Spil skak online
på Skakserver.dk


























Pokalturneringen 2006

Individuelle resultater - Eliterække, Bredderække og Juniorække.

Modstanderholdet vises ved et klik på holdnummer i linien "Modstanderhold". 

Ved fejl og mangler: send mail

Gå til Bredderækken
Gå til Juniorrækken


Eliterækken.

1 Esbjerg Skakforening 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 2 7 12 4 18 9  
  1 Torsten Lindestrøm - 2195 0 0 ½ 0 0 1
  2 Ove Weiss Hartvig - 2168 0 1 0 1 1 ½
  3 Henrik Tranberg Jensen - 2003 0 1 ½ 1 1 0
  4 Poul Flemming Fries Nielsen - 2022 0 0 1 1 1 ½
  Holdresultat 0 2 2 3 3 2 12
 
2 Skolerne Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 1 8 5 16 15 10  
  1 Jakob Vang Glud - 2413 1 ½ ½ ½ ½ 1 4
  2 Jan Sørensen - 2416 1 1 ½ 1 1 0
  3 Thomas Ochsner - 2347 1 1 ½ ½ 0 0 3
  4 Bo Jacobsen - 2279 1 1 1 0 1 1 5
  Holdresultat 4 2 2 16½
 
3 Springeren Kolding 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 4 10 7 11 17 12  
  1 Michael Jakobsen - 2093 0 0 0 0 0 0 0
  2 Jens Hornsgaard - 2051 1 1 1 0 0   3
  3 Kim Burnæs - 1956 1 0 0   ½ 1
  4 Richardt Ebbesen - 1968 0 ½   1 0 ½ 2
  R Poul Erik Jørgensen - 1821     0 1   1 2
  Holdresultat 2 1 2 ½
 
4 Aabenraa Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 3 16 17 1 12 11  
  1 Mogens Grethe - 2047 1 0 ½ 1 ½ ½
  2 Frank Petersen - 2059 0 0 1 0 0 0 1
  3 Carsten Andersen - 1816 0 0 0 0 0 0 0
  4 Samy Dervishaj - 1835 1 0 1 0 0 1 3
  Holdresultat 2 0 1 ½
 
5 Sydøstfyn 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 6 11 2 8 10 16  
  1 Steffen Pedersen - 2463 1 1 ½ 0 1 1
  2 Ulrik Rath - 2347 1 1 ½ ½ 1 ½
  3 Martin Strandby Hansen - 2078 1 0 ½ 1    
  4 Arne Andersen - 1834 0 1 0 0 0 0 1
  R Henning Nielsen - 1755         0 0 0
  Holdresultat 3 3 2 12½
 
6 Tåstrup Skakforening 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 5 12 15 13 9 14  
  1 Alexei C Hansen - 2083 0 ½ 0 1 ½ ½
  2 Jacob Kaaber - 2098 0 1 0 1 ½ 0
  3 Brian Kristensen - 2107 0 1 0 0 ½ 1
  4 Alexander Rosenkilde - 1956 1 1 ½ 1 1 0
  Holdresultat 1 ½ 3 2 11½
 
7 Skovbo Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 8 1 3 10 14 17  
  1 Bo Garner Christensen - 2251 0 1 1 0 ½ 1
  2 Henrik Dahl Pedersen - 2193 0 0 0 0 ½ 1
  3 Hans Dahl Pedersen - 2229 0 0 1 ½ 1 1
  4 Henrik Mølvig - 2199 ½ 1 1 1 ½ 1 5
  Holdresultat ½ 2 3 4 13½
 
8 Brønshøj Skakforening 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 7 2 11 5 16 15  
  1 Kim Pilgaard - 2423 1 ½ 1 1 0 ½ 4
  2 Bjørn Brinck-Claussen - 2349 1 0 1 ½ 1 0
  3 Jakob Aabling-Thomsen - 2149 1 0 1 0 0 1 3
  4 Steen Brustrup Petersen - 2056 ½ 0 1 1 0 0
  Holdresultat ½ 4 1 13
 
9 Farum Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 10 15 18 14 6 1  
  1 Kasper Wilken Damm - 2248 ½ ½ 1 0 ½ 0
  2 Mikkel Strange - 2266 1 ½ 1 ½ 1 ½
  3 Søren Bogø - 2210 1 1 1 1 ½ 1
  4 Klaus Nielsen - 2022 0 0 0 0 0 ½ ½
  Holdresultat 2 3 2 2 13
 
