 Søren Asger Hansen Enkeltmedlem 2. HK 1649 -
709 Henrik Klem Thomsen Espergærde Skakklub 1649 -
710 Klaus Bjerre Hansen Skakforeningen Odysseus 1648 1686
711 Egon Hansen Nykøbing F. Skakklub 1648 -
712 Jan Søe Pedersen Korsør Skakklub 1648 -
713 Heinz Furrer Læseforeningens Skakklub 1647 1902
714 Bjarne Tornbjerg Skanderborg Skakklub 1647 1682
715 Thomas Alstrup Nykøbing Sjælland Skakklub 1647 -
716 Bjarne Søndergaard Jetsmark Skakklub 1647 -
717 Per Christoffersen Faxe Skakklub 1646 1712
718 Poul Erik Niebuhr Aars Nibe Skakklub 1646 -
719 Arne Bech Aros Skakklub 1645 -
720 Ole Carstensen Hobro Skakklub 1644 -
721 Finn Kristiansen Maribo Skakklub 1644 -
722 Søren Rud Ottesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1643 1819
723 Fritz Stoltze Mikkelsen Holbæk Skakklub 1642 1796
724 Jørgen Pedersen Skive Skakklub 1642 -
725 Kurt Rasmussen Svogerslev Skakklub 1642 -
726 Benny Howe Brønshøj Skakforening 1641 1814
727 Richardt Jørgensen Dianalund Skakklub 1641 1763
728 Ebbe Kristensen Skanderborg Skakklub 1641 -
729 Jørgen V. Stavnager Ribe Skakklub 1641 -
730 Helge Nielsen Skakklubben Evans 1640 1753
731 Kim Frederiksen Hvidovre Skakklub 1640 -
732 Erik Ruskjær Kjellerup Skakklub 1638 1831
733 Lars Christensen Frederikssund Skakklub 1638 1754
734 Christian Rüdinger Sjælsø Skakklub 1638 1726
735 Carsten Parbo Frederikssund Skakklub 1638 -
736 Sven Ove Petersen Sjælsø Skakklub 1638 -
737 Poul Christiansen Frederiksværk Skakklub 1637 -
738 Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1636 1735
739 Peter Vilhelm Nielsen Enkeltmedlem - udland 1635 1753
740 Jens Peter Petersen Sydøstlollands Skakklub 1635 -
741 Uffe Drost Bornholms Skakklub 1634 -
742 Knud Erik Søgård Jensen Ringkøbing Skakklub 1633 -
743 Preben Bek Lomholt Enkeltmedlem 3. HK 1633 -
744 Finn Gemynthe Madsen Herlev Skakklub 1632 1777
745 Ole Østergaard Frederiksværk Skakklub 1632 -
746 Jan Petersen Nørresundby Skakklub 1632 -
747 Per Barndorff Simonsen Ishøj Skakklub 1631 1854
748 Viggo Lomborg Herlev Skakklub 1631 1830
749 Villy M. Jensen Vejen Skakforening 1631 -
750 Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1630 1777
751 Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1629 1686
752 Niels Justesen Odense Skakklub 1629 -
753 Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1627 1841
754 Leif Toftegaard Jønsson Præstø Skakklub 1627 -
755 Edward Madsen Nordfalster Skakklub af 1979 1627 -
756 Søren Nygaard Allerød Skakklub 1626 1645
757 Flemming Dyremose Brøndby Skakklub 1625 1703
758 Ib Klitaa Jerne Skakklub 1625 -
759 Ole Foss Hansen Holbæk Skakklub 1624 1796
760 Søren Galberg-Lund Holbæk Skakklub 1624 1777
761 Ib Cyrill Brix Juhl Assens Skakklub 1624 -
762 Michael Madsen Springeren Kolding 1624 -
763 Jens Tejlgaard Syddjurs Skakklub 1624 -
764 Sven Løntoft Amager Skakforening 1622 1797
765 Martin Hansen Midtfyns Skakklub 1621 1910
766 Erik Holm Petersen Skakklubben Alssund 1621 -
767 Vojislav Jankovic Sjælsø Skakklub 1620 -
768 Christian Korsgaard Skakklubben af 1968 1620 -
769 Poul Pedersen Hillerød Skakklub 1620 -
770 Svend-Aage Sandahl Bornholms Skakklub 1620 -
771 Thue Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 1620 -
772 Svend Aage Ubbesen THY Skakklub 1620 -
773 Ebbe Kallenberg Espergærde Skakklub 1619 1796
774 Torben Autzen Svogerslev Skakklub 1619 1717
775 John Holst Sydøstlollands Skakklub 1619 -
776 Knud Nielsen Ullerslev Skakklub 1619 -
777 Henning Poulsen Hinnerup Skakklub 1619 -
778 Ebbe Christensen Skakklubben Evans 1618 1798
779 Henning Kragelund Nordre Skakklub 1618 -
780 John Kristoffersen Gråsten Skakklub 1618 -
781 Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1617 1773
782 Jørgen Holm Pedersen Nykøbing F. Skakklub 1617 -
783 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1616 1807
784 Brian Møbjerg Nielsen Præstø Skakklub 1616 1754
785 Allan Larsen Korsør Skakklub 1616 1730
786 Sten Filskov Frederikshavn Skakklub 1616 -
787 Hans Haagen Larsen Nørrebro Skakklub 1615 1745
788 Henrik Larsen Skakklubben Rokaden 1615 -
789 Poul Skytt Stouby Skakklub 1615 -
790 Per Kjærulf-Møller Syddjurs Skakklub 1614 1797
791 Svend Eckert Skælskør Skakklub 1614 1765
792 Mogens Boel Viborg Skakklub 1614 -
793 Holger Karlsmose Enkeltmedlem 1. HK 1614 -
794 Mogens Alexander Lorentzen Kolding Skakklub 1613 -
795 Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1612 1766
796 Peter Christensen Køge Skakklub 1612 1749
797 Jens Strandsbjerg Faxe Skakklub 1612 -
798 Svend Sejersen Hvidovre Skakklub 1611 1826
799 Hans Peter Guldager Nykøbing Sjælland Skakklub 1611 -
800 Freddy Holler THY Skakklub 1611 -
801 Carl Aage Pedersen Gladsaxe Skakforening 1610 1729
802 Per Bjerre Læseforeningens Skakklub 1610 1679
803 Kaj Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1610 -
804 Niels Grøn Sæby Skakklub 1610 -
805 Svend Ib Christensen Fredericia Skakforening 1609 1791
806 Kurt Kjær Laursen Slagelse Skakklub 1608 -
807 Mogens Bech Nielsen Viborg Skakklub 1608 -
808 Michael Olsen Gladsaxe Skakforening 1608 -
809 Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1607 -
810 Erland Dinesen Enkeltmedlem 2. HK 1607 -
811 Karl Posselt Vojens Skakklub 1607 -
812 Peter Frahm Frederiksberg Skakforening 1606 1782
813 Aage Hansen Næstved Skakklub 1606 1695
814 Bent O. Pedersen Hvidovre Skakklub 1605 1861
815 Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1605 -
816 Kurt Løvlund Pedersen Dianalund Skakklub 1603 1847
817 Dennis Jespersen Ejby Skakklub 1603 1820
818 Asbjørn Christensen Enkeltmedlem 6. HK 1603 1725
819 Finn Stuhr Køge Skakklub 1603 1724
820 Bent-Ole Pedersen Syddjurs Skakklub 1602 1810
821 Hans Raahauge Lyngby-Virum Skakklub 1602 1716
822 Flemming Bruun Damhus Skakklub 1602 -
823 Sven-Erik Østergaard Skørping Skakklub 1602 -
824 Jørgen Rasmussen Fredericia Skakforening 1602 -
825 Jens Riis Sæby Skakklub 1602 -
826 Arne Sørensen Herning Skakklub 1602 -
827 Tage Schrøder Sjælsø Skakklub 1601 1688
828 Peter Jørgensen Faxe Skakklub 1601 -
829 Finn Chr. Hansen Haslev Skakklub 1600 -
830 Knud-Erik Madsen Skive Skakklub 1599 -
831 Erik Møllmann Nørrebro Skakklub 1598 1711
832 Uffe Kallenbach THY Skakklub 1598 1651
833 Eigil Asanta Damhus Skakklub 1597 -
834 Torben Brahe Christensen Furesø Skakklub 1597 -
835 Gunnar Jacobsen Assens Skakklub 1597 -
836 Ole Nielsen Nørresundby Skakklub 1597 -
837 Henning H. Rasmussen Odense Skakklub 1597 -
838 Finn Zanchetta Gråsten Skakklub 1597 -
839 Ole Schwenger Enkeltmedlem 1. HK 1596 1787
840 Johnny Smidt Damhus Skakklub 1596 1703
841 Per Schmidt Sørensen Hinnerup Skakklub 1596 -
842 Harry Thomsen Herning Skakklub 1596 -
843 Torben Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1595 1681
844 Bjarne Guldberg Hansen Morsø Skakklub 1594 -
845 Henning Holst Brøndby Skakklub 1594 -
846 Jan Sjøstrøm Skakforeningen ØBRO 1594 -
847 Thorsten Christensen Holbæk Skakklub 1593 1745
848 Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1593 1738
849 Ib Andreasen Fredensborg-Humlebæk Skakklub 1593 -
850 Richard Roos Sorø Skakklub 1593 -
851 Gisli Hardarson Damhus Skakklub 1592 1659
852 Jørgen Wimo Helsingør Skakklub 1591 1757
853 Benny Christensen Esbjerg Skakforening 1590 1661
854 Bent Fogtmann Ribe Skakklub 1590 -
855 John Hansen Møn Skakklub 1590 -
856 Tage Andersen Brønshøj Skakforening 1589 -
857 Lars Jørn Larsen Møn Skakklub 1589 -
858 Henning Meldgård Nr.Åby Juniorskakklub 1588 -
859 A. C. Petersen Bov Skakklub 1588 -
860 Harald Eis Tønder Skakklub 1587 -
861 Jørgen Krog Fåborg Skakklub 1587 -
862 Per Sørensen Brønshøj Skakforening 1587 -
863 Ole E. Pedersen Midtfyns Skakklub 1586 -
864 Henrik Ørnebjerg Skakforeningen Odysseus 1585 1803
865 Knud Erik Helleshøj Damhus Skakklub 1585 -
866 Bjarne Nielsen Helsinge Skakklub 1585 -
867 Preben Josefsen Jerne Skakklub 1584 -
868 Aksel Kramer Tåstrup Skakforening 1584 -
869 Edvard Kruckow Gladsaxe Skakforening 1584 -
870 Leif Nørholm Jensen Nordre Skakklub 1583 1726
871 Rolf Diderichsen Skive Skakklub 1583 1582
872 Bjarne Frørup Gladsaxe Skakforening 1582 -
873 Svenn Jensen Helsingør Skakklub 1581 1792
874 Niels Laurids Agger Roskilde Skakklub 1581 1670
875 Allan Eriksen Nørresundby Skakklub 1581 1606
876 Ove Bønnelykke Hansen Haslev Skakklub 1581 -
877 Peter Kaspersen Vestegnen Skakklub 1581 -
878 Jan Saxtorff Nyborg Skakklub 1581 -
879 Michael Rehling Helsingør Skakklub 1580 1575
