Spil skak online
på Skakserver.dk


























Andre kontaktpersoner i Dansk Skak Union:

Nyhedsredaktør og presseansvarlig
Thomas Vestergård
Tousvej 101, lejl. 7
8230  Åbyhøj
Tlf. 24 64 28 62
presse@skak.dk
webmaster@skak.dk
 

Skakbladet
Thorbjørn Rosenlund
Kongestien 16
2830  Virum
Tlf. 25 63 42 10
skakbladet@skak.dk

Medlemsregister og
ratingkartote
k
Bjørn Laursen
Hybenvej 21
8763 Rask Mølle
Tlf. 75 67 95 43
Tlf. 75 67 87 80
kartotek@skak.dk

Divisionsturneringen
Per Rasmussen
Stavsdalvej 37
3760  Gudhjem
Tlf. 56 49 51 13
divisionsturnering@skak.dk

Landstræner
Jacob Aagaard
landstraener@skak.dk

Seniorskak
Bent Sørensen
Lerumbakken 12
9400 Nørresundby
Tlf. 98 25 74 06
seniorskak@skak.dk

Ungdomslandstræner
Mads Boe
ungdomselite@skak.dk

Kvindelandstræner
Thorbjørn Bromann
kvindelandstraener@skak.dk

Pokalturneringen 
Poul Jacobsen
Brovangen 8
5464 Brenderup
Tlf. 40 83 36 16
pokalturnering@skak.dk

K-skakafdelingen
Søren Rud Ottesen
Oddevej 10, Klim
9690 Fjerritslev
Tlf. 40 18 82 37
Giro 495-0356
kskak@skak.dk

Ratingkomite
Leif Jensen,
Tofteåsvej 12D, Benløse,
4100  Ringsted.
Tlf. 57 61 66 84
ratingkomite@skak.dk

Indberetning af resultater
fra turneringer i udlandet.

 

Skaknævn
Peter Roesen
Brendstrupsvej 16
6800  Varde

Klager sendes i 3 eksemplarer
sammen med depositum kr. 540

Dommerkursus
Lau Bjerno
Blegsø Banke 12
8660  Skanderborg
Tlf. 35 11 76 24
dommerkursus@skak.dk

Liveskak:
Poul Jacobsen
Brovangen 8
5464 Brenderup
Tlf. 40 83 36 16
liveskak@skak.dk

IT drift og support:
Tom Skovgaard:
it@skak.dk

Thomas Vestergård:
support@skak.dk



Udvalg i Dansk Skak Union:

Eliteudvalg:
Poul Jacobsen (FU)
Tom Skovgaard (FU)
Lars-Henrik Bech Hansen (FU)
eliteudvalg@skak.dk

Seniorudvalg:
Bent Sørensen (formand)
Lars-Henrik Bech Hansen (FU)
seniorudvalg@skak.dk

Ungdomsudvalg:
Tom Skovgaard (FU & formand)
1. HK: Jan Mose Nielsen
2. HK: Torben G, Jensen
3. HK: Jess Nykjær
4. HK: Hansjørgen Clausen
5. HK: Torsten Lindestrøm & Erik Pontoppidan
6. HK: Claus Andersen
7. HK: Christian Grubert
8. HK: Lars Hallgren
9. HK: Dennis Hemdorff
Jes Harholm, Tjele
Ungdomsudvalg@skak.dk

Kvindeudvalget:
Oksana Vovk (formand)
Lars-Henrik Bech Hansen (FU)
Lene Kuntz
Thorbjørn Bromann
kvindeudvalg@skak.dk

 

Divisionsturneringsudvalg:
Per Rasmussen (formand)
Allan Bangsbro
Peter E. Olsen
Aage Olsen (FU)
divisionsturneringsudvalg@skak.dk


K-Skakudvalget:

Søren Rud Ottesen (formand)
Lars-Henrik Bech Hansen (FU)
kskakudvalg@skak.dk


Informationsudvalget:
Thorbjørn Rosenlund (formand)
Thomas Vestergård
Lars-Henrik Bech Hansen (FU)
informationsudvalg@skak.dk

 

Skak.dk:
Tom Skovgaard (FU & formand)
Poul Jacobsen (FU)
Thomas Vestergård
skakdkudvalg@skak.dk

Regeludvalg:
Lars Johansen (formand)
Aage Olsen (FU)
regeludvalg@skak.dk

Lederudviklingsudvalg:
Kai Bjørnskov (formand)
Jacob Kloch
Aage Olsen (FU)
lederudviklingsudvalg@skak.dk

Økonomi- og kartoteksudvalg;
René Baarup-Christensen (FU & formand)
kartoteksudvalg@skak.dk

 

 

 

 

 

Skakbladet
Dansk Skak Unions trykte medlemsblad. Det udkommer 6 gange om året.
Ratinglister
Senest opdaterede danske ratinglister pr. 01.04.2013, Elo-lister pr. 01.04.2013.