10 Nørresundby Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 9 3 13 7 5 2  
  1 Bent Sørensen - 2262 ½ 1 ½ 1 0 0 3
  2 Tommy Nielsen - 2154 0 0 1 1 0 1 3
  3 Niels Henrik Willumsen - 2163 0 1 1 ½ 1 1
  4 Poul Erik Nørgaard Olesen - 2068 1 ½ ½ 0 1 0 3
  Holdresultat 3 2 2 13½
 
11 Læseforeningens Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 12 5 8 3 13 4  
  1 Carsten Bank Krøldrup Friis - 2274 1 0 0 1 ½ ½ 3
  2 Robert Vollertsen - 2106 0 0 0 1 0 1 2
  3 Per Stentebjerg-Hansen - 2189 1 1 0 0 1 1 4
  4 Johnny Holler Johansen - 1910 1 0 0 0 0 0 1
  Holdresultat 3 1 0 2 10
 
12 Holstebro Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 12 6 1 17 4 3  
  1 Poul Erik Nielsen - 2121 0 ½ ½ 0 1 ½
  2 Erling Høiberg - 2084 1 0 1 1 1 0 4
  3 Henrik Lindholdt Nielsen - 1985   0 ½ 0 1 ½ 2
  4 Jacob Jacobsen - 1810 0   0 0   0 0
  R Niels Kim Schmidt - 1812 0 0     1   1
  Holdresultat 1 ½ 2 1
 
13 Herning Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 14 17 10 6 11 18  
  1 Andreas Wiwe - 2191 ½ 1 ½ 0 ½ 0
  2 Ole H. Mikkelsen - 2118 0 1 0 0   ½
  3 Daniel Krabbe - 2042 ½ 1 0   1 ½ 3
  4 John Noe - 2101 0   ½ 1 0  
  5 Steen V. Beering - 1960   0   0 1 0 1
  Holdresultat 1 3 1 1 1
 
14 Hillerød Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 13 18 16 9 7 6  
  1 Tim Jaksland - 2318 ½ 0 0 1 ½ ½
  2 Jens Østergaard - 2237 1 1 ½ ½ ½ 1
  3 Dan Erichsen - 2123 ½ 0 0 0 0 0 ½
  4 Thomas Svenninggaard - 2111 1 1 1 1 ½ 1
  Holdresultat 3 2 13
 
15 Jetsmark Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 16 9 6 18 2 8  
  1 Jens Ove Fries Nielsen - 2345 1 ½ 1 ½ ½ ½ 4
  2 Stefan Christensen - 2292 1 ½ 1 1 0 1
  3 Jakob Rathlev - 2146 ½ 0 1 1 1 0
  4 Henning Lau Rasmussen - 2107 0 1 ½ 0 0 1
  Holdresultat 2 14½
 
16 Skakklubben af 1968 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 15 4 14 2 8 5  
  1 Martin Matthiesen - 2361 0 1 1 ½ 1 0
  2 Arne Matthiesen 2368 0 1 ½ 0 0 ½ 2
  3 Allan Holst 2358 ½ 1 1 ½ 1 1 5
  4 Søren Søgaard 2288 1 1 0 1 1 1 5
  Holdresultat 4 2 3 15½
 
17 Bov Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 18 13 4 12 3 7  
  1 Andreas Schütte - 2114 0 0 ½ 1 1 0
  2 Hartmut Klemmt - 2065 0 0 0 0 1 0 1
  3 Svend Erik Kramer - 2059 0 0 1 1 ½ 0
  4 Wilhelm Brinkmann - 2014 1 1 0 1 1 0 4
  Holdresultat 1 1 3 0 10
 
18 Næstved Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 17 14 9 15 1 13  
  1 Mikkel Antonsen - 2365 1 1 0 ½ ½ 1 4
  2 Nils Linde Olsen - 2183 1 0 0     ½
  3 Thomas Flindt - 2167 1 1 0 0 0 ½
  4 Brian Schyberg - 2127 0   1 0 0 1 2
  R Dimon Poul Pedersen - 2070   0   1 1   2
  Holdresultat 3 2 1 1 3 11½
 

 


Modstanderholdet vises ved et klik på holdnummer i linien "Modstanderhold". 

Gå til Eliterækken
Gå til Juniorrækken


Bredderækken.