880 Jørgen Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1580 -
881 Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1578 1765
882 Flemming Larsen Nykøbing F. Skakklub 1577 1743
883 Jens Alban Skakklubben Evans 1577 1629
884 Per Rasch Skakklubben af 1968 1577 -
885 Birger K. Laursen Aars Nibe Skakklub 1576 -
886 Bent Erik Lund Lyngby-Virum Skakklub 1576 -
887 Helge Lydersen Ringkøbing Skakklub 1575 -
888 Jan Andersen Sydøstlollands Skakklub 1574 1723
889 Jørn Stig Andersen Frederiksværk Skakklub 1571 -
890 Henning Forsmann Solrød Skakklub 1569 1747
891 Henrik Frederiksen Valby Skakklub 1569 -
892 Jens Erik Pedersen Tårnet Svendborg 1569 -
893 Asger J. Andersen Skanderborg Skakklub 1568 1736
894 Leif Madsen Jerne Skakklub 1568 -
895 Kim Michael Pedersen Skakklubben Posten 1567 1691
896 Erling Karl Petersen Brønshøj Skakforening 1567 1632
897 Bent Andreassen BMS Skak 1567 -
898 Arne Bostrøm Lyngby-Virum Skakklub 1567 -
899 Bruno Sørensen Dianalund Skakklub 1567 -
900 Arne Nielsen Bornholms Skakklub 1566 1694
901 Svend Erik Lolle Espergærde Skakklub 1566 -
902 Karl Aage Thomsen Odense Skakklub 1565 -
903 Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1564 1798
904 Gunnar Mathiasen Næstved Skakklub 1564 1575
905 Mikael Sylvest Skakklubben Nordkalotten 1564 -
906 Leo Kresten Roland Nielsen Helsingør Skakklub 1563 1746
907 Mogens Hermansen Nørresundby Skakklub 1563 1636
908 Erik Norman Dam Odense Skakklub 1563 -
909 Jan Gregor Præstø Skakklub 1563 -
910 Palle Jæger Egedal-Jyllinge Skakklub 1563 -
911 Oluf Skyum Lyngby-Virum Skakklub 1563 -
912 Benny Hansen Amager Skakforening 1562 1685
913 Sten-Olof Jansson Skakklubben Alssund 1561 -
914 Mohammed Zewain Hvidovre Skakklub 1561 -
915 Andrzej Marczyk Gladsaxe Skakforening 1560 1838
916 Cipriano Sande Caceres Odense Skakklub 1560 1690
917 Simon Juhl Assens Skakklub 1559 -
918 Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1558 -
919 Finn Eigil Kristensen Stouby Skakklub 1558 -
920 Erik Møllmann Bøye Vejlby-Risskov Skakklub 1557 1726
921 Peter Langeland Skørping Skakklub 1557 -
922 Flemming Møgelmose Maribo Skakklub 1557 -
923 Poul Ejvind Ruskjær Kjellerup Skakklub 1557 -
924 Hans Jørgen Nielsen Fredericia Skakforening 1556 -
925 Eskild Ebbesen Viby Skakklub 1555 -
926 Boye Brøndum Svogerslev Skakklub 1554 -
927 Ib Strømberg Hansen Gladsaxe Skakforening 1554 -
928 Frank Svenning Pedersen Frederikshavn Skakklub 1554 -
929 Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1553 1734
930 Jens Carl Pedersen Tønder Skakklub 1553 -
931 Vagn Skov Andersen Horsens Skakforening 1552 1723
932 Eigil Andersen Hinnerup Skakklub 1551 -
933 Paul Nielsen Tårnby Skakklub 1551 -
934 Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1549 1720
935 Hans C. Ipsen Bornholms Skakklub 1549 -
936 John Michael Svensson Amager Skakforening 1548 1698
937 Jan Sandahl THY Skakklub 1548 -
938 Kim Jacobsen Skakklubben af 1968 1547 -
939 Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1545 1751
940 Erik Asmund Gråsten Skakklub 1545 1737
941 Jørgen Hansen Skovbo Skakklub 1544 -
942 Ebbe Strøm Tåstrup Skakforening 1543 1672
943 Jens Gade Amager Skakforening 1543 1612
944 Dennis Madsen Helsingør Skakklub 1543 1600
945 Jørgen Christiansen Nyborg Skakklub 1542 -
946 Svend Arnkilde Tårnby Skakklub 1541 -
947 Arly Berg Slagelse Skakklub 1541 -
948 Erik Rasmussen Frederiksværk Skakklub 1541 -
949 Bjarne Røhder Damhus Skakklub 1541 -
950 Knud R. Fischer Egtved Skakklub 1540 -
951 Knud Hansen Præstø Skakklub 1539 1766
952 Jan-Ole Johannesen Brøndby Skakklub 1539 -
953 Palle Sørensen Tårnet Svendborg 1539 -
954 Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1538 -
955 Frode Sørensen Skakklubben Rokaden 1538 -
956 Jørn Lindgaard Tåstrup Skakforening 1537 1698
957 Niels Block Silkeborg Skakklub Af 1930 1537 -
958 Helge Hartvig Furesø Skakklub 1537 -
959 Christian Kjær Vamdrup Skakklub 1537 -
960 Bent Guldborg Sjælsø Skakklub 1536 1705
961 Henry Nissen Lyngby-Virum Skakklub 1536 -
962 Peter Sorenius Holbæk Skakklub 1536 -
963 Preben Stücker Enkeltmedlem 3. HK 1536 -
964 John Allan Algreen-Ussing Assens Skakklub 1534 -
965 Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1534 -
966 Jens Bager Damhus Skakklub 1533 -
967 Henning Kristensen Herning Skakklub 1532 -
968 Søren Westergaard Skanderborg Skakklub 1532 -
969 Poul Erik Harders Gladsaxe Skakforening 1531 1709
970 Palle Møller Rasmussen Stouby Skakklub 1530 1701
971 Erling Laursen Aars Nibe Skakklub 1530 -
972 Ove Jelling Silkeborg Skakklub Af 1930 1529 -
973 Karl Erik Pedersen Holstebro Skakklub 1529 -
974 Børge Funch Petersen Herning Skakklub 1528 -
975 Leif K. Sørensen Damhus Skakklub 1527 1699
976 Verner Christensen Kalundborg Skakklub 1527 -
977 Erling Jørgensen Tårnby Skakklub 1527 -
978 Eugen Laukamp Nørrebro Skakklub 1527 -
979 Ole Bro Nordre Skakklub 1526 -
980 Niels Højgaard Hansen Sydøstfyn 1526 -
981 Hans Viggo Nielsen Skakklubben Evans 1526 -
982 Poul Erik Nielsen Skakklubben Alssund 1526 -
983 Bent Krog Varde Skakklub 1525 -
984 Erik Hjorth Enkeltmedlem 9. HK 1524 -
985 Søren Fleron Jensen Kolding Skakklub 1524 -
986 Lennart Kjeldgård Skovbo Skakklub 1524 -
987 Verner Rexen Skakklubben Centrum 1524 -
988 Willy Abrahamsen Fåborg Skakklub 1523 -
989 Bent Caspersen Sjælsø Skakklub 1523 -
990 Flemming Grønager Vestegnen Skakklub 1523 -
991 Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1522 1711
992 Ernst Leismann Sørensen Slagelse Skakklub 1522 -
993 Finn Geneser Nordre Skakklub 1521 -
994 Erik Olsen Slagelse Skakklub 1521 -
995 Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1520 1542
996 Svend C. J. Nørrelykke Middelfart Skakklub 1519 -
997 John Therkildsen Grenå Skakklub 1519 -
998 Anders Brinkhard Skælskør Skakklub 1518 -
999 Jens Eriksen Tårnet Svendborg 1518 -
1000 Torben Høiberg Aars Nibe Skakklub 1518 -
1001 Gregor Stenderup Åbyhøj Skakklub 1518 -
1002 Bent Rasmussen Espergærde Skakklub 1517 1680
1003 Erling Kam Herlev Skakklub 1517 1639
1004 Erik Both Sjælsø Skakklub 1517 1615
1005 Benny Hansen Kjellerup Skakklub 1517 -
1006 Poul Krabbe Ikast Skakklub 1517 -
1007 Per Larsen Maribo Skakklub 1517 -
1008 Niels Egon Madsen Skakklubben Posten 1517 -
1009 Per Friis Nielsen Nørresundby Skakklub 1517 -
1010 Peter Sumberg Damhus Skakklub 1516 1667
1011 Johannes P. Almar Årslev Skakklub 1515 -
1012 Johnny Andersen Damhus Skakklub 1514 -
1013 Børge Fisker Viborg Skakklub 1514 -
1014 Kurt Damgaard Svendsen Randers Skakklub 1513 1707
1015 Hermann Steen Petersen Ribe Skakklub 1513 -
1016 Hans Glavind Rasmussen Lyngby-Virum Skakklub 1512 1757
1017 Stig Ali Lenskjær Hillerød Skakklub 1512 1657
1018 Alfred Andersen Frem Skakklub 1511 1771
1019 Morten Helms Skakklubben Alssund 1511 -
1020 Jørgen Lethan Valby Skakklub 1511 -
1021 Robert Petersen Køge Skakklub 1511 -
1022 Verner Frede Schrøder Bov Skakklub 1511 -
1023 Aksel Kjær Furesø Skakklub 1510 -
1024 Villum Sejersen Nykøbing Sjælland Skakklub 1510 -
1025 Kurt Simonsen Skakklubben af 1968 1510 -
1026 Erik Schmidt Andersen Vestegnen Skakklub 1509 -
1027 Henning Jakobsen Skakklubben Alssund 1509 -
1028 Christian Ertbjerg Aulum Skakklub 1508 -
1029 Husein Jasarevic Aars Nibe Skakklub 1508 -
1030 Nis H. Madsen Løgumkloster Skakklub 1508 -
1031 Niels Sevelsted Nr. Snede Skakklub 1508 -
1032 Flemming Stener Eriksen Sjælsø Skakklub 1507 -
1033 Jan Qvistorff Herlev Skakklub 1506 1740
1034 Aksel Madsen Hørning Skakklub 1506 -
1035 Klaus Mortensen Damhus Skakklub 1506 -
1036 Broder Petersen Skakklubben Alssund 1506 -
1037 Ivan Schougaard Køge Skakklub 1505 1723
1038 Henning Mogensen Sydøstlollands Skakklub 1505 -
1039 Bjørn Enemark Damhus Skakklub 1504 -
1040 Jørgen Holm Madsen Nordfalster Skakklub af 1979 1503 -
1041 Bjarne Mathiesen Tårnby Skakklub 1502 -
1042 John Sørensen Bornholms Skakklub 1501 -
1043 Viggo Christensen Odense Skakklub 1500 -
1044 Gert Åge Nielsen Hillerød Skakklub 1500 -
1045 Ole Thomsen Musikvidenskabeligt Institut 1499 -
1046 Svend-Erik Wehlast Faxe Skakklub 1498 1672
1047 Anders Jakobsen Skælskør Skakklub 1498 -
1048 Günther R. Karlsen Skive Skakklub 1497 -
1049 Poul H. Ladefoged THY Skakklub 1497 -
1050 Preben Nielsen Aars Nibe Skakklub 1497 -
1051 Svend Karsten Andresen Varde Skakklub 1496 -
1052 Christian Murmann Randers Skakklub 1496 -
1053 Omar Elzubeir Frederiksværk Skakklub 1495 1448