1 Nyborg Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 2 14 9 5 11 3  
  1 Stig Gorm Jensen - 2028 0 1 1 ½ 1 1
  2 Preben Sig - 1911 0 1 1 1 0 1 4
  3 Jens Rasmussen - 1759 ½ ½ 1 1 0 0 3
  4 Sekif Pandsic - 1500 0 1 0 0 1 0 2
  Holdresultat ½ 3 2 2 13½
 
2 Aalborg Skakforening af 1889 2 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 1 15 6 13 3 11  
  1 Søren Andersen - 2102 1 ½ 1 0 ½ ½
  2 Torben Guldberg 1728 1 ½ 1 1 ½ 0 4
  3 Sune Ørbæk Hansen - 1672 ½ ½ 0 0 0 0 1
  4 Per Jacobsen - 1395 1 1 0 1 1 1 5
  Holdresultat 2 2 2 13½
 
3 Holbæk Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 4 10 13 15 2 11  
  1 Preben Dalberg - 2162 ½ 1 0 1 ½ 0 3
  2 Jesper Hansen - 1900 1 ½ ½ 1 ½ 0
  3 Sune Skydsgaard - 1676 1 1 0 1 1 1 5
  4 Johann Stanislaus - 1316 1 ½ ½ 0 0 1 3
  Holdresultat 3 1 3 2 2 14½
 
4 Østsjællands Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 3 16 10 6 7 8  
  1 Jens Askgaard - 2059 ½ 1 ½ 1 ½ 1
  2 Lars Christensen - 1974 0 1 1 0 1 1 4
  3 Theodor Gisli Sigurlidason - 1572 0 1 0 0 1 0 2
  4 Svend-Erik Wehlast - 1516 0 1 1 0 1 ½
  Holdresultat ½ 4 1 14
 
5 Erritsø Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 6 7 15 1 8 12  
  1 Claus Marcussen - 1741 0 0 ½ ½ 0 ½
  2 Frank Jensen - 1788 1 ½ ½ 0 ½ 1
  3 Børge Guldager - 1752 0 1 0 0 0 ½
  4 Lasse Nielsen - 1603 1 1 ½ 1 1 1
  Holdresultat 2 3 12
 
6 Herning Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 5 8 2 4 13 15  
  1 Ole Østergård - 2015 1 0 0 0 0 1 2
  2 Morten Swayne Storgaard - 1780 0 1 0 1 1 1 4
  3 Leif Hamborg - 1731 1 1 1 1 0 0 4
  4 Søren Boye - 1584 0 1 1 1 0 1 4
  Holdresultat 2 3 2 3 1 3 14
 
7 Roskilde Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 8 5 11 12 4 14  
  1 Jacob Gørtsvang Andersen - 2008 1 1 0 1 ½ 1
  2 Preben R. Larsen - 1867 ½ ½ 0 1 0 1 3
  3 Rosmel José Meza - 1000 ½ 0 0 1 0 0
  4 Helge Frederiksen - 1142 0 0 1 0 0 0 1
  Holdresultat 2 1 3 ½ 2 10
 
8 Esbjerg Skakforening 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 7 6 12 * 5 4  
  1 Torben Richard Jensen - 2038 0 1 ½ 1 1 0
  2 Jens Kristian Pedersen - 1711 ½ 0 0 1 ½ 0 2
  3 Bo Møller Nielsen - 1684 ½ 0 0 1 1 1
  4 Torben Thue Thueslev - 1344 1 0 1 1 0 ½
  Holdresultat 2 1 4 12½
 
9 Bov Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 10 12 1 14 15 13  
  1 Kim Czepluch - 1884 0 ½ 0 1 1 ½ 3
  2 Bo Jensen - 1779 0 ½ 0 1 0 ½ 2
  3 Jan Oehmichen - 1709 0 1 0 1 1 0 3
  4 Kym Grunau - 1743 1 1 1 1 1 1 6
  Holdresultat 1 3 1 4 3 2 14
 
10 Frederiksund Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 9 3 4 11 14 *  
  1 Thomas Larsen - 1824 1 0 ½ 0 0 1
  2 Daniel Andersen - 1857 1 ½ 0 0 1 1
  3 Finn Larsen - 1813 1 0 1 0 1 1 4
  4 Steen Bjørn - 1401 0 ½ 0 ½ 1 1 3
  Holdresultat 3 1 ½ 3 4 13
 
11 Skolerne Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 12 13 7 10 1 2  
  1 Poul Rewitz - 2246 1 0 1 1 0 ½
  2 Sune Rej Andersen - 1976 1 0 1 1 1 1 5
  3 Bjørn Møller Ochsner - 1444 1 0 1 1 1 1 5
  4 Jens Henrik L. Jensen - 1192 0 0 0 ½ 0 0 ½
  Holdresultat 3 0 3 2 14
 