1054 Lars Søndergård Nielsen Korning Skakklub 1495 -
1055 Vagn Christensen Overgaard Hobro Skakklub 1494 -
1056 Max Ekelund Frederiksværk Skakklub 1493 -
1057 Stig Holten Hinnerup Skakklub 1493 -
1058 Poul Erik Flarup Kristensen Skakklubben af 1968 1492 -
1059 Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1491 1679
1060 Bruno Hansen Enkeltmedlem 8. HK 1491 -
1061 George Sander Nielsen Tårnby Skakklub 1491 -
1062 Ole Therkelsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1491 -
1063 Jan Hansen Skanderborg Skakklub 1490 -
1064 Jørn Nicolaisen Århus Skakklub/Skolerne 1490 -
1065 Per Rasmussen Bornholms Skakklub 1490 -
1066 Christian Winther Hust Læseforeningens Skakklub 1489 1720
1067 Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1489 1587
1068 Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1488 1574
1069 Freddy Nikkelborg Skive Skakklub 1488 -
1070 Leif Jørgensen Solrød Skakklub 1487 1687
1071 Bjarne Alstrup Skakklubben Posten 1487 -
1072 Holger Hovgaard Haderslev Skakklub 1487 -
1073 Mogens Kim Skadborg Skakklubben af 1968 1487 -
1074 Bjarne Andersen Ejby Skakklub 1486 -
1075 Jens Peter Jensen Morsø Skakklub 1485 -
1076 Svend Åge Svendsen Køge Skakklub 1485 -
1077 Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1484 1666
1078 Kaj Nielsen Randers Skakklub 1484 -
1079 Steiner Smedebøl Sorø Skakklub 1482 1637
1080 Ebbe Schjønning Slagelse Skakklub 1482 1602
1081 Ejgil Jensen Tårnspringeren 1482 -
1082 Søren Bang Herlev Skakklub 1481 1747
1083 Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1481 1726
1084 Esben Andersen Læseforeningens Skakklub 1481 -
1085 Arne Christiansen Tårnspringeren 1481 -
1086 Gert Dion Hansen Springeren Kolding 1480 -
1087 Kurt Strandby Jensen Tårnby Skakklub 1480 -
1088 Børge Pilgaard Nykøbing Sjælland Skakklub 1480 -
1089 Jesper Stenaae Jernbanens Skakklub 1480 -
1090 Egon Hansen Præstø Skakklub 1479 1787
1091 Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1479 1741
1092 Ole Carstensen Lemvig Skakklub 1479 -
1093 Allan Hallgren Hansen Sydøstfyn 1479 -
1094 Flemming Hesselberg Skakklubben Rokaden 1479 -
1095 Bo Damgaard-Sørensen Gladsaxe Skakforening 1478 -
1096 Børge Hansen Faxe Skakklub 1478 -
1097 Henrik Hansen Nakskov Skakklub 1478 -
1098 Jørgen Roed Valby Skakklub 1477 1700
1099 Helge Jensen Espergærde Skakklub 1476 -
1100 Svend Novrup Kerteminde Skakklub 1476 -
1101 Peter Langer Hillerød Skakklub 1474 1547
1102 Niels Bertelsen Jernbanens Skakklub 1474 -
1103 Thomas Kier Odense Skakklub 1474 -
1104 Finn Holm Frederikssund Skakklub 1473 -
1105 Harris Petersen Skakklubben Rokaden 1473 -
1106 Valdemar Engmann Frederikssund Skakklub 1472 -
1107 Ole Henriksen Varde Skakklub 1472 -
1108 Vagn Voldbro Larsen Holbæk Skakklub 1471 1647
1109 Bent Hansen Årslev Skakklub 1471 -
1110 Jerry Rosenberg Odense Skakklub 1471 -
1111 Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1470 1579
1112 Gert Erik Hansen Skakklubben af 1968 1470 -
1113 Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1469 -
1114 Per Lundquist Møn Skakklub 1469 -
1115 Erik Rasmussen Egedal-Jyllinge Skakklub 1467 1711
1116 Erik Nielsen Valby Skakklub 1466 1861
1117 Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1466 1716
1118 Angelo Nielsen Skakklubben Posten 1466 1626
1119 Henri Schnurre Nørrebro Skakklub 1466 1626
1120 Hin Keung Lin Dianalund Skakklub 1465 1720
1121 Helmer Jensen Nykøbing F. Skakklub 1465 -
1122 Gunnar Lauridsen Egtved Skakklub 1465 -
1123 Oluf Ahler Jessen THY Skakklub 1464 -
1124 Gudmund Rasmussen Holbæk Skakklub 1463 1709
1125 Arne Nielsen Viby Skakklub 1463 -
1126 John Erik Balle Bov Skakklub 1461 -
1127 Axel Sørensen Greve Skakklub 1461 -
1128 Ole S. Thygesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1461 -
1129 Knud Koudahl Årslev Skakklub 1460 -
1130 Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1459 1651
1131 Hans Henrik Licht Espergærde Skakklub 1459 -
1132 Anker Nielsen Skørping Skakklub 1459 -
1133 John Sø Allerød Skakklub 1459 -
1134 Eskild Christoffersen Ishøj Skakklub 1458 -
1135 Hans Hjortlund Gregersen Grindsted Skakklub 1458 -
1136 Henry Jensen Aabenraa Skakklub 1458 -
1137 Steen Grønborg Holstebro Skakklub 1457 -
1138 Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1457 -
1139 Jørgen Christensen Hørning Skakklub 1456 -
1140 Jørn Elton Jensen Herlev Skakklub 1456 -
1141 Knud Spangsberg Mathiasen Vorgod Skakklub 1456 -
1142 Sten Bauers Damhus Skakklub 1455 1702
1143 Alex Ditlevsen Næstved Skakklub 1455 1695
1144 Elias Meldgaard Korning Skakklub 1455 -
1145 Hans Forchhammer Valby Skakklub 1454 -
1146 Niels Steen Larsen Køge Skakklub 1454 -
1147 Peter J. Halgren Madsen Aalborg Skakforening af 1889 1454 -
1148 Flemming Arnskov Nielsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1454 -
1149 Jørgen Dissing Nielsen Viborg Skakklub 1454 -
1150 Ole Lau Bødker Pedersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1454 -
1151 Erik Johansen Damhus Skakklub 1453 1753
1152 Steen Skovmose Vestergaard Nr. Snede Skakklub 1453 1616
1153 Steen G. Andresen Ullerslev Skakklub 1453 -
1154 Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1453 -
1155 Paul M. Larsen Haslev Skakklub 1452 1626
1156 Leif Jørgensen Svogerslev Skakklub 1452 -
1157 Bent Overgaard Kristensen Viby Skakklub 1452 -
1158 Jørgen Nørgård Vorgod Skakklub 1452 -
1159 Uwe Hansen Aabenraa Skakklub 1451 -
1160 Per B. Nielsen Læseforeningens Skakklub 1450 -
1161 John Toftebjerg Helle Skakklub 1450 -
1162 Lars Poulsen Skakklubben K41 1449 1696
1163 Hans Thustrup Enkeltmedlem 1. HK 1449 1661
1164 Jørgen Vilhelmsen BMS Skak 1449 1633
1165 Claus Olsson Nykøbing Sjælland Skakklub 1449 -
1166 Jens Erik Schmidt Vorgod Skakklub 1449 -
1167 Carsten Meyer Fredericia Skakforening 1448 1803
1168 Henrik Mortensen Gladsaxe Skakforening 1448 1605
1169 Kurt Damgård Grindsted Skakklub 1448 -
1170 Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1448 -
1171 Erling Bech Andersen Tårnet Svendborg 1446 1681
1172 Erik Jonstorp Nordfalster Skakklub af 1979 1446 -
1173 Erik Øskov Knudsen Skørping Skakklub 1446 -
1174 Henrik Wang-Holm Silkeborg Skakklub Af 1930 1446 -
1175 Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub 1445 1687
1176 Knud Kristensen Skakklubben Evans 1445 1627
1177 John Callesen Varde Skakklub 1445 -
1178 Ejvind Funch Carlsen Damhus Skakklub 1445 -
1179 Erling Pedersen Jerne Skakklub 1445 -
1180 Stig Svensson Enkeltmedlem 1. HK 1444 1591
1181 Jens Peter Hansen Hobro Skakklub 1444 -
1182 Niels Christian Jørgensen Enkeltmedlem 1. HK 1444 -
1183 Mehrad Ameli Frem Skakklub 1443 1675
1184 Jürgen Goos Helsingør Skakklub 1443 1547
1185 Jørn Andersson Skanderborg Skakklub 1443 -
1186 Jens G. Jensen Dianalund Skakklub 1443 -
1187 Lars Holm-Rasmussen Århus Skakklub/Skolerne 1442 -
1188 Arshak Ikilikian Hvidovre Skakklub 1442 -
1189 Kurt Petersen Ribe Skakklub 1442 -
1190 Ib Christoffersen Haslev Skakklub 1441 -
1191 Erik Mikkelsen Korsør Skakklub 1441 -
1192 Bent Rasmussen Skakklubben Rokaden 1441 -
1193 Frede Rasmussen Præstø Skakklub 1441 -
1194 Henrik Stampe Nykøbing F. Skakklub 1441 -
1195 Jens Kristian Jensen Ikast Skakklub 1440 -
1196 Niels Morten Lauridsen Vestegnen Skakklub 1440 -
1197 Arne Pedersen Midtfyns Skakklub 1440 -
1198 Finn Gemzøe Randers Skakklub 1439 -
1199 Scot Wolfgang Jensen Skakklubben Alssund 1439 -
1200 Per Lysholm Christensen Syddjurs Skakklub 1438 -
1201 Niels Tjellden Silkeborg Skakklub Af 1930 1438 -
1202 Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1436 1627
1203 Villy Christiansen Skakklubben Evans 1436 -
1204 Jørgen Mikkelsen Middelfart Skakklub 1436 -
1205 Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1436 -
1206 Kristian Linneberg Enkeltmedlem 1. HK 1435 1706
1207 Benny Hemmingsen Møn Skakklub 1435 -
1208 Johannes Kjær Randers Skakklub 1435 -
1209 Gunnar Sonne Bornholms Skakklub 1435 -
1210 Jon von der Lippe Viby Skakklub 1434 -
1211 Keld Dohrmann Jerne Skakklub 1433 -
1212 Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1432 1621
1213 Jan Højer Skakklubben Posten 1432 -
1214 Kurt Olsen Ejby Skakklub 1432 -
1215 Carsten Nielsen Enkeltmedlem 6. HK 1431 -
1216 Per K. Tolshave Nykøbing Sjælland Skakklub 1431 -
1217 Poul Andersen Middelfart Skakklub 1430 -
1218 Kurt Olsen Tårnby Skakklub 1430 -
1219 Claus Svava Hansen Nykøbing F. Skakklub 1429 -
1220 Peter Jørgensen Nr. Snede Skakklub 1429 -
1221 Jesper Pallesen Skanderborg Skakklub 1429 -
1222 Benny Terndrup Nr. Snede Skakklub 1428 -
1223 Svend Bang Herning Skakklub 1427 -
1224 Martin Knudsen Egtved Skakklub 1426 -
1225 Jesper Møller Skørping Skakklub 1426 -
1226 Flemming Wadtland Tåstrup Skakforening 1425 1633
1227 Jens Westergaard Madsen Hvidovre Skakklub 1425 1623
1228 Niels Åge Kristensen Helle Skakklub 1425 -
1229 Ole Nielsen Brønshøj Skakforening 1425 -
1230 Søren Karlsen Skakklubben Posten 1424 -
1231 Carsten Bentsen Syddjurs Skakklub 1423 -
1232 Peder Raunsø Jensen Enkeltmedlem 1. HK 1423 -
1233 Ove Kehlet Viby Skakklub 1423 -
1234 Niels Andersen Læseforeningens Skakklub 1422 1604
1235 Thor Hansen Nordre Skakklub 1422 -
1236 Bent Kofod Hinnerup Skakklub 1420 -
1237 Bent Løjengård Andersen Jernbanens Skakklub 1419 -
1238 Svend Verner Ebbesen Springeren Kolding 1419 -
1239 Svend Aage Hansen Fåborg Skakklub 1419 -
1240 Mogens Kappelgaard Fredericia Skakforening 1419 -
1241 Ole Sørensen Aros Skakklub 1419 -
1242 Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1418 1649
1243 Hans N. Hansen Ribe Skakklub 1418 -
1244 Jon Thuesen Fredericia Skakforening 1418 -
1245 Hans E. Andersen Skovbo Skakklub 1417 1719
1246 Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1417 1648
1247 Bjarni Sørensen Skørping Skakklub 1417 -
1248 Tom B. Jensen Tåstrup Skakforening 1416 1657
1249 Egil Sørensen Jyderup Skakklub 1416 -
1250 Orla Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1415 -
1251 Mogens Olsen Gladsaxe Skakforening 1415 -
1252 Alex Madsen Gladsaxe Skakforening 1414 -
1253 Lars Brogård Helsingør Skakklub 1413 1663
1254 Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1413 -
1255 Gert Preussler Fredericia Skakforening 1413 -
1256 Birger Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1412 -
1257 Emil Støvring Morsø Skakklub 1412 -
1258 Ole B. Larsen Bornholms Skakklub 1410 -
1259 Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1409 1724
1260 Bo V. Pedersen Brønshøj Skakforening 1409 1651
1261 Erik Andersen Allerød Skakklub 1409 -
1262 Torben Laursen THY Skakklub 1409 -
1263 Palle Gejl Jørgensen Vojens Skakklub 1408 -
1264 Erik Thomsen Allerød Skakklub 1408 -
1265 Kaj Evald Andersen Frederiksværk Skakklub 1407 -
1266 Benny Bjertrup Valby Skakklub 1407 -
1267 Evald Christensen Skælskør Skakklub 1407 -
1268 Flemming Knudsen Skovbo Skakklub 1407 -
1269 Erik Hjortshøj Skakforeningen Odysseus 1406 -
1270 Kjeld Andreasen Frederiksberg Skakforening 1405 -
1271 Laurids Buskbjerg Aulum Skakklub 1405 -
1272 Kai Randbæk Greve Stouby Skakklub 1405 -
1273 Jens Knattrup Skive Skakklub 1405 -
1274 Evert Loftager Syddjurs Skakklub 1405 -
1275 Benny Thorsen Skakklubben Posten 1403 1674
1276 Villy Abildgaard Andersen Skakklubben Rokaden 1403 -
1277 Bo Frandsen Tårnspringeren 1403 -
1278 Ole Hald Fåborg Skakklub 1403 -
1279 Preben Karstensen Præstø Skakklub 1403 -
1280 Bent Ravn Larsen Ikast Skakklub 1403 -
1281 John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1402 -
1282 Alfred K. Holm Varde Skakklub 1402 -
1283 Jens Chr. Jørgensen Nr. Snede Skakklub 1402 -
1284 Poul Bindslev Helsingør Skakklub 1399 -
1285 Thorbjørn Thorbjørnsen Skørping Skakklub 1399 -
1286 Per Andersen Damhus Skakklub 1397 -
1287 Anders Schildt Hadsten Skakklub 1397 -
1288 Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1396 1630
1289 Jørgen Clement Klerens Middelfart Skakklub 1396 -
1290 Torben William Petersen Allerød Skakklub 1396 -
1291 Bjarne Brunhøj-Esbensen Nyborg Skakklub 1395 -
1292 Knud Aksel Olsen Næstved Skakklub 1395 -
1293 Bjarke Dahl Stærke Køge Skakklub 1395 -
1294 Svend Vestergaard Herning Skakklub 1395 -
1295 René Wermus Enkeltmedlem 1. HK 1395 -
1296 Finn S. Nielsen Jerne Skakklub 1394 -
1297 Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1394 -
1298 Keld Christensen Maribo Skakklub 1393 -
1299 Erling Degn Hinnerup Skakklub 1393 -
1300 Michael Frimodt Assens Skakklub 1393 -
1301 Ole Gasbjerg Aros Skakklub 1393 -
1302 Christian Anker Møller Kolding Skakklub 1392 -
1303 Svend Pedersen Fåborg Skakklub 1392 -
1304 Erik G. Andresen Nyborg Skakklub 1391 -
1305 Henning Egebjerg Herning Skakklub 1390 -
1306 Børge Hansen Tårnby Skakklub 1389 -
1307 Søren Agerbæk Skive Skakklub 1388 -
1308 Nis Peter Jollmann Tønder Skakklub 1388 -
1309 Vagn Konradsen Esbjerg Skakforening 1388 -
1310 Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1388 -
1311 Ulrik Dreier Nørrebro Skakklub 1387 -
1312 Ole Pedersen Tåstrup Skakforening 1386 1550
1313 Hans Henrik Fischer Helsinge Skakklub 1386 -
1314 Hardy A. Nielsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1385 -
1315 John Møller Hørning Skakklub 1384 -
1316 Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1383 1579
1317 Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1383 -
1318 Bøje Hansen Møn Skakklub 1382 -
1319 Hans Jørgen Christensen THY Skakklub 1381 1610
1320 Steen Andersen Hvidovre Skakklub 1381 -
1321 Robert Jourdan Helsingør Skakklub 1381 -
1322 Bo Storgaard Enkeltmedlem 5. HK 1381 -
1323 Karol Alster Furesø Skakklub 1380 -
1324 Ludvig Erling Koch-Hansen Valby Skakklub 1380 -
1325 Torben B. Nielsen Kjellerup Skakklub 1380 -
1326 Jens Martin Villumsen Viborg Skakklub 1380 -
1327 Jørgen Mortensen Egedal-Jyllinge Skakklub 1379 -
1328 Frits Ørbæk Hansen Sydøstfyn 1378 -
1329 Karl Martin Kristensen Løgumkloster Skakklub 1378 -
1330 Erling Rosenwanger BMS Skak 1378 -
1331 Faruk Dupovac Køge Skakklub 1377 -
1332 Kurt Frede Nissen Aalbæk Viby Skakklub 1376 1411
1333 Allan Jensen Egtved Skakklub 1376 -
1334 Allan Bang Vorgod Skakklub 1375 -
1335 Arne M. Jensen Roskilde Skakklub 1374 -
1336 Ove Mikkelsen Malling Skakklub 1373 -
1337 Jan Ellegaard Furesø Skakklub 1372 -
1338 Sigurd Boisen Viborg Skakklub 1371 -
1339 Flemming Karlsen Roskilde Skakklub 1371 -
1340 Leif Haugaard Jensen Skakklubben Borgen 1370 -
1341 Frank Laursen Herlev Skakklub 1370 -
1342 Bent Pedersen Syddjurs Skakklub 1370 -
1343 Klaus Skadegaard Odense Skakklub 1369 -
1344 Jørgen Kirch Thomsen THY Skakklub 1369 -
1345 Peter Kinggaard Frem Skakklub 1368 1645
1346 Per Andersen Hørning Skakklub 1368 -
1347 Lars Ørnbo Skovle Frederiksberg Skakforening 1367 1604
1348 Jørn Christensen Aros Skakklub 1367 -
1349 Kai Sørensen Odense Skakklub 1367 -
1350 Henning Stagård Allerød Skakklub 1367 -
1351 Eivind Jensen Furesø Skakklub 1366 -
1352 Jørgen Larsen Kjellerup Skakklub 1366 -
1353 Kurt Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1366 -
1354 Torben Fogh Viby Skakklub 1363 -
1355 Aksel Hansen Årslev Skakklub 1363 -
1356 Leif Bernard Frederikssund Skakklub 1362 1708
1357 Kaj R. Olsen Dragsholm Skakklub 1362 1578
1358 Christian Glerskov Brøndby Skakklub 1362 -
1359 Helmuth Reinert Larsen Assens Skakklub 1362 -
1360 Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1362 -
1361 Leif Christensen Sjælsø Skakklub 1361 -
1362 Jørgen Hansen Varde Skakklub 1361 -
1363 Henning Jensen THY Skakklub 1361 -
1364 Flemming Nielsen Vordingborg Skakklub 1361 -
1365 Børge Kjær Hansen Nykøbing F. Skakklub 1360 -
1366 Steen-Ove Hansen Gladsaxe Skakforening 1360 -
1367 Torben Rasmussen Tølløse Skakklub 1360 -
1368 Karsten Engsager Skakforeningen ØBRO 1359 -
1369 Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1359 -
1370 Flemming Kronborg Haslev Skakklub 1358 -
1371 Jørgen Madsen Aars Nibe Skakklub 1358 -
1372 Dan Bergqvist Brønshøj Skakforening 1357 1644
1373 Emil Michelsen Frederiksværk Skakklub 1357 -
1374 Jens Chr. Hæsum Sæby Skakklub 1356 -
1375 Freddy Rode Nyborg Skakklub 1356 -
1376 Bent Thorgård Kjellerup Skakklub 1356 -
1377 Hans Balslev Malling Skakklub 1355 -
1378 Leo Rix Bornholms Skakklub 1355 -
1379 Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1353 1624
1380 Bent Frederiksen Viborg Skakklub 1353 -
1381 Henrik Olesen Tranum Skakklub 1352 -
1382 Svend Åge Christensen Nakskov Skakklub 1350 -
1383 Werner Krog-Jensen Enkeltmedlem 8. HK 1350 -
1384 Aage Munksgaard Vamdrup Skakklub 1350 -
1385 Axel Nielsen Skanderborg Skakklub 1350 -
1386 Steen Petersen Enkeltmedlem 2. HK 1350 -
1387 Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem 1. HK 1349 1633
1388 Hans Jacob Funch Nielsen Fredericia Skakforening 1348 -
1389 Jens Rasmussen Frem Skakklub 1347 1728
1390 Bruno Clematide Brøndby Skakklub 1347 -
1391 Nis Ole Nissen Skakklubben Evans 1347 -
1392 Gunnar Petersson Egedal-Jyllinge Skakklub 1347 -