12 Aalborg Skakforening af 1889 1 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 11 9 8 7 * 5  
  1 Bjarne Sønderstrup - 2046 0 ½ ½ 0 1 ½
  2 Hans Peter Rasmussen - 1813 0 ½ 1 0 1 0
  3 Ricardo de le Calle - 1476 0 0 1 0 1 ½
  4 Özkan Köksal - 1126 1 0 0 1 1 0 3
  Holdresultat 1 1 1 4 1 10½
 
13 Skakklubben af 1968 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 14 11 3 2 6 9  
  1 Bjarne Pedersen - 1991 ½ 1 1 1 1 ½ 5
  2 Steffen Cordes - 2031 1 1 ½ 0 0 ½ 3
  3 Henrik Christensen - 1825 1 1 1 1 1 1 6
  4 Peter Have Jørgensen - 1225 ½ 1 ½ 0 1 0 3
  Holdresultat 3 4 3 2 3 2 17
 
14 Fåborg Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 13 1 * 9 10 7  
  1 Bent Warncke - 1880 ½ 0 1 0 1 0
  2 Ove Matras - 1810 0 0 1 0 0 0 1
  3 Bjarne Lindenskov - 1661 0 ½ 1 0 0 1
  4 Sander Ehmsen - 1455 ½ 0 1 0 0 1
  Holdresultat 1 ½ 4 0 1 2
 
15 Skakforeningen Odysseus 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 16 2 5 3 9 6  
  1 Claus Olsen - 2030 1 ½ ½ 0 0 0 2
  2 Peter Tjørnsted - 1782 1 ½ ½ 0 1 0 3
  3 Jan Langkilde Nielsen - 1730 1 ½ 1 0 0 1
  4 Orla Eilegaard Jørgensen - 1498 1 0 ½ 1 0 0
  Holdresultat 4 1 1 1 11
 

 

 


 

Modstanderholdet vises ved et klik på holdnummer i linien "Modstanderhold". 

 

Gå til Eliterækken
Gå til Bredderækken

 Juniorrækken.


1 Skørping Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 2 13 14 11 7 5  
  1 Jakob Nielsen - 1085 0 ½ 1 1 0 1
  2 Lasse Madsen - 1197 1 0 0 1 0 0 2
  3 Peter Riis Møller - 1138 0 0 1 1 0 1 3
  4 Niels Chr. Roesdahl - 1000 ½ 1 0 1 0 1
  Holdresultat 2 4 0 3 12
 
2 Jetsmark Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 1 8 6 9 12 4  
  1 Lasse Simoni Nielsen - 1000 1 1 1 ½ 0 1
  2 Louise Højen - 1000 0 1 1 0 0 0 2
  3 Lasse Luther - 1178 1 1 ½ 0 ½ 1 4
  4 Helene Søndergaard - 1000 ½ 1 0 0 0 0
  Holdresultat 4 ½ ½ 2 12
 
3 Aalborg Skakforening af 1889 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 4 12 13 14 11 8  
  1 Sune Kovshøj - 1611 1 0 1 1 1 1 5
  2 Kasper Antonissen - 1362 1 ½ 0 0 1 1
  3 Emil Sønderstrup - 1309 1 0 0 1 1 1 4
  4 Ole Dam Kristensen - 1000 0 0 0 0 1 0 1
  Holdresultat 3 ½ 1 2 4 3 13½
 
4 Frem Skakklub 3 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 3 5 7 8 10 2  
  1 Kasper Utoft Andersen - 1219 0 1 0 0 1 0 2
  2 Martin Utoft Andersen - 1136 0 1   0 1 1 3
  3 Alexander Hjorth - 1212 0     0 1 0 1
  4 Mads Hansen - 1083 1 1   1 1 1 5
  R Søren Christensen - 1099   1 1       2
  Holdresultat 1 4 1 1 4 2 13
 
5 Tåstrup Skakforening 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 6 4 11 10 14 1  
  1 Denis Ryberg - 1190 0 0 1   1 0 2
  2 Emil Wulff Rasmussen - 1012 0   1 0 0 1 2
  3 Svetoslav Korolev - 1068   0 1 ½ 1 0
  4 Diaco Hamawand - 1000 0 0 1 1   0 2
  R Mikkel Drygaard - 1000 0 0   0 0   0
  Holdresultat 0 0 4 2 1
 