1393 Jens Erik Raasted Musikvidenskabeligt Institut 1347 -
1394 Kaj Normann Thomsen Lyngby-Virum Skakklub 1347 -
1395 Verner Clausen Tårnspringeren 1346 -
1396 Hardy Hansen Allerød Skakklub 1346 -
1397 Johannes Klemmensen Assens Skakklub 1346 -
1398 Arne Larsen Dianalund Skakklub 1346 -
1399 Jan Kraul Brøndum Nørrebro Skakklub 1345 1585
1400 Niels Jørgen Christiansen Helsinge Skakklub 1344 1669
1401 Stanislav Kostic Skakforeningen Odysseus 1344 -
1402 Holger Schmidt Løgumkloster Skakklub 1344 -
1403 Karl Carlsen Esbjerg Skakforening 1343 -
1404 André Skovrind Middelfart Skakklub 1343 -
1405 Kurt Lund Nielsen Hinnerup Skakklub 1341 -
1406 Anker Boldt Lyngby-Virum Skakklub 1340 1590
1407 Vagn Erik Hansen Helsingør Skakklub 1339 -
1408 Flemming Petersen Odense Skakklub 1339 -
1409 Poul Erik Andersen Brønshøj Skakforening 1338 -
1410 Erik Nielsen Hinnerup Skakklub 1338 -
1411 Per Kühlmann Damhus Skakklub 1337 -
1412 Fritz Videbech Viborg Skakklub 1337 -
1413 Karl Hildebrandt Henriksen Køge Skakklub 1336 -
1414 Verner Engmann Frederikssund Skakklub 1335 -
1415 Kristian Graversgaard Herning Skakklub 1335 -
1416 Hans Christian Nilsson Ullerslev Skakklub 1335 -
1417 John Toft Malling Skakklub 1335 -
1418 Leif Davidsen Springeren Kolding 1334 -
1419 Martin Schmidt Kalundborg Skakklub 1334 -
1420 Kristen Bjørn Christensen Ejby Skakklub 1333 1579
1421 Hans Pedersen Maribo Skakklub 1333 -
1422 Christian Rasmussen Tårnspringeren 1332 -
1423 Zoran Wisal Damhus Skakklub 1332 -
1424 Mogens Gissel Malling Skakklub 1330 -
1425 Jon Kristmundsson Sydøstlollands Skakklub 1330 -
1426 Niels Holger Nielsen Damhus Skakklub 1330 -
1427 Tommy Nielsen Faxe Skakklub 1330 -
1428 Bent Pedersen Holstebro Skakklub 1330 -
1429 Jørgen Houe Pedersen Esbjerg Skakforening 1330 -
1430 Jan S. Nielsen Holbæk Skakklub 1329 1651
1431 Henning Pedersen Tranum Skakklub 1329 -
1432 Gudmund Kjeld Olesen Lemvig Skakklub 1328 -
1433 Ib Nielsen Næstved Skakklub 1327 1516
1434 Einar Kristensen Kalundborg Skakklub 1327 -
1435 Knud Erik Bertelsen Korning Skakklub 1326 -
1436 Michael Adrian Haslev Skakklub 1325 -
1437 Peter Gottlieb Furesø Skakklub 1325 -
1438 Carsten H. Hansen Hillerød Skakklub 1325 -
1439 Peter Parsbæk Frederiksberg Skakforening 1325 -
1440 Søren Fredsøe THY Skakklub 1323 -
1441 John Grove Skakklubben Nordkalotten 1323 -
1442 Keld Sølvbjerg BMS Skak 1323 -
1443 Peter Kjær Olsen BMS Skak 1322 -
1444 Benny Nielsen Holbæk Skakklub 1321 1514
1445 Gunnar Bach Skakklubben Rokaden 1321 -
1446 Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1321 -
1447 Niels Jürgensen Århus Skakklub/Skolerne 1321 -
1448 Jørn Knudsen Tårnet Svendborg 1321 -
1449 Jens Juel Larsen Fåborg Skakklub 1321 -
1450 Erik Mølgård Hinnerup Skakklub 1321 -
1451 Regin Abrahamsen Nakskov Skakklub 1320 -
1452 Kristian Christensen Enkeltmedlem 5. HK 1320 -
1453 Arne Hansen Randers Skakklub 1320 -
1454 Poul Stokholm Nielsen Skælskør Skakklub 1320 -
1455 Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1319 1576
1456 Jan Pedersen Hillerød Skakklub 1319 1519
1457 Aage Kristensen Ejby Skakklub 1319 -
1458 Ove Christensen Bov Skakklub 1317 -
1459 Frede Jørgensen Esbjerg Skakforening 1316 -
1460 Knud Vilhelmsen Vejen Skakforening 1316 -
1461 Jan Nielsen Blindes Skakklub 1315 1571
1462 Knud Åge Fønss Præstø Skakklub 1315 -
1463 Tage Christensen Tranum Skakklub 1314 -
1464 Poul Bauer Egedal-Jyllinge Skakklub 1313 -
1465 Flemming Christensen Dianalund Skakklub 1313 -
1466 Hugo Madsen Korning Skakklub 1313 -
1467 Laurids Tørnæs Springeren Kolding 1313 -
1468 Peder Kinch Amager Skakforening 1312 1557
1469 Richard Bodholdt Jensen Nykøbing Sjælland Skakklub 1312 -
1470 Kay Nielsen Bornholms Skakklub 1312 -
1471 Arne Pettersson Bornholms Skakklub 1312 -
1472 Johannes Sørensen Viborg Skakklub 1312 -
1473 Jens A. L. Jørgensen Viby Skakklub 1311 1087
1474 Asger C. Andersen Skanderborg Skakklub 1310 -
1475 Svend Aage Hansen Sydøstlollands Skakklub 1310 -
1476 Hans-Jørn Nielsen Midtfyns Skakklub 1310 -
1477 Per Aksel Petersen Ringkøbing Skakklub 1310 -
1478 Christian Borum Valby Skakklub 1309 1601
1479 Finn Jensen Grenå Skakklub 1308 -
1480 Kjeld Merstrand Viborg Skakklub 1307 -
1481 Willads Villadsen Herlev Skakklub 1307 -
1482 Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1306 1550
1483 Svend Erik Jensen Korning Skakklub 1306 -
1484 Søren Grønnebech Slagelse Skakklub 1305 -
1485 Sven-Erik Wallentin Jensen Frederiksværk Skakklub 1305 -
1486 Arne Rasmussen Ishøj Skakklub 1304 1474
1487 Carsten Lindegaard Ullerslev Skakklub 1304 -
1488 Izzat Abusinni Hørning Skakklub 1303 -
1489 Aksel Mortensgaard Brønshøj Skakforening 1303 -
1490 Leif Rasmussen Odense Skakklub 1303 -
1491 Kurt Videbæk Enkeltmedlem 6. HK 1303 -
1492 Peder Henry Pedersen Herning Skakklub 1302 -
1493 Erik Henning Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1302 -
1494 Niels Lorentzen Holbæk Skakklub 1301 -
1495 Simon Abrahamsen Bornholms Skakklub 1300 -
1496 Karlo Havmand Tårnby Skakklub 1300 -
1497 Poul Busk Sørensen Damhus Skakklub 1299 1651
1498 Mogens Eriksen Ishøj Skakklub 1297 -
1499 Gunnar Hansen Hinnerup Skakklub 1296 -
1500 Henry Pedersen Syddjurs Skakklub 1296 -
1501 Thomas V. Stubkjær Herning Skakklub 1296 -
1502 Dennis Vejlstrup Fåborg Skakklub 1296 -
1503 Henning Jakobsen Nordfalster Skakklub af 1979 1295 1353
1504 Per Vestergaard Aros Skakklub 1295 -
1505 Rudolph Werk Viby Skakklub 1295 -
1506 Tommy Henning Christensen Roskilde Skakklub 1294 -
1507 Keld Juhl Jensen Hinnerup Skakklub 1294 -
1508 Søren Jørgensen Skovbo Skakklub 1294 -
1509 Mogens Lyhne Åbyhøj Skakklub 1294 -
1510 Verner Schou Sørensen Syddjurs Skakklub 1294 -
1511 Jens Peder Stald Kolding Skakklub 1294 -
1512 Jan Præst Syddjurs Skakklub 1293 -
1513 Erik Hvalsøe Hillerød Skakklub 1291 -
1514 Leif Christensen Jerne Skakklub 1290 -
1515 Børge Hansen Ejby Skakklub 1290 -
1516 Asger Hartelius Grenå Skakklub 1290 -
1517 Leo Fly Aulum Skakklub 1289 -
1518 Hans Møller Fåborg Skakklub 1289 -
1519 Preben Albertsen Ringkøbing Skakklub 1288 -
1520 Bent Faust Andersen Ringkøbing Skakklub 1288 -
1521 Henning Hansen Vejen Skakforening 1288 -
1522 Ib Christian Møller Gladsaxe Skakforening 1288 -
1523 Bjarne Straszek Aars Nibe Skakklub 1288 -
1524 Leif Kristoffersen Middelfart Skakklub 1287 -
1525 Torben Thue Thueslev Esbjerg Skakforening 1287 -
1526 Verner Buch Grenå Skakklub 1286 -
1527 Henry Lund Jørgensen Damhus Skakklub 1285 -
1528 Manouchehr Kholghi Furesø Skakklub 1285 -
1529 Bjarne Madsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1284 -
1530 Helge Toft Furesø Skakklub 1284 -
1531 Ulrich Althüser Oversø-Frørup Skakklub 1283 -
1532 Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1283 -
1533 Leif Eriksen Frederiksberg Skakforening 1283 -
1534 Askov K. Hove Vorgod Skakklub 1282 -
1535 Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1281 1524
1536 Leif Møller Hansen Skanderborg Skakklub 1281 -
1537 Jens Peter Jensen Løgumkloster Skakklub 1281 -
1538 Svend Svendsen Århus Skakklub/Skolerne 1281 -
1539 Flemming Guttknecht Roskilde Skakklub 1280 -
1540 Bent Münster Egedal-Jyllinge Skakklub 1280 -
1541 Jan Nielsen Årslev Skakklub 1280 -
1542 Simon Møller Simonsen Skakklubben Evans 1278 -
1543 Arne Mandrup Hansen Haslev Skakklub 1276 1668
1544 Willy Møller Aars Nibe Skakklub 1276 -
1545 Peter Ulrich Viby Skakklub 1276 -
1546 Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1274 1537
1547 Jens Frederiksen Nyborg Skakklub 1274 -
1548 Gunner Kjeldbjerg Ribe Skakklub 1274 -
1549 Peder Nordborg Ejby Skakklub 1274 -
1550 Ole B. Poulsen Brøndby Skakklub 1274 -
1551 Herluf Dahm Nielsen Korning Skakklub 1273 -
1552 Knud Bjerre Engsnap Bov Skakklub 1272 -
1553 Peer Jespersen Skanderborg Skakklub 1272 -
1554 Jørgen Johansen Skanderborg Skakklub 1272 -
1555 Kay L. Larsen Skive Skakklub 1272 -
1556 Finn Overgaard Esbjerg Skakforening 1272 -
1557 Svend Henriksen Vejlby-Risskov Skakklub 1271 -
1558 John Eschel Jønsson Gladsaxe Skakforening 1271 -
1559 Jørgen Rasmussen Ikast Skakklub 1271 -
1560 Erik Bremer Blindes Skakklub 1270 1502
1561 Allan Wagner Petersen Ullerslev Skakklub 1269 -
1562 Børge Holmgård Vorgod Skakklub 1268 -
1563 Keld Sandahl Aulum Skakklub 1268 -
1564 Ulf Wolfsberg Brønshøj Skakforening 1268 -
1565 Niels Mørch Jensen Skakklubben Rokaden 1267 -
1566 Steen Olesen Espergærde Skakklub 1267 -
1567 Erik Holm Hillerød Skakklub 1266 -
1568 Søren Hedegaard Aars Nibe Skakklub 1265 -
1569 Rolf Ejlertsen Frederiksberg Skakforening 1264 -
1570 Børge Jensen Kolding Skakklub 1264 -
1571 Erik Dansbo Fredericia Skakforening 1263 -
1572 Hans Milter Pedersen Nyborg Skakklub 1262 -
1573 Jørgen Sylvest Tårnet Svendborg 1262 -
1574 Villy Nielsen Læseforeningens Skakklub 1261 1493
1575 Gunner Andersen Midtfyns Skakklub 1261 -
1576 Ernst Willumsen Tårnspringeren 1261 -
1577 John Dahlberg Nr.Åby Juniorskakklub 1260 -
1578 Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1260 -
1579 Bjarne Leth Springeren Kolding 1259 1633
1580 Egon Rahbek Hansen Holstebro Skakklub 1259 -
1581 Bjørn Johansen Damhus Skakklub 1259 -
1582 Lars Lindhard Enkeltmedlem 5. HK 1259 -
1583 Kim Christiansen Skovbo Skakklub 1258 -
1584 Frede B. Vistisen Vorgod Skakklub 1258 -
1585 Jørgen Als Herlev Skakklub 1257 -
1586 Peder Frøjk Lemvig Skakklub 1257 -
1587 Bent Nielsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1257 -
1588 Jens Grum-Schwensen Brøndby Skakklub 1256 1513
1589 Knud Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1256 -
1590 Peter Steen Hansen Korsør Skakklub 1255 -
1591 Thomas K. Laursen Skanderborg Skakklub 1255 -
1592 Ove Toftvang Faxe Skakklub 1255 -
1593 Folke Liwendahl Nørresundby Skakklub 1254 -
1594 Bent Pedersen Hørning Skakklub 1253 -
1595 Ole Steffensen Korsør Skakklub 1253 -
1596 Tage Andersen Skovbo Skakklub 1252 -
1597 Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1252 -
1598 Carl Hülsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1251 -
1599 Michael Petersen Slagelse Skakklub 1251 -
1600 Frank Simonsen Herlev Skakklub 1251 -
1601 Per Hvilsom Jernbanens Skakklub 1249 1493
1602 Jan Otto Munch Pedersen Skakklubben Evans 1248 1348
1603 Henning Jakobsen Fredericia Skakforening 1248 -
1604 Elias Nikulin Viby Skakklub 1247 -
1605 Hans Nørregård Skakklubben Rokaden 1247 -
1606 Svend Pedersen Blindes Skakklub 1247 -
1607 Bjarne Winkel Maribo Skakklub 1247 -
1608 Jens Erik Gottfredsen Bornholms Skakklub 1246 -
1609 Ivan Lichtenberg Enkeltmedlem 1. HK 1246 -
1610 Kaj H. Jensen Fredericia Skakforening 1245 -
1611 Jørgen Kjelstrup Nykøbing Sjælland Skakklub 1245 -
1612 Svend Dyberg Larsen Slagelse Skakklub 1245 -
1613 Stener Mousten Skørping Skakklub 1245 -
1614 Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1245 -
1615 Finn Ø. Christiansen Frederiksværk Skakklub 1244 -
1616 Evald Thorsen Randers Skakklub 1244 -
1617 Kell Hansen Skanderborg Skakklub 1243 -
1618 Viggo Kallenbach Århus Skakklub/Skolerne 1242 -
1619 Ole Bang Madsen Tåstrup Skakforening 1241 1632
1620 Uffe Nielsen Sydøstfyn 1241 -
1621 Johnny Svejgaard Rasmussen Gladsaxe Skakforening 1241 -
1622 Benny Bent Bengtson Brøndby Skakklub 1240 -
1623 Jan Skov Fredericia Skakforening 1240 -
1624 Jørgen Slotsgaard Frederikssund Skakklub 1240 -
1625 Poul Ovesen Dianalund Skakklub 1239 -
1626 Bjarne Rud Jensen Holbæk Skakklub 1238 1536
1627 Anders Gjerløv-Christensen Bornholms Skakklub 1238 -
1628 Lars Møller Sydøstlollands Skakklub 1238 -
1629 Peter Grønbæk Holstebro Skakklub 1237 -
1630 Hans Poul Andersen Faxe Skakklub 1236 -
1631 Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1236 -
1632 Bjørn Munkberg Nordfalster Skakklub af 1979 1235 -
1633 Poul Erik Simonsen Skørping Skakklub 1235 -
1634 Peer Balken Valby Skakklub 1234 -
1635 Søren Hedegård Lemvig Skakklub 1234 -
1636 Jens Carl Hviid Damhus Skakklub 1233 1597
1637 Ole Holm Egedal-Jyllinge Skakklub 1233 -
1638 Anders Mosby Larsen Syddjurs Skakklub 1233 -
1639 Søren Kjær Aros Skakklub 1231 -
1640 Jens Emborg Skakforeningen ØBRO 1229 1615
1641 Jørgen Trærup Enkeltmedlem 1. HK 1229 1563
1642 Refik Milkic Vejen Skakforening 1229 -
1643 Rasmus Møller Skovbo Skakklub 1228 -
1644 Bjarne Johansen Åbyhøj Skakklub 1227 -
1645 Henry Andersen Allerød Skakklub 1226 -
1646 Jan Christensen Slagelse Skakklub 1226 -
1647 Aksel Ruppert Viborg Skakklub 1226 -
1648 Bjarne Sonberg Nr. Snede Skakklub 1226 -
1649 Villy Nielsen Aros Skakklub 1225 -
1650 Kaj Vermehren Sjælsø Skakklub 1225 -
1651 Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1223 -
1652 Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1222 1614
1653 Jens Evald Larsen Enkeltmedlem 1. HK 1222 1533
1654 Ole Eriksen Skakforeningen ØBRO 1222 -
1655 Per Haspang Bornholms Skakklub 1220 -
1656 Frank Marsengo Gladsaxe Skakforening 1220 -
1657 Jens A. S. Besser Skakklubben Posten 1219 -
1658 Bo Skjoldhof Enkeltmedlem 8. HK 1219 -
1659 Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1218 -
1660 Palle Andersen Odense Skakklub 1217 -
1661 Verner Gammelgaard Helle Skakklub 1216 -
1662 Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 1216 -
1663 Torben Jensen Skovbo Skakklub 1216 -
1664 Jørgen Holst BMS Skak 1215 -
1665 Bjarke Andersen Espergærde Skakklub 1212 -
1666 Per Christensen Skørping Skakklub 1212 -
1667 Henry Kilian Brøndby Skakklub 1209 -
1668 Mogens Egon Hansen Køge Skakklub 1208 -
1669 Henning Hoff-Nielsen Tølløse Skakklub 1208 -
1670 Anton Krogh Silkeborg Skakklub Af 1930 1207 -
1671 Børge Laursen Syddjurs Skakklub 1207 -
1672 Per Bromann Andersen Dragsholm Skakklub 1206 -
1673 P. M. Larsen Tårnet Svendborg 1206 -
1674 Poul Heinze Ringkøbing Skakklub 1205 -
1675 John Hansen Korsør Skakklub 1204 -
1676 Erik Bartram Jensen Viborg Skakklub 1204 -
1677 Knud E. Eriksen Præstø Skakklub 1203 -
1678 Niels Munch Ishøj Skakklub 1201 -
1679 Ole Løppenthin Sjælsø Skakklub 1200 -
1680 Kjeld Outzen Hadsten Skakklub 1199 -
1681 Ejvin Madsen Næstved Skakklub 1198 1373
1682 Jürgen Ewert Bov Skakklub 1198 -
1683 Torben Frederiksen Tønder Skakklub 1198 -
1684 Hans Hansen Aars Nibe Skakklub 1198 -
1685 Svend Nørholt Tølløse Skakklub 1198 -
1686 Egon Klitmøller Sørensen Lemvig Skakklub 1198 -
1687 Mogens Møller THY Skakklub 1197 -
1688 Jesper Klitmose Holm Damhus Skakklub 1196 -
1689 Jens Peder Pedersen Frederiksværk Skakklub 1196 -
1690 Jens Refstrup Møn Skakklub 1195 -
1691 Preben Jørgensen Skørping Skakklub 1193 -
1692 Bent Corneliussen Aros Skakklub 1192 -
1693 Svend Jacobsen Ullerslev Skakklub 1192 -
1694 Klaus Borup Fåborg Skakklub 1191 -
1695 Sigurd Kristensen Skakklubben Evans 1191 -
1696 Karl Jørgen Møller Grenå Skakklub 1191 -
1697 Jens Peter Reus Christensen Tårnby Skakklub 1190 -
1698 Vagn Loft Jensen Springeren Kolding 1189 -
1699 Bent Tang Thomsen Hejls Skakklub 1189 -
1700 Jørgen Helleberg Brønshøj Skakforening 1188 -
1701 Bent Ebbesen Fredericia Skakforening 1186 -
1702 Mogens Falk Allerød Skakklub 1186 -
1703 Frode Henriksen Espergærde Skakklub 1185 -
1704 Johnny Sørensen Amager Skakforening 1183 -
1705 Niels Haagen Nielsen Skakklubben Evans 1182 -
1706 Kresten Beck Vojens Skakklub 1181 -
1707 Poul Erik Larsen Faxe Skakklub 1181 -
1708 Niels Jørgen Ottosen Herning Skakklub 1181 -
1709 Arne Hagerup Furesø Skakklub 1178 -
1710 Arne Jepsen Springeren Kolding 1176 -
1711 Jens Christian Vangsgaard THY Skakklub 1175 -
1712 Knud Aage Jensen Skanderborg Skakklub 1174 -
1713 Verner Nielsen Kerteminde Skakklub 1174 -
1714 Jørn P. Adolphsen Grindsted Skakklub 1173 -
1715 Mogens Hansen Ishøj Skakklub 1173 -
1716 Vagn Hennelund Ringkøbing Skakklub 1173 -
1717 Aage Jensen Jerne Skakklub 1173 -
1718 Egon Rosendal Vorgod Skakklub 1173 -
1719 Erik Togeby Jernbanens Skakklub 1173 -
1720 Bent Møller Holbæk Skakklub 1172 -
1721 Erik Poulsen Frederiksberg Skakforening 1172 -
1722 Torben Mortensen Malling Skakklub 1171 -
1723 Hans Skov Skakklubben Evans 1171 -
1724 Ole Mathiesen Ishøj Skakklub 1170 -
1725 Laurits Danielsen Dianalund Skakklub 1169 -
1726 Fritz Hansen Skovbo Skakklub 1169 -
1727 Finn Larsen Kolding Skakklub 1169 -
1728 Anton Poulsen Jerne Skakklub 1168 -
1729 Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1167 -
1730 Kurt Sønderlund Korning Skakklub 1165 -
1731 Søren Svendsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1165 -
1732 Roberto Sanchez Gonzalez Viby Skakklub 1164 -
1733 Erik Mou Skakklubben Posten 1164 -
1734 Frank Eivind Nielsen Skakklubben Posten 1164 -
1735 Kaj Th. Hansen Fredericia Skakforening 1163 -
1736 Mogens Juul Herlev Skakklub 1163 -
1737 Henning Søgaard Nielsen Greve Skakklub 1163 -
1738 Hans Jensen Herning Skakklub 1162 -
1739 Jens Jørgen Nielsen Holstebro Skakklub 1162 -
1740 Ole Hede Madsen THY Skakklub 1160 -
1741 Henry Petersen Køge Skakklub 1159 -