6 Kjellerup Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 5 9 2 13 8 11  
  1 Christian Blichsted Møller - 1239 1 0 0 1 0 1 3
  2 Allan Branth - 1415 1 1 0 ½ ½ 1 4
  3 Mads Solvang Jensen - 1183 1 0 ½ 1 ½ 1 4
  4 Jørgen Nielsen - 1090 1 0 1 0 ½ 1
  Holdresultat 4 1 4 14½
 
7 Sydøstfyn 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 8 14 4 12 1 9  
  1 Kris Munk - 1762 1 1 1 0 1 0 4
  2 Erik René Nielsen - 1670 1 1 1 ½ 1 0
  3 Daniel Krogh - 1233 0 0 0 0 1 0 1
  4 Anders Peter Holstebro - 1172 0 1 1 0 1 0 3
  Holdresultat 2 3 3 ½ 4 0 12½
 
8 Frem Skakklub 2 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 7 2 10 4 6 3  
  1 Casper Emil Rouchmann - 1538 0 0 1 1 1 0 3
  2 Alexander Pulli - 1195 0 0 1 1 ½ 0
  3 Jacob Lykke Barnewitz - 1291 1 0 1 1 ½ 0
  4 Torsten Baden-Jensen - 1258 1 0 1 0 ½ 1
  Holdresultat 2 0 4 3 1 12½
 
9 Frem Skakklub 1 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 10 6 12 2 13 7  
  1 Kristoffer Dyrgaard - 2058 1 1 1 ½ 1 1
  2 Stefan Wiecker - 1975 1 0 1 1 0 1 4
  3 Michael Madsen - 1000 1 1 1 1 0 1 5
  4 Theis Nielsen - 1753 1 1 ½ 1 1 1
  Holdresultat 4 3 2 4 20
 
10 Skovbo Skakklub 2 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 9 11 8 5 4 14  
  1 Ole Christensen - 1000   0 0 1 0   1
  2 Julius Mølvig - 1000 0 1 0 ½   0
  3 Tobias Andersen - 1000 0 1 0   0 0 1
  4 Emma Christensen - 1000 0 1   0 0 0 1
  R Kurt Jensen - 1000 0   0 1 0 0 1
  Holdresultat 0 3 0 0 0
 
11 Tønder Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 12 10 5 1 3 6  
  1 Anders Pihlkjær - 1000 0 1 0 0 0 0 1
  2 Thomas Bergnæs - 1000 0 0 0 0 0 0 0
  3 Troels Bergnæs - 1000 0 0 0 0 0 0 0
  4 Eskild Tonnesen - 1000 0 0 0 0 0 0 0
  Holdresultat 0 1 0 0 0 0 1
 
12 Skive Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 11 3 9 7 2 13  
  1 Thor Hammershøj - 1789 1 1 0 1 1 1 5
  2 Jakob Glibstrup - 1515 1 ½ 0 ½ 1 1 4
  3 Bjarke Høj Olesen - 1615 1 1 0 1 ½ 0
  4 Anders Glibstrup - 1596 1 1 ½ 1 1 1
  Holdresultat 4 ½ 3 18
 
13 Tjele Skakklub 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 14 1 3 6 9 12  
  1 Sofus Rønne Christiansen - 1582 1 ½ 0 0 0 0
  2 Bent Carl Christensen - 1452 0 1 1   1 0 3
  3 Mikkel Motzkus - 1388   1 1 ½ 1 1
  4 Samuel Stougaard - 1368 0   1 0   0 1
  R Søren Havn Gjedsted - 1148 1 0   1 0   2
  Holdresultat 2 3 2 1 12
 
14 Skovbo Skakklub 1 1 2 3 4 5 6 Total
  Modstanderhold 13 7 1 3 5 10  
  1 Claus Møller - 1663   0 0 0     0
  2 Henrik Jensen - 1246 0 0   1 0 1 2
  3 Lasse Dinesen - 1192 1 1 1 0 1 1 5
  4 Casper Christensen - 1144 1 0 0   0 1 2
  R Rune Foss Madsen - 1074 0   1 1 1 1 4
  Holdresultat 2 1 2 2 2 4 13
 
Skakbladet
Dansk Skak Unions trykte medlemsblad. Det udkommer 6 gange om året.
Ratinglister
Senest opdaterede danske ratinglister pr. 01.04.2013, Elo-lister pr. 01.04.2013.