1742 Lars Jørgensen Holbæk Skakklub 1158 -
1743 Jens Kr. Vigen Skanderborg Skakklub 1158 -
1744 Carsten Wieland Solrød Skakklub 1157 1497
1745 Frits Kjær Steffensen Fredericia Skakforening 1157 -
1746 Leo Bach Nr. Snede Skakklub 1155 -
1747 Niels Kjærgaard Lemvig Skakklub 1155 -
1748 Jens A. Kristensen Korning Skakklub 1155 -
1749 Morten Drejer Silkeborg Skakklub Af 1930 1154 -
1750 Poul Tage Holm Svogerslev Skakklub 1153 -
1751 Leif Pedersen Hillerød Skakklub 1153 -
1752 Hans Kurt Jacobsen Viborg Skakklub 1152 -
1753 Palle Lykkeby Jensen Blindes Skakklub 1152 -
1754 Jørgen Krone Nielsen Assens Skakklub 1151 -
1755 Peter Lindegaard Enkeltmedlem 6. HK 1149 -
1756 Ole Petersen Ishøj Skakklub 1149 -
1757 Louis Jensen Viby Skakklub 1148 -
1758 Jens Erik Larsen Sorø Skakklub 1148 -
1759 Hans Rohde Viby Skakklub 1148 -
1760 Leif Paaske Korsør Skakklub 1147 -
1761 Eske Strømsgaard Køge Skakklub 1147 -
1762 Kaj Hansen Viborg Skakklub 1146 -
1763 Erik Overgaard Furesø Skakklub 1146 -
1764 Tommy Christensen Sæby Skakklub 1145 -
1765 Gert Corvil Helsinge Skakklub 1145 -
1766 Kjeld Joost Faxe Skakklub 1144 -
1767 Ejner Schak Springeren Kolding 1144 -
1768 Per Christensen Sæby Skakklub 1143 -
1769 Christian Jelstrup Helsingør Skakklub 1143 -
1770 Finn Schouw Jensen Ullerslev Skakklub 1143 -
1771 Jørgen Olsen Nordfalster Skakklub af 1979 1142 1425
1772 Bjarne Degn Herning Skakklub 1140 -
1773 Leif Duckert Nordfalster Skakklub af 1979 1140 -
1774 Ernst Schmidt Kristiansen Ejby Skakklub 1140 -
1775 Mogens Krügermeier Tølløse Skakklub 1140 -
1776 Iver Liin Silkeborg Skakklub Af 1930 1139 -
1777 John OïBrein Kirk Viborg Skakklub 1138 -
1778 Kurt Schlünzen Vejen Skakforening 1138 -
1779 Svend Aage Jensen Holstebro Skakklub 1137 -
1780 Ernst Pedersen Holbæk Skakklub 1137 -
1781 Gustav Brun Jensen Grindsted Skakklub 1136 -
1782 Jens Flemming Kristiansen Skørping Skakklub 1136 -
1783 Kai Mortensen Vestegnen Skakklub 1136 -
1784 Ebbe Kjeld Solgaard Korsør Skakklub 1136 -
1785 Karl Martin Jensen Vorgod Skakklub 1135 -
1786 Tage Olsen Vamdrup Skakklub 1135 -
1787 Carsten Skjødt Helle Skakklub 1134 -
1788 Jes Ewald Vojens Skakklub 1132 -
1789 Vagn Jensen Hvidovre Skakklub 1131 -
1790 Leif Justesen Odense Skakklub 1131 -
1791 Janech Hansen Tølløse Skakklub 1130 1517
1792 Jørgen Michael Kolstrup Helsingør Skakklub 1130 -
1793 Åge Møller Valby Skakklub 1130 -
1794 Antero Rousku Kerteminde Skakklub 1130 -
1795 Bennet Nielsen Vorgod Skakklub 1129 -
1796 Claus Dam Skive Skakklub 1128 -
1797 Agner Jensen Korsør Skakklub 1127 -
1798 Torben Nielsen Vestegnen Skakklub 1127 -
1799 Henry Eriksen Skive Skakklub 1126 -
1800 Ruben Jensen Randers Skakklub 1126 -
1801 Willy Bracht Vestsalling Skakklub 1125 -
1802 Ole Nielsen Bornholms Skakklub 1125 -
1803 Søren Torben Jensen Springeren Kolding 1123 -
1804 Eske Norge-Mikkelsen Malling Skakklub 1123 -
1805 Gert Carlsen Hadsten Skakklub 1122 -
1806 Ronald Højbjerg Skakklubben Rokaden 1122 -
1807 Jens Müller Skørping Skakklub 1122 -
1808 Mads Tange Midtfyns Skakklub 1122 -
1809 Uffe Sydendal Kalundborg Skakklub 1121 -
1810 Finn Bang Christensen Skakklubben Nordkalotten 1120 -
1811 Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1120 -
1812 Werner Jensen Vestegnen Skakklub 1119 1412
1813 Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1119 -
1814 Helmuth Rauning Greve Skakklub 1119 -
1815 Johannes Jensen Allerød Skakklub 1118 -
1816 Jørgen Jørgensen Ejby Skakklub 1117 -
1817 Villy Bang-Madsen Frem Skakklub 1116 -
1818 Henning Christensen Valby Skakklub 1116 -
1819 Frede Hvam Kjellerup Skakklub 1116 -
1820 Leif Rasmussen Næstved Skakklub 1114 1307
1821 Helge Frederiksen Roskilde Skakklub 1113 -
1822 Peter Emil Olsen Præstø Skakklub 1113 -
1823 Alf Sørensen Odense Skakklub 1113 -
1824 Svend Hansen Springeren Kolding 1111 -
1825 Jørgen Larsson Skovbo Skakklub 1110 1395
1826 Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1110 -
1827 Poul Jakobsen Frederiksberg Skakforening 1110 -
1828 Aksel Krog Nielsen Fåborg Skakklub 1110 -
1829 Johannes Grue Helle Skakklub 1109 -
1830 Torben Høedholt Aros Skakklub 1109 -
1831 Arne Just Åbyhøj Skakklub 1108 -
1832 Peter Rosenlund Sørensen Nordfalster Skakklub af 1979 1108 -
1833 Ole Mune Kolding Skakklub 1105 -
1834 Flemming Rasmussen Ishøj Skakklub 1105 -
1835 Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1104 -
1836 Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1104 -
1837 Palle Blem Viby Skakklub 1103 -
1838 Peter Iversen Hvidovre Skakklub 1103 -
1839 Benny Kristensen Kalundborg Skakklub 1102 -
1840 Erik Sørensen Kerteminde Skakklub 1102 -
1841 Frits Clausen Hadsten Skakklub 1101 -
1842 Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1101 -
1843 Sven K. B. Thiim Skakklubben Posten 1101 -
1844 Curt Bruhn Haderslev Skakklub 1100 -
1845 Kurt Fransen Midtfyns Skakklub 1100 -
1846 John Erik Hansen Nakskov Skakklub 1100 -
1847 Erik Jakobsen Springeren Kolding 1099 -
1848 Bjarne Håkansson Hvidovre Skakklub 1098 -
1849 Henning Elgaard Krogh Brøndby Skakklub 1098 -
1850 Søren Henriksen Tønder Skakklub 1097 -
1851 Franz Mortensen Sydøstlollands Skakklub 1097 -
1852 Per Hattens Frederiksberg Skakforening 1096 -
1853 Bent Hedegård Lemvig Skakklub 1096 -
1854 Per Hertz Kolding Skakklub 1096 -
1855 Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1096 -
1856 Birger Østergaard Herning Skakklub 1096 -
1857 Willy Hansen Tårnspringeren 1095 -
1858 Leo Jørgensen Grindsted Skakklub 1095 -
1859 Knud Christensen Slagelse Skakklub 1094 -
1860 Hans Lenchler Enkeltmedlem 8. HK 1093 -
1861 Rene Silword Hillerød Skakklub 1089 -
1862 Erling Christensen Blel Skanderborg Skakklub 1088 -
1863 Søren Nielsen Allerød Skakklub 1088 -
1864 Jørgen Rasmussen Skakklubben Nordkalotten 1088 -
1865 Niels Riis Skørping Skakklub 1088 -
1866 Niels Kjær Holstebro Skakklub 1087 -
1867 Erik Munk Kjellerup Skakklub 1087 -
1868 Ib Rasmussen Korsør Skakklub 1085 -
1869 Arne Crown Ullerslev Skakklub 1084 -
1870 Aage Brems-Pedersen Frederikssund Skakklub 1082 -
1871 Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1081 -
1872 Bent Jensen Vestsalling Skakklub 1081 -
1873 Svend Aage Jensen Viby Skakklub 1081 -
1874 Hans Henrik Langberg Viby Skakklub 1080 -
1875 Lars Serena Ebeltoft Skakklub 1080 -
1876 Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1079 1303
1877 Poul Noer Skakklubben Nordkalotten 1078 -
1878 Jens Erik Borg Olsen Svogerslev Skakklub 1078 -
1879 Finn Larsen Haderslev Skakklub 1074 -
1880 Mogens Larsen Holstebro Skakklub 1073 -
1881 Bjarne Branestrup Christiansen Holstebro Skakklub 1072 -
1882 Villy Kristensen Vestsalling Skakklub 1072 -
1883 Ejler Knudsen Midtfyns Skakklub 1071 -
1884 Leif Larsen Skørping Skakklub 1071 -
1885 Tyge Schelde Sjælsø Skakklub 1071 -
1886 Ole Borg Kerteminde Skakklub 1068 -
1887 Frede Troelsen Ejby Skakklub 1068 -
1888 Poul Andersen Odense Skakklub 1063 -
1889 Ole Boye-Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 1061 -
1890 Carsten Ørum Hansen Skakklubben af 1968 1061 -
1891 Bent Lerke Assens Skakklub 1060 -
1892 Ole Olsen Espergærde Skakklub 1060 -
1893 Torben Milde Andersen Nykøbing Sjælland Skakklub 1059 -
1894 Jens Vistisen Herning Skakklub 1059 -
1895 Ruggero Percivaldi Enkeltmedlem 8. HK 1058 -
1896 Erling Amdi Madsen Blindes Skakklub 1054 -
1897 Leif Rasmussen Nykøbing F. Skakklub 1054 -
1898 Sigismund Lemvig Skakklub 1051 -
1899 Arne Juul Jørgensen Haderslev Skakklub 1050 -
1900 Jan Petersen Lyngby-Virum Skakklub 1049 -
1901 Vagn Bang Jørgensen Dianalund Skakklub 1047 -
1902 Verner Christensen Herning Skakklub 1045 -
1903 Flemming Ekberg Roskilde Skakklub 1041 -
1904 John Gunn Fåborg Skakklub 1041 -
1905 Jens Palludan Ruberg Skakklubben Nordkalotten 1037 -
1906 Søren Mortensen Hobro Skakklub 1036 -
1907 Orla Dürr Viborg Skakklub 1035 -
1908 Börje Chr. Björkn„s Enkeltmedlem - udland 1034 -
1909 Erik Bock Viby Skakklub 1034 -
1910 Anders Bj. Christensen Aros Skakklub 1033 -
1911 Erik Iversen Tølløse Skakklub 1033 -
1912 Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1032 -
1913 Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1031 -
1914 Bjarne Jakobsen Odense Skakklub 1030 -
1915 Per Bøhme Kjellerup Skakklub 1029 -
1916 Lasse Falkenberg Bornholms Skakklub 1028 -
1917 Jens Capion BMS Skak 1026 -
1918 Ib Pedersen Skakklubben Rokaden 1025 -
1919 Jørn Andersen Vorgod Skakklub 1024 -
1920 Egon Welling Skakklubben Rokaden 1023 -
1921 Bent-Erik Jensen Skakklubben Evans 1021 -
1922 Hans Lund Kolding Skakklub 1017 -
1923 John Schjølin Helsinge Skakklub 1014 -
1924 Carsten Verdoner Skakklubben Evans 1013 -
1925 Hans Gullestrup Skørping Skakklub 1011 -
1926 Ib R. Andreasen Malling Skakklub 1010 -
1927 Torsten Fliis Ishøj Skakklub 1010 -
1928 Arne Frank Larsen Espergærde Skakklub 1009 -
1929 Bjørn Nielsen Nørrebro Skakklub 1006 1474
1930 Ib Rasmussen Helsinge Skakklub 1006 -
1931 Kurt Brandt Esbjerg Skakforening 1005 -
1932 Johannes Juul Dahl Fåborg Skakklub 1005 -
1933 Hermann Semke Oversø-Frørup Skakklub 1005 -
1934 Egon Thøgersen Skakklubben Centrum 1005 -
1935 Bjarne Vigensø Ikast Skakklub 1003 -
1936 Asger Hansen Nykøbing Sjælland Skakklub 1002 -
1937 Kaj G. Kristensen Næstved Skakklub 1000 1245
1938 Johannes Andersen Sydøstfyn 1000 -
1939 John Andersen Aros Skakklub 1000 -
1940 Helge Bak Morsø Skakklub 1000 -
1941 Frank Bækkegaard Aars Nibe Skakklub 1000 -
1942 Børge Bengtsen Hvidovre Skakklub 1000 -
1943 Jan Bonnesen Holstebro Skakklub 1000 -
1944 Bendt Breinholt Damhus Skakklub 1000 -
1945 Per Brummerstedt Sydøstlollands Skakklub 1000 -
1946 Poul Cederholm Allerød Skakklub 1000 -
1947 Thomas Christiansen Vejlby-Risskov Skakklub 1000 -
1948 Ulf Felsager Malling Skakklub 1000 -
1949 Iver Frederiksen Helle Skakklub 1000 -
1950 Finn Gjerluff Hvidovre Skakklub 1000 -
1951 Lars Hallgren Allerød Skakklub 1000 -
1952 Holger Heiredal Skanderborg Skakklub 1000 -
1953 John Rene Holm Kolding Skakklub 1000 -
1954 Johan Hviid Herning Skakklub 1000 -
1955 Heine Jensen Aros Skakklub 1000 -
1956 Jan O. Jensen Holstebro Skakklub 1000 -
1957 Kaj T. Jensen Haslev Skakklub 1000 -
1958 Vagn Jensen Viby Skakklub 1000 -
1959 Erik Jeppesen Aros Skakklub 1000 -
1960 Torben Jeppesen Tårnspringeren 1000 -
1961 Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1000 -
1962 Knud Krabbe THY Skakklub 1000 -
1963 Erik Søe Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 -
1964 Ejgil Laugesen Vorgod Skakklub 1000 -
1965 Jørgen Lauritsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1000 -
1966 Johannes Lausen Herning Skakklub 1000 -
1967 Anders Lernevall Skakklubben af 1968 1000 -
1968 Carl Aage Vincent Møller Tønder Skakklub 1000 -
1969 Jens Peter Møller Læseforeningens Skakklub 1000 -
1970 Jørgen Vestergård Nielsen Springeren Kolding 1000 -
1971 Karl Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 -
1972 Poul Nielsen Odense Skakklub 1000 -
1973 Carl Jesper Pedersen Morsø Skakklub 1000 -
1974 Poul E. Pedersen Ejby Skakklub 1000 -
1975 Henning Petersen Herning Skakklub 1000 -
1976 Jens Roesgaard THY Skakklub 1000 -
1977 Flemming Sangild Herning Skakklub 1000 -
1978 Edward Schicker Herlev Skakklub 1000 -
1979 Flemming Simonsen Sydøstlollands Skakklub 1000 -
1980 Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 1000 -
1981 Stig Taxbøl Skovbo Skakklub 1000 -
1982 Fritz Tei THY Skakklub 1000 -
1983 Mikkel Thagaard Sdr. Nærå Skekklub 1000 -
1984 Jens Thoisen Ishøj Skakklub 1000 -
1985 Ole Thrane Grenå Skakklub 1000 -
1986 Bjarne Chr. Toft Skakklubben Alssund 1000 -
1987 P. E. Aarøe Springeren Kolding - -
1988 Kurt Achen Damhus Skakklub - -
1989 Kim Andersen Damhus Skakklub - -
1990 Svend Andersen Malling Skakklub - -
1991 Helge Andreasen Sjælsø Skakklub - -
1992 Jan Peter Baark Nykøbing F. Skakklub - -
1993 Henrik Berg Enkeltmedlem 1. HK - -
1994 Ole Berg Helsingør Skakklub - -
1995 Arvid Bjerring Skakklubben K41 - -
1996 Jens Eiler Bork Vejen Skakforening - -
1997 Ole Bruun Netmedlem - -
1998 Hans Peter Bunsgaard Gråsten Skakklub - -
1999 Sven Caspersen Aalborg Skakforening af 1889 - -
2000 Pete Chapman Herlev Skakklub - -
2001 Flemming Schnipper Christensen Enkeltmedlem 8. HK - -
2002 Jan Baun Christensen Skakklubben Posten - -
2003 Jørgen Erik Christensen Netmedlem - -
2004 Karl Aage Christensen Nakskov Skakklub - -
2005 Karlo C Christensen Tønder Skakklub - -
2006 Ole Emanuel Christensen Netmedlem - -
2007 Erik Clausen Jerne Skakklub - -
2008 Knud Dyrberg Enkeltmedlem 1. HK - -
2009 Hjarne Dyrsting Enkeltmedlem 1. HK - -
2010 Torben Eiemarch Fomsgaard Viby Skakklub - -
2011 Bent Frederickson Nakskov Skakklub - -
2012 Elvin Frosch Jerne Skakklub - -
2013 Henning Hansen Netmedlem - -
2014 Holger Thule Hansen Nordre Skakklub - -
2015 Jens Erik Hansen Netmedlem - -
2016 Kristian Hansen Fanø Skakklub - -
2017 Leif Hansen Varde Skakklub - -
2018 Mark Havlund Enkeltmedlem 6. HK - -
2019 Jesper Hjorth Enkeltmedlem 6. HK - -
2020 Jesper Hoffmeyer Skakforeningen ØBRO - -
2021 Sven Hother Netmedlem - -
2022 Preben Høymark Netmedlem - -
2023 Jørn Iversen Randers Skakklub - -
2024 Benni Jacobsen Randers Skakklub - -
2025 Bent Jensen Viby Skakklub - -
2026 Kristian Rohde Jensen Enkeltmedlem 1. HK - -
2027 Leif Bruno Jensen Skive Skakklub - -
2028 Ole Jensen Gråsten Skakklub - -
2029 Poul Johannisson Netmedlem - -
2030 Ejnar Johansen Dianalund Skakklub - -
2031 Loke Mørch Johansen Jyderup Skakklub - -
2032 Klaus Høeck Johnsen Enkeltmedlem 3. HK - -
2033 Heinrich Jørgensen Korsør Skakklub - -
2034 Knud Jørgensen Skælskør Skakklub - -
2035 Alex Juel Damhus Skakklub - -
2036 Henning Kabel Lyngby-Virum Skakklub - -
2037 Bjarne Kildeskov Hvidovre Skakklub - -
2038 Svend Kinch Nakskov Skakklub - -
2039 Allan Klitmøller Enkeltmedlem 3. HK - -
2040 Helge Kring Enkeltmedlem 7. HK - -
2041 Peter Kryger Roskilde Skakklub - -
2042 Steffen Kullberg Viby Skakklub - -
2043 Peter Lange Skælskør Skakklub - -
2044 Jesper Langkilde Hillerød Skakklub - -
2045 Poul Larsen Aalborg Skakforening af 1889 - -
2046 G. Larusson Enkeltmedlem 3. HK - -
2047 Jesper Holst Lehn Odense Skakklub - -
2048 Jørn Lorenzen Enkeltmedlem 3. HK - -
2049 Bent Løvgaard Nørresundby Skakklub - -
2050 Poul Lundgreen Netmedlem - -
2051 Hans-Christian Lykke Enkeltmedlem 1. HK - -
2052 Flemming Reidl Madsen Hillerød Skakklub - -
2053 Kaj Madsen Skakklubben Centrum - -
2054 Kristian Madsen Netmedlem - -
2055 Bozidar Markovic Hillerød Skakklub - -
2056 Viggo Mårtensson Randers Skakklub - -
2057 Farahmand Mansouri Massah Allerød Skakklub - -
2058 Einar Mortensen Køge Skakklub - -
2059 René Mortensen Frederikssund Skakklub - -
2060 Svend Nymann Mortensen Netmedlem - -
2061 Steen Mølgaard Enkeltmedlem 1. HK - -
2062 Michael Mulvang Kjellerup Skakklub - -
2063 Ole Munch-Pedersen Netmedlem - -
2064 Bent K. Nielsen Nørrebro Skakklub - -
2065 Flemming Holten Nielsen Hvidovre Skakklub - -
2066 Jørgen Nielsen Sorø Skakklub - -
2067 Keld Nielsen Netmedlem - -
2068 Leif Nielsen Nordre Skakklub - -
2069 Per Nielsen Netmedlem - -
2070 Per Ottosen Netmedlem - -
2071 Harald Ørum Netmedlem - -
2072 Erling Paulsen Odense Skakklub - -
2073 Erling Pedersen Næstved Skakklub - -
2074 Jørgen Pedersen Netmedlem - -
2075 Jørgen Pedersen Jerne Skakklub - -
2076 Rolf Dahl Pedersen Haderslev Skakklub - -
2077 Villiam Pedersen Sæby Skakklub - -
2078 Stellan Persson Enkeltmedlem 1. HK - -
2079 Hans Jørgen Petersen Greve Skakklub - -
2080 Jens Petersen Enkeltmedlem 9. HK - -
2081 Preben Børge Petersen Bornholms Skakklub - -
2082 Rasmus Petersen Enkeltmedlem 1. HK - -
2083 Reginaldo Pulli Frem Skakklub - -
2084 Habib Rahman Viby Skakklub - -
2085 Kreki Raonic Netmedlem - -
2086 Bent Bøgeskov Rasmussen Netmedlem - -
2087 Bo Rasmussen Enkeltmedlem 8. HK - -
2088 Hans Rasmussen Viby Skakklub - -
2089 Karl Rasmussen Springeren Kolding - -
2090 Torben Ravnsnæs Netmedlem - -
2091 Wagn Rosenlund Nordre Skakklub - -
2092 Kaj Rugholm Horsens Skakforening - -
2093 Flemming Sand Kjellerup Skakklub - -
2094 Steffen Sand Skovbo Skakklub - -
2095 Johnny Schwartzlose Frederiksberg Skakforening - -
2096 Anton Sønniksen Nordre Skakklub - -
2097 Ib Iskov Sørensen Skakklubben Posten - -
2098 Ivan Nørbæk Sørensen Holbæk Skakklub - -
2099 Jan Sørensen Hadsten Skakklub - -
2100 Peter Sørensen Kalundborg Skakklub - -
2101 Helge Spang-Thomsen Amager Skakforening - -
2102 Ole Kamp Sylvestersen Frederiksberg Skakforening - -
2103 Vagn Tovgård BMS Skak - -
2104 Freddy Wedel Løgumkloster Skakklub - -
2105 Bent Wennerberg Horsens Skakforening - -
2106 Leif Winther Køge Skakklub - -
Skakbladet
Dansk Skak Unions trykte medlemsblad. Det udkommer 6 gange om året.
Ratinglister
Senest opdaterede danske ratinglister pr. 01.04.2013, Elo-lister pr. 01.04.2013.